سر خط خبرها:

زنده گیری پرندگان شکاری آسیب به چرخه طبیعت

فکرشهر:پرندگان شکاری که در رأس یکی از هرم های غذایی چرخه طبیعت هستند، بدون دخالت انسان جمعیت برخی از حشرات مضر و جوندگان را تنظیم و از ازدیاد غیرقابل کنترل آنها جلوگیری می کنند و زنده گیری آنها باعث آسیب به چرخه طبیعت و انقراض نسل آنها می شود.

زنده گیری پرندگان شکاری آسیب به چرخه طبیعت
به گزارش فکرشهر، با سرشدن هوا در نیم کره شمالی زمین، پرندگان شکاری و برخی دیگر از پرندگان آبزی و کنار آبزی برای بقای حیات خود از نیمه دوم سال مهاجرت به مناطق گرمسیر را آغاز می کنند و بخشی از سال را در این مناطق به زمستان گذرانی می پردازند.
ایران نیز در میان کشورهایی است که بخشی از سال را میزبان پرندگان مهاجر و بویژه پرندگان شکاری از تیره شاهینیان نظیر بالابان، بحری است که جزو گونه های درمعرض خطر انقراض هستند و با توجه به اهمیت آنها و به دلیل قابلیت دست آموزی و استفاده درقوش بازی توسط شیوخ متمول کشورهای حوزه خلیج فارس همواره توجه افراد سودجو و دلالان را به خود جلب کرده اند.
دراین میان استان بوشهر با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب وهوایی خود سالانه پذیرای صدها پرنده شکاری مهاجر است که برای زمستان گذرانی به این استان روی می آورند.
اما به دلایل متعدد مورد تهدید جدی قرار می گیرند وهرساله تعداد زیادی از آنها از گردونه حیات خارج می شوند و همواره با جمعیتی کمتر به زیستگاه های اصلی خود باز می گردند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر روز چهارشنبه گفت: محیط بانان و ماموران یگان حفاظت محیط زیست این استان در روزهای اخیر در جریان گشت زنی و بررسی مناطق مختلف حفاظت شده 13 متخلف زنده گیری پرندگان شکاری و صیاد کوخه نشین را دستگیر و به مراجع قضایی تحویل دادند.

حسین دلشب افزود: از این متخلفان دستگیر شده 31 بهله پرنده شکاری از نوع دلیجه، 127 قطعه قمری و 24 قطعه سایر پرندگان شامل گنجشک، بلبل خرما و پیغو بدست آمد.
وی اضافه کرد: همچنین در این ارتباط یکهزارو 731 کوخه، 190 عدد تور، طناب و ادوات صید پرندگان مستندسازی، کشف و ضبط شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: همچنین در هفته گذشته نیز 47 بهله پرنده شکاری شامل بالابان، بحری و شاهین در معرض خطر انقراض در شهرستان های بوشهر و عسلویه از قاچاقچیان کشف شد.
دلشب اظهار کرد: این پرندگان همگی در شرایط نامساعد با چشمان دوخته و بال بسته در حال انتقال بودند که توقیف شدند و هم اکنون اقدامات و پیگیری های لازم برای بررسی وضعیت این پرندگان توسط این اداره کل در دست اجراست.
وی افزود: پرندگان کشف شده با توجه به قرائن موجود از استان های دیگر کشور صید و برای قاچاق به کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق مبادی ساحلی و دریایی، به این استان منتقل شده اند.
دلشب یادآورشد: همه ساله با آغاز زمان مهاجرت پرندگان شکاری به ایران، افراد سودجو برای صید این گونه های مهم که در راس هرم غذایی جانوری قرار دارند، اقدام می کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ضمن ابراز تاسف و محکوم کردن این اتفاق بسیار آسیب زننده به محیط زیست و تنوع زیستی منطقه، تاکید کرد: با هماهنگی های بین دستگاهی، این اداره کل همه توان خود را برای حفاظت از همه گونه های جانوری و محیط زیستی بکار گرفته و متخلفان بدون هیچگونه گذشت به محاکم قضایی تحویل می شوند. 

دلشب از مردم خواست در صورت اطلاع از حضور افراد مشکوک در سطح منطقه، برای پیشگیری از هرگونه اقدام مخرب محیط زیستی، موضوع را از طریق شماره تلفن 1540 بصورت مستقیم با یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر در میان بگذارند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: در سال جاری نشست ها و مکاتبات متعددی با فرماندهی انتظامی و مرزبانی و گمرکات درمرکز استان بوشهر و شهرستان ها برگزار شده است.
وی بیان کرد: با عنایت به اینکه پرندگان شکاری در رأس هرم پرندگان قرار دارند و نقشی مهم در زنجیره اکولوژیک و تعدیل برخی از جمعیت ها و آفات ایفا می کنند، استمرار نسل آنها از اهمیت زیادی برخوردار و مورد توجه سازمان و نهادهای زیست محیطی جهانی هستند.
دلشب گفت: به منظور مقابله با افراد سودجو و قاچاقچیان این پرندگان، ضمن همکاری خوبی که تاکنون میان محیط زیست و ارگانهای مرتبط استان بوده است، این اداره کل در سالهای اخیر تلاش کرده است با فرهنگ سازی مشارکت تشکل های زیست محیطی برای صیانت از این مواهب گرانبهای طبیعی و تنوع زیستی استان را در اولویت های کاری خویش قرار دهد.

کوخه نشینی و زنده گیری پرندگان شکاری 

کوخه نشینان در استان بوشهر از 15 شهریور همه ساله به مدت یک ماه هم زمان با کوچ پرندگان مهاجر ادوات و ابزارآلات خود را درمکانی که ازقبل تعیین شده برای کمین و شکار این پرندگان می گسترانند.
دو روش برای صید پرندگان شکاری وجود دارد یکی کوخه نشینی که به صورت ثابت انجام می شود و روش دیگر سیار است که صیاد با تجهیزات لازم سوار برموتورسیکلت با گشت زنی دردشت ها به شکار می پردازد.
کوخه نشینی که از دوران باستان تاکنون در برخی نقاط کشور ایران رواج داشته اکنون به تهدیدی جدی برای پرندگان درحال انقراض در کشور تبدیل شده است.
این روش صید پرندگان اگر چه دردهه های اخیر به دلیل کاهش پرندگان شکاری کمیاب و رو به انقراض رفتن نسل آنها، با وضع قوانین و محدودیت های زیست محیطی ممنوع شده اما در برخی نقاط ایران بویژه استان بوشهر همچنان به صورت غیر مجاز وجود دارد.

کوخه که در اصطلاح محلی در استان بوشهر به آن ˈکوختˈ گفته می شود، گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شکل با سوراخ هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می شود.
درجلوی کوخه سه رشته تورپهن می شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن دراین گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و درنهایت پرنده گرفتار در تور را صید می کنند.
هم اکنون محیط بانان درصورت یافتن کوخت آن را خراب و فرد کوخه نشین را بازداشت کرده و به مقام قضایی تحویل می دهند و جزای محکومیت این متخلفان در قانون از یک تا شش سال حبس بسته به نوع و طبقه بندی زیستی جانواران متغیر تعیین شده است.
با شروع مهاجرت پرندگان شکاری به مناطق شمالی استان بوشهر ، افرادسودجو وفرصت طلب برای صید، خرید، انتقال وفروش این پرندگان نظیر بالابان (چرخ)، شاهین و بحری با تطمیع، اغفال و استخدام افراد به اهداف خود دست می یابند.
در زمان حاضر، متخلفان روش های مختلفی را برای صید پرندگان شکاری در منطقه بکار می گیرند که از جمله آن احداث کوخت است.
گرایش قاچاقچیان به شکار این پرندگان به خاطر سود کلانی است که با فروختن آن به دلالان و سپس به شیوخ ثروتمند کشورهای همسایه خلیج فارس به جیب می زنند.
شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، بویژه شکار هوبره استفاده می کنند.

شکار این پرندگان که تهدیدی جدی برای انقراض و نابودی این گونه پرندگان کمیاب و باارزش بوده، زنگ خطر و هشداری برای مسوولان ودوستداران محیط زیست وطبیعت است.
روش دیگر زنده گیری پرندگان شکاری که به صورت سیار اجرا می شود صیاد تور مخصوصی (شبچه) را به عنوان تله پشت کبوتر بسته و با یک طناب که از یک طرف همراه با یک وزنه به پای کبوترمتصل است، بسته می شود و از طرف دیگر دردست صیاد قرار می گیرد و شکارچی سوار بر موتورسیکلت دردشت ها به گشت زنی می پردازد.
دراین روش صیاد به محض دیدن پرنده شکاری کبوتر را رها می کند و پرنده شکاری با دیدن طعمه به طرف آن حمله ور می شود که در این حین پای پرنده در تور پشت کبوتر گیر کرده و به دام صیاد می افتد.

دیدگاه خود را بنویسید