سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»:

توسعه خدمات شهری در سایه تعامل شورا و شهرداری/ برنامه های محیط زیستی شهرداری برازجان در یک سال اخیر، قابل توجه بوده است

فکرشهر: شهرداری برازجان طی چهار سال اخیرتوسط سه شهردار و دو سرپرست مدیریت شده و این یعنی متوسط عمر مدیریتی یک شهردار در شهر برازجان طی دوره مذکور، کمی بیش از یک سال بوده است. این آمار در نوع خود رکوردی کم سابقه محسوب می شود و قطعا بیانگر شکلی از بی ثباتی مدیریتی  است که...

فکرشهر ـ  سعیده مهدی زاده*: شهرداری برازجان طی چهار سال اخیرتوسط سه شهردار و دو سرپرست مدیریت شده و این یعنی متوسط عمر مدیریتی یک شهردار در شهر برازجان طی دوره مذکور، کمی بیش از یک سال بوده است. این آمار در نوع خود رکوردی کم سابقه محسوب می شود و قطعا بیانگر شکلی از بی ثباتی مدیریتی  است که در درازمدت تاثیرات سویی بر فرآیند توسعه شهری خواهد گذاشت؛ از طرفی این بی ثباتی مدیریتی به نوعی حس عدم امنیت را دامن می زند که فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی را در سطح کلان  دچار نوعی بحران خواهد کرد. تجربه نشان می دهد که در چنین جو بی ثباتی٬ مدیران اقبال کمتری به اقدام های جسورانه و تحول گرا نشان می دهند؛ آن ها به جای کار روی برنامه های توسعه محور، به حفظ وضع موجود رضایت داده و برنامه های زودبازده و کم ریسکی را که عموما پشتوانه مطالعاتی ضعیفی دارند، در دستور کار خود قرار می دهند.

اخیرا خبرهایی از عدم رضایت برخی از اعضای شورای شهر برازجان از عملکرد مهندس محمدی ـ شهردار برازجان ـ به گوش می رسد٬ خبرهایی که کابوس های جدال بی پایان شورا و شهرداری را در دوره های قبل، برای شهروندان تداعی می کند٬ کابوس روزهای بلاتکلیفی که ماحصلش فرصت سوزی بود و بس. ضمن به رسمیت شناختن حق قانونی شورای شهر مبنی بر نظارت دقیق عملکرد شهرداری٬ سوالی که می توان خطاب به نمایندگان مردم  در شورای اسلامی شهر برازجان پرسید این است که اگر دلیل تعویض زودهنگام شهردار، عدم صلاحیت وی می باشد، چه کسانی بابت انتخاب مدیری بی کفایت بایستی پاسخگو باشند؟ و اگر ایشان فردی صاحب صلاحیت برای تصدی این پست بودند، پس چه ماجرایی ورای تلاش شما برای تعویض شتاب زده وی نهفته است؟ 

به عنوان یک فعال مدنی علاقمند به مقوله محیط زیست که عملکرد شهرداری را در حوزه ی مدیریت پسماند شهری به دقت دنبال می کند، گواهی می دهم که با توجه به واقعیت های موجود٬ برنامه های عملیاتی اجرا شده طی یک سال اخیر در این حوزه قابل توجه و امیدوارکننده بوده است؛ سامان دهی سایت دفن پسماند شهر برازجان که سال های سال اقدام به دفن غیر اصولی زباله ها می کرد، قدمی بزرگ و ارزشمند در جهت صیانت از سلامت شهروندان و حفظ محیط زیست منطقه محسوب می شود. شهرداری برازجان اخیرا جهت سامان دهی دفن زباله ها٬ ترانشه ای در ابعاد 32 در 72 متر و به عمق 15 متر در محل سایت پسماند حفر کرده است تا زباله ها بر طبق اصول علمی، لایه لایه با خاک دفن شوند٬ زباله های بیمارستانی با مسئولیت اداره بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، ابتدا غیر عفونی شده و سپس جهت دفن به سایت پسماند منتقل می شوند٬ با فنس کشی محوطه، سایت دفن پسماند محصور شده و از دسترس احشام و زباله گرد ها دور خواهد شد٬ استقرار یک دستگاه اولیه تفکیک زباله های خشک در محل سایت، به کاهش حجم زباله های دفن شده کمک شایانی خواهد کرد و به طور موازی،  اقداماتی چشمگیر در راستای ترغیب شهروندان به تفکیک زباله از مبدا٬ انجام گرفته است، نظیر استقرار کانکس هایی جهت جمع آوری زباله های خشک در سطح شهر٬ توزیع مخازن مخصوص زباله خشک در تمامی مدارس برازجان٬ آموزش بحث تفکیک زباله از مبدا به دانش آموزان با همکاری آموزش و پرورش دشتستان٬ سامان دهی ماشین های جمع آوری زباله های خشک در سطح شهر و... که همه این اقدامات  به تدریج برازجان را به شهری پیشرو در زمینه مدیریت پسماند شهری در سطح استان بدل خواهد کرد.

 قطعا شرط تداوم این اقدامات برنامه محور٬ جوی آرام و بی تنش می باشد که در سایه تعامل سازنده شهرداری و شورای شهر محقق می شود.

امید است که تجربیات گذشته چراغ راه آینده مان شود و پیشرفت شهر و دیارمان معیار اصلی تصمیم گیری هایمان باشد.

*مدیر انجمن فرهنگ سازان محیط زیست دشتستان

دیدگاه‌ها

فرهنگی

سپاس از حسن توجه سرکارخانم مهدی زاده

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید