سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»:

آخرین اخبار از بحران آبی برازجان و راهکارهای اجرایی شده/ نماینده دشتستان در مجلس: موارد را به وزیر اطلاعات و وزیر نیرو منتقل کرده ام/ به مسوولان استان فارس گفته ام که اگر کوچک ترین مشکلی در برازجان ایجاد شد، باید در شورای امنیت ملی پاسخگو باشید

فکرشهر: محمدباقر سعادت ادامه داد: آقایی که مسوول آب و فاضلاب استان است باید بگوید که عمق فاجعه چقدر است، ولی نگفته!حتی یک بار هم به من نگفته اند که با فلان وزیر جلسه بگذارید و یا این قدر برای بهبود وضعیت آب دشتستان لازم است که من اعتباراتش را دنبال کنم!این چند باری هم که با وزیر و معاونینش جلسه گرفته ام، خودم پیش قدم شده ام و آن ها را برده ام جلسه که مشکلات را بگویید.وی اضافه کرد: من به آقای فرماندار هم گفتم که قبول کنید که تعلل شده و مردم حق دارند عصبانی باشند و حتی فحش دهند! به ایشان گفتم خود شما جناب فرماندار و یا آقای یاکیده تا به حالا آمده اید بگویید یک جلسه با وزیر بگذارید؟ گفته اید که ما این مشکلات را داریم؟ آب کم است و وردی کم می شود و می خواهیم چاه بزنیم و پول می خواهیم و...؟؟ 

فکرشهر ـ آذر حسینی: برازجان همچنان تشنه است و برخی محلات شهر نزدیک به 10 روز است که قطره ای آب در لوله های خود ندیده اند؛ آب را با تانکر خریده و در مخازن خود ذخیره می کنند و برخی که در ساختمان های چند طبقه هستند، از همین نیز محرومند و نمی توانند آب را به طبقات بالای ساختمان رسانده و در مخازن آبی خود ذخیره کنند. روزهاست حمام نرفته اند؛ ظرف نشسته اند و غذا هم نمی پزند؛ ظرف ها یک بار مصرف است و لباس ها نشسته و... و دردسر اصلی هم برای کسانی است که بچه کوچک دارند و... گرما و بی برقی هم که بیداد می کند.
به گزارش فکرشهر، در همین حال خبر می رسد که زمان نوبت بندی آب برای مردم برازجان و محلاتی که قبلا دو روزی  یک بار برای چند ساعت آب داشته اند، به 4 روزی یک بار افزایش یافته است و علت هم کاهش ورودی آب از کازرون و استان فارس به برازجان است.

بر اساس اطلاعات دریافتی «فکرشهر»، ورودی آب برازجان از کازرون در ماه های زمستان 60 هزارمترمکعب بوده و در اردیبهشت ماه هم به حداقل روزانه 28 هزار مترمکعب کاهش یافته بود ولی این روزها، ورودی آب شهر برازجان از کازرون، 13 هزارمترمکعب است که نصف آن در 24 ساعت گذشته به شهر وارد شده است و همین باعث شده مسوولین تصمیم به تقسیم شهر بگیرند؛ تقسیم شهر به 4 قسمت برای آب رسانی در هر 4 روز، یک بار.

در همین راستا، جلساتی کشوری نیز برگزار شده است که هر دو جلسه و نشست کشوری را محمدباقر سعادت ـ نماینده مردم دشتستان در مجلس ـ ترتیب داده است.

وی معتقد است «در این که مسوولین امر در گذشته درباره این مساله تعلل کرده اند، شکی نیست»! 

او درباره مسایل پیش آمده در برازجان و بحران آب در این شهر و شهرستان به «فکرشهر» گفت: کارها تقسیم بندی است؛ هر کس مسوولیتی دارد و باید به مسوولیت خودش عمل کند! آیا کسی می رود درِ اداره برق و بگوید آب نداریم؟؟ و یا برود درِ اداره راه و بگوید آب نداریم؟؟ حتی در بحث آب و فاضلاب هم حوزه شهر و روستا جدا است و کسی از برازجان نمی رود درِ اداره آب و فاضلاب روستایی و بگوید آب نداریم! اما مسوولین در این باره تعلل کرده اند و حتی برای یک بار هم که شده مشکلات را دقیق و عمیق اعلام نکرده اند.

محمدباقر سعادت ادامه داد: آقایی که مسوول آب و فاضلاب استان است باید بگوید که عمق فاجعه چقدر است، ولی نگفته! حتی یک بار هم به من نگفته اند که با فلان وزیر جلسه بگذارید و یا این قدر برای بهبود وضعیت آب دشتستان لازم است که من اعتباراتش را دنبال کنم! این چند باری هم که با وزیر و معاونینش جلسه گرفته ام، خودم پیش قدم شده ام و آن ها را برده ام جلسه که مشکلات را بگویید.

وی اضافه کرد: من به آقای فرماندار هم گفتم که قبول کنید که تعلل شده و مردم حق دارند عصبانی باشند و حتی فحش دهند! به ایشان گفتم خود شما جناب فرماندار و یا آقای یاکیده تا به حالا آمده اید بگویید یک جلسه با وزیر بگذارید؟ گفته اید که ما این مشکلات را داریم؟ آب کم است و وردی کم می شود و می خواهیم چاه بزنیم و پول می خواهیم و...؟؟ 

نماینده مردم دشتستان که در طول گفت و گو با «فکرشهر»، حق را به مردم می داد، توضیح داد که برای حل مشکلات مردم دشتستان و به خصوص برازجان، در همین اواخر دو جلسه با مسوولین کشوری وزارت نیرو برگزار کرده و بارها هم تماس تلفنی گرفته است.

سعادت گفت: من در گفت و گو با وزیر نیرو و معاونینش، بخشی از عصبانیت مردم را به ایشان منتقل کردم که خود آقای جانباز ـ مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ـ در نشستی که با حضور رییس شوراها با ایشان داشتیم، اقرار کرد که «آقای سعادت کلی بد و بیراه به ما منتقل کرده» و من هم گفتم که به شما ارفاق کرده ام و باید کل بد و بیراه ها و عصبانیت مردم را به شما منتقل می کردم؛ مردم چه گناهی کرده اند؟ آب می خواهند! من هم گناهی نکرده ام! مگر من طرف مشورت شما هستم و یا عضو دایم شما هستم؟ مگر پول و اعتبار دست من است یا اطلاعات آبی استان فارس و بوشهر را دارم! در این وضعیت، بررسی کرده ام و متوجه مشکلات شده ام و این شما هستید که باید پاسخگو باشید و مسایل مردم را حل کنید.

وی تاکید کرد که «در این جلسه مسایل را محکم منتقل کردم و اگر چند میلیارد تومان برای احداث چاه در برازجان گذاشته اند، در اثر پیگیری های من بوده و نه مسوولین آب استان».

محمدباقر سعادت توضیح داد که مشکل اصلی در حال حاضر، وجود بیش از 30 (34) پمپ قوی آب در مسیر رودخانه از کازرون به برازجان است و افزود: مشکلی که وجود دارد و اساسی است، آن 40 ـ 30 خانواده باغداری هستند که موتور دیزل را حاشیه رودخانه نصب کرده اند و از تاریکی شب و تعطیلات استفاده کرده و این موتور پمپ ها را روشن کرده و از آب به طور غیر مجاز استفاده می کنند؛ و در حالی که باید ورودی آب برازجان، 400 لیتر بر ثانیه باشد این میزان به کم تر از 190 لیتر بر ثانیه کاهش داشته است و حتی از نصف هم کم تر شده و باید این پمپ ها جمع آوری شود. در همین راستا جلسات متعددی هم گرفته شده و قول داده اند که وارد عمل شوند، ولی فرماندار کازرون هم بومی اطراف کازرون است و خودش را درگیر نمی کند، هر چند حکم جمع آوری این پمپ ها داده شده است.

وی ادامه داد: صورت جلسه و قراردادهایی در این باره، بین فارس و بوشهر انجام شده ولی اجرا نشده است و من مجبور شدم در این راستا به وزارت کشور مراجعه کنم و روز چهارشنبه، با معاون امنیتی وزارت کشور نشست داشته باشم؛ حتی استاندار خراسان جنوبی هم آن جا بود و من تمام مشکلات مردم و آب شهر برازجان و دشتستان و حتی استان بوشهر را به معاون وزیر منتقل کردم و تذکرات لازم را به ایشان دادم. فشارهایی که بر مردم وارد می شود را گفتم و حتی از آقای ذوالفقاری ـ معاون امنیتی وزیر کشور ـ پرسیدم که «آقای ذوالفقاری اگر 5 شبانه روز در منزل مسکونی اتان آب ورود نکند، شما و خانوده اتان چکار می کنید؟»

او تاکید کرد که در همان جلسه، معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور، دستور لازم را به استاندار فارس و وزارت نیرو داده است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس، اضافه کرد: متعاقب این قضیه، روز پنج شنبه هم تلفنی با دفتر وزیر نیرو و خود آقای وزیر اطلاعات صحبت کردم و مطالب را منتقل کردم و وزیر اطلاعات هم گفتند که موارد را منتقل و پیگیری کرده اند.

سعادت گفت که روز جمعه هم با استانداری فارس تماس گرفته و اضافه کرد: هم به دفتر استاندار فارس و هم مدیر حوزه استاندار تماس گرفته و صحبت کرده ام و به آن ها گفته ام که فردا روز هر اتفاقی افتاد و اگر کوچک ترین مشکلی در برازجان ایجاد شد، شما ـ مسوولین استان فارس ـ باید در شورای امنیت ملی پاسخگو باشید.

او گفت که از عصر جمعه، مسوولین کازرون دارند مسیر رودخانه و پمپ های غیر مجاز را پیگیری می کنند و این در اثر همین تلاش ها و پیگیری های انجام شده، بوده است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به این سوال «فکرشهر» که برای کوتاه مدت برای حل این بحران آبی در برازجان چه برنامه هایی دارید نیز گفت: در این دو جلسه ای که در وزارت نیرو با حضور مسوولین و متولیان آب استان و کشور برگزار کردیم، یک سری تصمیمات گرفته شده از جمله راه اندازی خطوطی برای برخی شهرها و روستاهای بین راه از جمله وحدتیه و آب پخش که به خط کوثر منتقل شوند و فشار روی شهر برازجان برداشته شود؛ همچنین دارند چشمه  دالکی را احیا می کنند که بار این شهر هم از روی برازجان برداشته شود و آب ورودی به برازجان برسد.

وی ادامه داد: مجوز احداث و احیای 9 چاه را در برازجان گرفته ایم که در حال حفاری هستند و 2 حلقه آن که در حاشیه دره «آردو» است، وارد مدار شده و بر این مساله تاکید کرده ام که وزارت نیرو این مساله را در هیات دولت مطرح کند و از برداشت های غیر مجاز در مسیر رودخانه شاهپور جلوگیری شود.

سعادت اضافه کرد: جلسات متعددی گرفته ایم و حتی 90 ـ 80 میلیون تومان پول قرار است به تعاونی نیروی انتظامی فارس واریز شود که مسیر رودخانه را مراقبت کنند و 45 میلیون تومان هم به عنوان پیش پرداخت واریز شده؛ همچنین تانکر و پمپ به همراه راننده و سوخت و تامین تمام هزینه ها از طرف استان بوشهر به کمارج داده شده که آبرسانی به خانه های بالادست کمارج انجام شود و آن ها مجبور نباشند که برای رسیدن آب به خانه های بالادست کمارج، فشار آب را زیاد کنند.

وی گفت: تصمیماتی هم مجددا روز شنبه در شورای تامین استان مطرح خواهد شد و تصمیماتی فوری خواهیم گرفت و اجرایی اش هم خواهیم کرد.

سعادت این را هم گفت که قرار است در میان مدت روی رودخانه دالکی یک آب شیرین کن 10 هزار متر مکعبی و در سعد آباد هم یک آب شیرین کن 7500 مترمکعبی احداث شود ولی این را هم اضافه کرد که خودش شخصا موافق این دو نیست چرا که «همین الآن هم کشاورزان منطقه با مشکل آب روبرو هستند و این مشکل با تداوم خشکسالی، افزایش هم خواهد یافت و وضعیت کشاورزی را از این که هست نیز بدتر خواهد کرد».

وی تاکید کرد: به نظر می رسد باید به دنبال راهکارهایی بهتر در این زمینه باشیم.

به گزارش فکرشهر، در حالی که بحران آب در کل ایران وجود دارد و در شهرهایی چون خرمشهر و آبادان نیز به خشونت کشیده شده و یا در شهرهایی چون وحدتیه و روستاهای بخش های سعدآباد و آب پخش، مردم به اعتراض جاده و مسیر را هم بسته اند، در فضاهای مجازی شهر برازجان نیز اطلاعیه ای مبنی بر تجمع مردم دست به دست می شود؛ تجمع برای حل بحرانی که سال هاست دامن مردم این شهر و شهرستان را گرفته و می شد در زمان های خیلی قبل از این که «معضل» بی آبی در برازجان و دشتستان، «بحران» شود، فکری برایش کرد؛ بدون این که به تنش های اجتماعی و یا خشونت منجر شود؛ ولی این مساله آن قدر کش دار شده تا به این روزها رسیده؛ روزهایی که هر لحظه آن می تواند آبستن یک اتفاق ناخوشایند و جبران ناپذیر باشد.
 

دیدگاه‌ها

جواد

چرا از نصب آبشيرين كن بر روي دريا هيچ صحبتي نميشه؟

ناشناس

فرماندار دشتستان و مدیر ابفا استان باید عزل شوند.

درد و رنج مردم و محرومیت آن

درد و رنج مردم و محرومیت آن ها برای کسانی که بر خر مراد سوارند و یکه تازی میکنند تا زمانی که دامن خود آن ها را نگرفته و خطر و تهدیدی برای خودشان نیست و موی دماغ شان نشده ، همیشه مهم و قابل اهمیت نبوده؛ و گرنه چطور پیر زنان بیسواد و هر بچه کوچکی هم میدانست که تابستان کم آب و زجر آوری در پیش است و از پیش تنشان میلرزید.؛ اما حضرات خود را به تجاهل میزنند و از خود رفع مسئولیت میکنند و بدوش دیگری و همدیگر می اندازند. و کی بود کی بود ، من نبودم بازی در میاورندا! لابد آقدر سرگرم مسائل حاشیه ای و جایزه دادن بهمدیگر و بدست آوردن امتیاز و تعریف کردن از همدیگر و ....... ! بودند که فکرشان به اینجا ها قد نمیداد. خیلی ها از همان اول سال پمپ آب خریدند و بدنبال جائی برای سپری کردن تابستان بدور از شهر ، خود میگشتند.

ناشناس

ا.......... پنجاه سال پیش آب پایگاه دریایی رو از طریق آب شیرین کن تامین کرده   یعنی توی چهل سال نمیتونستن یه کم بخدا فقط یه کم ، از اختلاس دست بکشن و یک ضدم اختلاسشون و بزارن برای ساخت آب شیرین کن؟!

محمود انصاری

آقایان چه میگویید با نصب اب شیرین کن تنها کشاورزان پایین دست رودخانه نابود میشوند باز نصب بر روی دریا حرفیست.اما چون هزینه بر هست و شاید آقایان توان نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای اینکار را ندارند.فقط باید به حال امروز مملکت گریست .نمیدانم پنجاه سال دیگر چه قضاوتی درباره الان ما خواهد شد.

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید