سر خط خبرها:
اختصاصی فکرشهر؛ سرمربی سابق تیم ملی هندبال جوانان ایران:

دشتستان بازیکنان بااستعداد زیادی دارد/ اگر حمایت شوند می توانند در لیگ برتر ماندگار شوند

فکرشهر: من برای اولین بار است که به برازجان می آیم اما قبلا در رده ی جوانان و نوجوانان تیم دشتستان را در لیگ برتر و لیگ دسته یک می دیدم و سر کلاس ها و مسابقات مختلف بیشتر با آن ها آشنا شدم. همیشه بازیکنان خوبی...

فکرشهر: چندی قبل سرگئی نیکولنکو مربی سابق تیم ملی هندبال نوجوانان و جوانان ایران به همت باشگاه ستارگان دشتستان به برازجان آمد و ضمن بررسی وضعیت هندبال و والیبال و استعداد جوانان دشتستان، کارگاهی آموزشی نیز برگزار کرد.

به گزارش فکرشهر، وی به زبان فارسی کاملا مسلط بود و این کار را برای گفتگو بسیار راحت تر می کرد.

لطفا خودتان را بیشتر برای خوانندگان ما معرفی کنید؟
با سلام من سرگئی نیکولنکو و اهل آذربایجان هستم. اولین بار به عنوان یک بازیکن به ایران آمدم و برای تیم سبزوار بازی کردم و بعد از آنکه بازی را کنار گذاشتم به پیشنهاد فدراسیون از سال 2001 مربی تیم ملی شدم و مربیگری در ایران تا الان در تیم ملی و باشگاهی ادامه داشته است. البته در این بین دو سالی را ایران نبودم. 

از آن جا که طی حضور در شهرستان هم هندبالیست ها را دیدید و هم بچه هایی که والیبال کار می کردند، وضعیت ورزشکاران دشتستان  را چگونه می بینیند؟
من برای اولین بار است که به برازجان می آیم اما قبلا در رده ی جوانان و نوجوانان تیم دشتستان را در لیگ برتر و لیگ دسته یک می دیدم و سر کلاس ها و مسابقات مختلف بیشتر با آن ها آشنا شدم. همیشه بازیکنان خوبی از این منطقه آمده است. آقای سه کناری که توی تیم خودمان و از شاگردان خودم بود. 
بچه های اینجا خیلی زحمت می کشند، علاقه مند هستند و هندبال را دوست دارند. همینطور مربیان خیلی زحمت می کشند چون هر بازیکنی که بخواهد وارد تیم شود باید رویش خیلی زحمت کشیده شود. اما لازم هست که امکانات داشته باشند تا بتوانند به سوپر لیگ بیایند و قطعا بعد از آمدن به لیگ برتر آن جا ماندگار می شوند ولی برای وارد شدن به سوپر لیگ به ساپورت مالی نیاز دارند چون سوپر لیگ هزینه هایی دارد که رده ی جوانان و نوجوانان ان هزینه ها را ندارد. سوپر لیگ یک الگویی است که همه دوست دارند در آن بازی کنند و استارتی است که بازیکنان بعد از آن به تیم ملی بروند. 
آقایان در باشگاه ستارگان میبینم که زحمات زیادی کشیده اند و تنها به یک تکان نیاز دارند از طرف مسوولین تا مشکلات مالی آن ها حل شود.
باید آکادمی که ساخته شده حمایت شود و ورزشکاران از خود شهر و روستاها و شهرهای اطراف در آن جمع شوند و تمرین کنند و طبق برنامه ی درستی انجام شود نتایج خوبی می گیرند و ورزشکاران موفق می شوند و این برای شهر هم خیلی خوب است. مثلا وقتی من با تیم برازجان بازی دارم در اینترنت راجع به فرهنگ و تاریخچه آن جستجو می کنم و اطلاعات جمع می کنم و این باعث شناخته شدن شهر می شود. زمانی که در تیم پیکان بازی می کردم وقتی قهرمان شدیم همه شهر کوچک سبزوار را در کویت، روسیه، اوکراین و... می شناختند. تمام این شناخت به خاطر ورزش بود. ورزش فواید زیادی دارد از سلامتی گرفته تا فرهنگ سازی و تبلیغات.

این استعدادی که گفتید فقط در بازیکنان هندبال بود یا در بچه های والیبال هم بودند؟
 چرا من  با اقای عباسی سر تمرینات تیم والیبال ستارگان دشتستان رفتم. بچه های خوبی بودند که از لحاظ قد و قواره در حد تیم ملی بودند و استعداد داشتند فقط باید رویشان کار شده و زحمت کشیده شود که آن هم زمان می برد. 

درباره ی آن دوره ای که خودتان مربی تیم ملی بودید صحبت کنید؟
آن دوره آقای رحیمی رئیس فدراسیون بود و مدیری قوی بود. نتیجه هایی که ایران در مسابقات بین المللی گرفت نتیجه ی زحمات ایشان بود. برنامه های خوبی برای پرورش بازیکنان نوشتیم که اجرایی شد و صورت گرفت و چندین نسل بازیکن خوب پرورش یافته و به تیم ملی معرفی شدند و توانستند در تیم های پایه، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان بازی کرده و بعد به باشگاه های برتر اروپا راه یافته و بدرخشند.

به نظر خودتان چقدر در پرورش آن جوان ها نقش داشتید؟
نمی شود گفت که فقط من نقش داشتم یا نقش نداشتم. وقتی یک بازیکن وارد سالن می شود بچه است و مربی رویش کار می کند و همینطور بزرگ می شود و رده هایش را ادامه می دهد. روی یک بازیکن چندین مربی کار می کنند و زحمت می کشند. البته خود بازیکن هم باید بخواهد و زحمت بکشد. اگر بازیکن خودش نخواهد مربی هیچ کاری نمی تواند برایش بکند.

شما از بازیکنان برازجانی که در تیم ملی بودند خاطره ای دارید؟
بله آقای سه کناری که درتیم ملی جوانان باهم بودیم. بعد که من با تیم ثامن الحجج سبزوار کار می کردم او هم در آنجا بود. بچه ی خیلی خوش اخلاق و خوبی است و بازیکن خوش فکری است. از نظر من جزو ستاره های آسیا است. البته خودش این فکر را نمی کند. من چون الان مربی آن جا نیستم این را می توانم بگویم  که از ستاره ها هست وقتی آنجا بودم این را نمی گفتم. اما او جز بازیکنان برتر آسیا است.

کیفیت کارگاه آموزشی که برگزار شد چگونه بود؟ 
وقت زیادی نداشتیم. از من دعوت کرده بودند که بیایم اما کارگاه آموزشی در برنامه های من نبود و برایم غیرمنتظره بود. مربیان خیلی علاقه داشتند و من هم گفتم که مدرس بین الملل نیستم. من تنها یک مربی با تجربه و سطح سواد خودم هستم اما در کل کارگاه خوبی بود ولی خیلی کوتاه بود چون تنها یک روز بود و برای یک کارگاه خوب باید حداقل پنج روز زمان گذاشت.

مربیان دشتستانی در چه سطح بودند؟
تیمی که من می بینم و سر تمریناتشان رفتم مشخص است که روی بازیکنان کار شده و نیاز است که وارد لیگ شوند چون تجربه لیگ برتر خیلی مهم است هم برای بازیکن و هم برای مربی و می شود این تجربه را خیلی زود کسب کرد. من از اول مربی کارکشته ای نبودم با زمان می شود تجربه کسب کرد.

شما در چه رده هایی فعالیت کردید و برای ایران چه مدال هایی آوردید؟
در سال 2003 به حیدرآباد هندوستان رفتیم و تیم سوم مسابقات جوانان آسیا شدیم. بعد از آن در سال 2009 در اردن با جوانان مقام دوم را کسب کردیم و تیم برای جام جهانی رفت. البته در آن سال می توانستیم قهرمان شویم اما یک سری مشکلات داوری در بازی با کویت داشتیم که نگذاشتند ما مقام اول را کسب کنیم. بعد از آن هم بیشتر در تیم های باشگاهی کار کردم.

دوست دارید در دشتستان مربیگری کنید؟
بله چرا که نه. من خیلی این منطقه را دوست دارم. از وقتی آمده ام نمی گذارند یک دقیقه تنها باشم. مردم خیلی دوست داشتنی و مهربان هستند. من را به جاهای دیدنی بردند. خیلی برایم وقت گذاشتند و من از این بابت تشکر فراوان می کنم و خجالت می کشم.

از بین بچه هایی که شما بازی و تمرین شان را دیدید کسی بود که چشمان شما را بگیرد و بگویید او استعداد خاصی دارد؟
این را من نمی خواهم بگویم چون درست نیست که بگویم. همه ی بچه ها خوب بودند ولی بخواهم اشاره ای کنم، آن هایی که خوب هستند بعدا جای خودشان را در تیم های لیگ برتر پیدا می کنند. البته چندتا بازیکن خوب در این بین دیدم و چشمم را گرفت.

سخن آخر؟
آرزوی موفقیت و سلامتی دارم برای آقایانی که برای هندبال و سایر رشته ها زحمت می کشند امیدوارم یک روز جواب زحمت هایی که می کشند را با نتایج خوب بگیرند چون خیلی برای جوان ها زحمت می کشند و مایه می گذارند. 

دیدگاه‌ها

ورزشکار

درود بر ستارگان دشتستان سپاس از گزارش عالی شما درود بر ستارگان دشتستان سپاس از گزارش عالی شما  

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید