سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»/ پنجمین سال «فرماندار خندان» در دشتستان (10)

عملکرد 4 ساله ارسلان زارع از دید یک فعال اجتماعی

فکرشهر: ارسلان زارع، دکترای مدیریت اقتصاد با دو فوق لیسانس حقوق خصوصی و مدیریت دولتی و با پیش زمینه سیاسی «اصلاحات»، سوم اسفندماه سال 1392 به عنوان نخستین فرماندار دولت یازدهم ـ تدبیر و امید ـ در استان بوشهر، در بزرگ ترین شهرستان این استان، معرفی شد تا پس از فرمانداران ضعیف دولت های نهم و دهم، مردم دشتستان به بهبود امور و اصلاح وضعیت، امیدوار شوند. «فکرشهر» در فروردین ماه 93 و تنها یک ماه پس از معرفی زارع در سمت فرمانداری دشتستان، ضمن گرفتن برخی نظرات صاحب نظران و فرهیختگان، با خود او نیز به گفت و گو نشست تا از برنامه ها، قول ها و وعده های وی و دولت متبوعش، مردم دشتستان را نیز مطلع کند. در همین راستا، گفت و گو و نظرخواهی در سال 94، 95 و 96 نیز تکرار شد تا هر سال، عملکرد ارسلان زارع در دشتستان، رصد شده باشد. زارع که در دشتستان، به «فرماندار همیشه خندان» معروف است، معتقد است: «یک دوره مدیریتی کامل و خوب برای یک فرماندار در هر شهرستانی، حداقل ۳ و حداکثر ۵ سال است». وی که این را در گفت و گوی مفصل سال قبل خود با «فکرشهر» نیز تاکید کرده است، با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 96 و در حالی که دولت یازدهم، جای خود را به دولت دوازدهم داد و تقریبا همه فرمانداران استان بوشهر نیز جابجا شده یا تغییر کردند، در دشتستان پایدار ماند تا به پنجمین سال حضورش در این شهرستان برسد، حضوری که به نظر می رسد حداقل تا هفته دولت سال 97، ادامه داشته باشد. امسال نیز، «فکرشهر» طبق روال سال های قبل و برای بررسی عملکرد فرماندار دشتستان و رصد فعالیت های وی، به سراغ برخی از فعالین اجتماعی و سیاسی و صاحب نظران شهرستان رفت و از آن ها پرسید: «عملکرد 4 ساله فرماندار دشتستان را چگونه ارزیابی می کنید؟»؛ با ذکر این نکته که امسال، به دلیل ورود به پنجمین سال فرمانداری زارع در دشتستان و رسیدن به روزهای پایانی عمر مفید مدیریت وی در این شهرستان ـ طبق گفته خود زارع ـ گفت و گو با فرماندار انجام نشد و تنها عملکرد 4 ساله مورد بررسی برخی صاحب نظران قرار گرفت.

فکرشهر ـ مریم احمدزاده*: اگر به سوابق تحصیلی، کاری و اجرایی ارسلان زارع نگاهی گذرا بیندازیم، ایشان دارای مدرک کارشناسی در دو رشته تاریخ و علوم قضایی، کارشناسی ارشد دو رشته ی حقوق خصوصی و مدیریت دولتی و فارغ التحصیل دکترای مدیریت اقتصاد می باشد و همچنین در کارنامه کاری وی می توان به فعالیت در آموزش و پرورش و آموزش عالی استان، معاون فرمانداری شهرستان دشتی و فرماندار شهرستان دیر اشاره کرد که به نظر نگارنده همچنان صبوری، دلسوزی و مهربانی یک معلم در رفتار فرماندار دشتستان مشهود است. شاید کمتر کسی با فرماندار دشتستان دیدار داشته و از این لبخند و آرامش بی نصیب مانده باشد.

فعالان مدنی و سیاسی دشتستان، صبر و حوصله ایشان را بارها به نظاره نشسته اند و زمانی  که ایشان برای شنیدن و رفع دغدغه ها و مشکلات آنان  اختصاص داده اند را ستوده اند.

 در بررسی عملکرد دکتر ارسلان زارع،  نقطه قوت ایشان را در حوزه ی اجتماعی و امور جوانان یافتم، جایی که بعد از سال ها، بار دیگر سازمان های مردم نهاد، فضایی برای نفس کشیدن و ابراز وجود  یافتند و برنامه های متنوعی را در حوزه های مختلف از جمله در گردشگری، محیط زیست و حقوق شهروندی به مرحله اجرا درآوردند که اگر حمایت ها و همراهی های ایشان در کنار تلاش بی وقفه فعالان اجتماعی در سازمان های مردم نهاد نبود، به طور قطع این تغییر محسوس در فضای اجتماعی دشتستان را شاهد نبودیم. البته نباید از برنامه ریزی ها و راهبری های مشاور امور جوانان و سازمان های مردم نهاد فرماندار دشتستان در فعال شدن سمن ها و پررنگ شدن حضور مردم در فضای فرهنگی و اجتماعی  به آسانی گذشت، چرا که ایشان به خوبی توانستند حوزه اجتماعی دشتستان را مدیریت کنند و مسئولیتی مهم را از دوش معاونان سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار بردارند.

تلاش برای بازتر شدن فضای اجتماعی با تکیه بر قانون و قاطعیت در اجرای آن از دیگر ویژگی های مثبت نماینده عالی دولت یازدهم در شهرستان دشتستان است که می توان در این زمینه به نصب مجسمه قهرمان ملی و سردار مبارزه با استکبار، شهید غضنفرالسلطنه برازجانی و حمایت از اجرای کنسرت مرحوم پاشایی در سال اول مسئولیت ایشان و همچنین به کارگیری همه ظرفیت ها برای اجرای گروه موسیقی لیان در جشن میلاد حضرت علی (ع) در شهر کلمه بخش بوشکان در سال 97 اشاره کرد، که اگر چنین اقداماتی صورت نگرفته بود، امکان برگزاری کنسرت ها و دیگر برنامه های هنری در شهرستان میسر نمی شد. 

از دیگر موضوعاتی که به نظر نگارنده می تواند به عنوان یکی از مهمترین نقاط قوت دوره چهار ساله فعالیت دکتر زارع در سمت فرماندار دشتستان مطرح شود، بحث مدیریت بحران آب شرب و کشاورزی در دشتستان است؛ اگرچه سال هاست که آب شرب مردم در شهر برازجان و بسیاری از نقاط شهرستان جیره بندی است، اما نباید فراموش کنیم که اگر مدیریت ایشان و همکارانشان در حوزه عمرانی فرمانداری نبود، با وجود خشکسالی های پی در پی که افت چند متری سطح ایستابی منابع آب زیرزمینی و کاهش آب های سطحی را سبب شده است، تنش های اجتماعی بسیاری در نقاط مختلف شهرستان حادث می شد که می توانست بحران های امنیتی را به دنبال داشته باشد. 

به کار گیری بانوان و جوانان در پست های مدیریتی، یکی از مطالبات به حق جوانان و بانوان از دولت در سطح کشور و به تبع آن در دشتستان بوده است که در دولت یازدهم با انتصاب تعدادی از جوانان در برخی از پست های مدیریتی مانند بخشداران شهرستان و در دولت دوازدهم با انتصاب چند خانم، تا حدی به این مطالبه به حق پاسخ مثبت داده شد که امیدواریم با عملکرد مثبت این بانوان و جوانان، هر روز شاهد افزایش تعداد جوانان و بانوان در مناصب مدیریتی شهرستان باشیم. 

در یک جمع بندی کلی می توان کارنامه 4 ساله دکتر ارسلان زارع را در سمت فرماندار دشتستان، مثبت ارزیابی کرد و با توجه به نگاه استراتژیک ایشان به حوزه های مختلف، امیدوار به توسعه و اعتلای بیش از پیش دشتستان عزیز باشیم.

*فعال اجتماعی
 

دیدگاه‌ها

ما برای مدح کردن نامدیم از برای نقد کردن آمدیم

ما برای مدح کردن آمدیم، نی برای نقد کردن ۀمدیم جبر زمانه و ضروریت های زمان اگر دولت ایلیاتی قاجار هم تا زمان ما ادامه میداشت، بی گمان هم قطار و راه أهن به کشور وارد شده بود هم، دنشگاه و رادیو تاسیس شده بود و هم تلگراف و تلفن و ماشین و مدرسه و برق و حاده و کامپیوتر و موایل و ویدئو و ماهواره و اینترنت میداشتیم حتما زنان (بی حجاب) ریادی به دانشگاه میرفتند و مسؤلیت های اداری و مدیریتی مهمی هم بعهده میداشتند. دستگاه های برقی بود خیابان آسفالته بود، میادین مختلف ورزشی بود، فوتبال و مسابقات ورزشی بود، استخر بود کلاس های موسیقی و زبان و نقاشی و خوشنویسی و هم بود فضای سبز بود، بانکداری الکتر ونیکی هم بود زمانه ایجاب میکرد و گذر زمان. پیشرفت های جهانی دنیا به سوی پیشرفت و ترقی پیش میرود در همه زمینه ها. تا یکی دو دهه پیش، اینهمه سمن ها در دنیا نبود. روز جهانی دوچرخه سواری همین امسال و در همین ماه و همین چند روز پبش بوسیله سازمان ملل انتخاب شد ورزش های کوهنوردی و پروارهای با پرنده های بی موتور و گلایدر ها، این سال ها ست که مد شده و همه جا رواج یافته تا چند سال پیش کسی به محیط زیست و مساله آب و خاک و ذرخت و توجه زیادی نمیکرد.حتی در کتاب های درسی هم نشانی از اینگونه چیزها نبود ولیالان در مدارس کشور برنامه های عملی و درسی خوبی در باره مسائل بهداشتی سلامت سبک زندگی سالم و وذزش و مهارت های زندگی بحث و اجرا میشود چه حسنی باشه چه حسینی وظایف پیش رو یکسان است و همان است این روزها طرفداری از محیط زیست حتی یک ژست روشنفکرانه و مد روز شده پیاده رو سلامت سال هاست که در شهرهای دیگر بوجود آمده و ما اگر آخرینش نبتیم، لااقل از بوشهر و گناوه که دارای پیاه روهای ساجلی هستند ه جلوتر نیستیم . اگر کسی این ها را به حساب خود و دوستان خود بگذارد حای تردید است برخی از اینها طرح های مربوط به سال های قبل است و برخی دیگر از پروژهای سراسری بین المللی و کشوری است؛ مثل طرح نشاط اجتماعی و وزش همگانی یا همگانی کردن ورزش و رواح ورزش کوهنوردی یا رواح فرهنگ محیط زیستی از برنامه های سازمان های حهانی و بیناللملاست که بخصوص ظاهرا در سال های اخیر بنا به ضرورت فعال تر شده و روزها و هفته های خاصی را تعیین کرده و از ملل عضو مبخاهد که در زمینه هایی که توضیه نموده در کشور خودفعال شوند و پاداشها و کمک هایی را بدر نظر گرفتته اند. نشست ها تبلیغات حتی با واسطه هنرمندان و ورزشکاران و افراد معروف. هر کس دیگری هم در همین سمت ها بود همین اقدامات را انجام میداد و باید چنین میکرد. در شرح وظایف ایشان است. طرح از بالاست جهانی و کشوری است. اگر غیر از این باشد در انجام وظایف خود کوتاهی کزذه است

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید