سر خط خبرها:

۱۱۴ میلیون بشکه میعانات گازی در پالایشگاه‌‌های پارس جنوبی تولید شد

فکرشهر: مسئول برنامه‌ریزی صادرات مایعات و میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: در ۷ ماه امسال علاوه بر تولید یک میلیون و ۳۳۶ هزارتن پروپان و بوتان ۱۱۴ میلیون بشکه میعانات گازی در پالایشگاه‌‌های پارس جنوبی تولید شد.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، عبدالرحمن صالحی در نشست بررسی تولیدات محصولات مختلف از پالایشگاه‌‌ها و صنایع پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی با بیان اینکه 94 میلیارد متر مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی در 7 ماه امسال برداشت شده است اظهار داشت: مجتمع گاز پارس جنوبی در مدت یاد شده حدود 75 میلیارد متر مکعب گاز شیرین تولید کرده است.

وی با اشاره به  تسریع در تکمیل پروژه‌‌ها و فازهای پارس جنوبی خاطر نشان کرد: با سرعت گرفتن پروژه‌ها در سال‌های اخیر شاهد افزایش سهم ایران از مخزن پارس جنوبی بودیم که به‌زودی با تکمیل فازها این میزان نیز رشد چشمگیری می‌یابد.

مسئول برنامه‌ریزی صادرات مایعات و میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی سهم تولید محصولات پتروشیمی‌ها را از گاز تولیدی پارس جنوبی مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی از مشتریان گاز تولیدی پارس جنوبی، مجتمع‌های پتروشیمی‌ منطقه هستند و از ابتدای سال تا پایان مهر ماه مجتمع گاز پارس جنوبی یک‌هزار و 421 متر مکعب گاز به پتروشیمی‌های مستقر در منطقه ویژه پارس جنوبی تحویل داده است.

مسئول برنامه‌ریزی صادرات مایعات و میعانات گازی مجتمع گاز پارس جنوبی از تولیدات سایر محصولات در پارس جنوبی خبرداد و تصریح کرد: در 7 ماه امسال علاوه بر تولید یک میلیون و 336 هزارتن پروپان و بوتان 114 میلیون بشکه میعانات گازی در پالایشگاه‌‌های پارس جنوبی تولید شد.

صالحی با اشاره به ارسال گاز اتان به پتروشیمی‌های منطقه پارس جنوبی اظهار داشت: در 7 ماه امسال بیش از یک میلیون و 303 هزار تن اتان تحویل پتروشیمی‌های جم، کاویان و مروارید شده است.

وی اتان را یکی از مهم‌ترین محصولات مجتمع گاز پارس جنوبی دانست و گفت: ارسال این محصول به پتروشیمی‌ها علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه با توجه به تولید محصولات ارزشمند باعث رشد و شکوفایی صنایع مختلف در تمام کشور می‌شود.

صالحی، میزان گوگرد تولیدی مجتمع پارس جنوبی را از ابتدای سال تا پایان مهر حدود 290 هزار تن عنوان کرد و افزود: با راه‌اندازی و تکمیل فازهای جدید پارس جنوبی میزان تولیدات مجتمع گاز پارس جنوبی بیش از پیش افزایش می‌‌یابد و محصولات پالایشگاه‌های آن به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم تأمین‌کننده مواد اولیه صنایع مختلف از جمله پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، صنایع پلاستیک‌سازی، صنایع شیمیایی و غیره خواهند بود.

دیدگاه خود را بنویسید