سر خط خبرها:
«فکرشهر» گزارش می دهد/ ادامه بی آبی در برازجان؛

وعده های 24 ساعته ای که 30 روز است بر زمین مانده

به گزارش فکرشهر، علاوه بر این آب دزدی ها که توسط افرادی انجام می شود که روستا یا شهرشان، کم ترین مشکلات آبی را دارند و حتی برخی یک روز در میان هم قطعی آب ندارند، تامین آب از چاه های وعده داده شده نیز دچار مشکلاتی مالی شده است. حفر چاه ها به دلیل نرسیدن اعتبارات و عدم تزریق پول با وجود وعده 24 ساعته برخی مسوولین برای پرداخت ها...

فکرشهر ـ آذر حسینی: با این که روزها از وعده های رنگارنگ مسوولین آبی استان (مدیرعامل آب منطقه ای و آب و فاضلاب شهری استان) و استاندار و معاون عمرانی اش مبنی بر یک روز در میان شدن آبرسانی به محلات برازجان می گذرد، هنوز هم آبدهی به اهالی و محلات این شهر، چهار روزی یک بار انجام می شود.

به گزارش فکرشهر، نخستین وعده آبرسانی یک روز در میان، 19 تیرماه و پس از هفته ها بی آبی در برازجان و تجمعات اعتراضی، از سوی آب و فاضلاب شهری وعده داده شد ولی اجرایی نشد تا 25 تیرماه که همان وعده را این بار، مدیرعامل آب منطقه ای استان تکرار کرد؛ حرفی که باز هم عملی نشد تا در حد همان وعده باقی مانده باشد و امروز که 13 مردادماه است، همچنان آبرسانی در برازجان چهار روزی یک بار باشد و آن هم کج دار و مریز و در ساعت هایی نامنظم، به نحوی که مردم مجبورند در تمام 24 ساعت، یک نفر را به عنوان مامور و کشیک، در کنار کنتور آب داشته باشند تا اگر آب وصل شد، بلافاصله برای پر کردن مخزن آب اقدام کند، آن هم در ساعت 3 بامداد یا 3 بعد از ظهر یا هر ساعت دیگری که مامور کشیک منزل وصل آب را متوجه می شود.

در همان روزها، وعده های بیشماری برای حل فوری مشکلات آبی برازجان داده شد؛ از وصل شدن به خط کوثر و حفر چاه های مختلف و حتی این سخن از سرپرست معاونت عمرانی استانداری ـ نماینده گراوند استاندار ـ در نشست بحران آب دشتستان در 14 تیرماه گفته بود: «هر مبلغی بخواهید همین فردا پرداخت می کنم»؛ ولی حتی وصل شدن به خط کوثر هم چندان جوابگو نبوده است؛ هر چند هیچ یک از مسوولین مربوطه در سازمان های آبی و وزارت کشوری استان بوشهر حاضر به پاسخگویی به «فکرشهر» و بیان آخرین اخبار از وضعیت آبی برازجان و دشتستان نشدند، ولی خبرنگاران «فکرشهر» از منابع مختلف به اطلاعات قابل تاملی دست یافته اند.

 طبق این اطلاعات، ورودی آب شهر برازجان از خط کوثر، روزانه 8 تا 10 هزارمترمکعب است؛ از کازرون 5 تا 7 هزار که آن هم گاهی هست و گاهی نیست؛ و از دو حلقه چاهی که از کشاورزان برازجانی کرایه شده هم، 1500 مترمکعب آب برداشت می شود و در مجموع و به طور میانگین و خوشبینانه، 15 هزار مترمکعب روزانه آب به شهر برازجان می رسد، اگر آب دزدی هایی که در این بین توسط برخی شوراهای شهرها و روستاهای در مسیر انجام می شود و با باز کردن شیر آب، حقابه ای که برای برازجان کنار گذاشته شده است، را به یغما نبرند؛ آن هم در حالی که نیاز آبی این شهر برای آبرسانی یک روز در میان، روزانه حداقل 27 هزارمترمکعب است و برای رفع مشکل و آبرسانی همه روزه، حداقل باید 60 هزارمترمکعب آب به برازجان بیاید. {«فکرشهر» اسامی این روستاها و شهرهایی که آب دزدی می کنند را در اختیار دارد و در صورت تمایل مسوولین مربوطه برای برخورد با این شوراییان متخلف، اسامی آن ها را  در اختیارشان قرار خواهد داد}.

به گزارش فکرشهر، علاوه بر این آب دزدی ها که توسط افرادی انجام می شود که روستا یا شهرشان، کم ترین مشکلات آبی را دارند و حتی برخی یک روز در میان هم قطعی آب ندارند، تامین آب از چاه های وعده داده شده نیز دچار مشکلاتی مالی شده است. حفر چاه ها به دلیل نرسیدن اعتبارات و عدم تزریق پول با وجود وعده 24 ساعته برخی مسوولین برای پرداخت ها، به کندی انجام می شود و یا متوقف شده و در حالی که در قرارداد دو حلقه چاه کرایه شده از کشاورزان برازجان گفته شده یک هفته بعد از اولین برداشت، مبلغ به ایشان پرداخت می شود، ولی با گذشت یک ماه و نیم از این تاریخ، هنوز کرایه این دو چاه پرداخت نشده است و هر آن باید منتظر بود این کشاورزان، شیر آب خروجی را ببندند و البته حق هم دارند چرا که باید کم کم زمین کشاورزیشان را آماده کشت محصول کنند؛ در حالی که مجموع مبلغی که باید توسط استانداری به آن ها پرداخت شود، حدود 120 میلیون تومان است؛ که در مقایسه با آن چه در این استان هزیه می شود، مبلغی نیست؛ آن هم در حالی که قول 24 ساعته برای پرداخت هزینه ها داده شده بود.

با وجود تمام این خلف وعده ها و بی نظمی ها، مردم برازجان باز هم نجابت پیشه کرده اند؛ مسوولان «به مرگ گرفته اند» تا مردم «به تب راضی شوند»؛ ولی از این غافلند که تب وقتی طولانی شود، تنها برخی را به این بیماری مزمن عادت می دهد و دیگران را به مرگ و هجرت وا می دارد؛ پس تا دیر نشده و مشکلات آبی در این حجم عظیم مشکلات اقتصادی مردم ادغام نشده و هم افزایی ایجاد نکرده و تجمعاتی دوباره را باعث نشده، بهتر است مسوولین حداقل، به وعده های 24 ساعته خود، پس از گذشت 30 روز عمل کنند.  
 

دیدگاه‌ها

رضا

تا وقتی  ریشه های تبعیض و نژاد پرستی در استان بوشهر نخشکد آبی به برازجان نخواهد رسید .ظاهرا نظر مسئولین استان به نظر عده ای نژادپرست در برخی نواحی استان به شدت نزدیک است  

مطلع

همه آمارهایی که در گزارش بود صحیح نیست. طی چند هفته گذشته برازجان بین ۱۶ تا ۲۱هزار متر مکعب در شبانه روز آب دریافت کرده است. ثانیا برای یک روز در میان شدن توزیع آب در برازجان ۲۳هزار متر مکعب نیازه 

قاسم

برازجان سالهاست که از تبعیض مدیران استانی وبی توجهی مسئولین خود میسوزد.آیا انصاف است که در اکثر شهرهای استان روزانه آب توزیع شود و مردم صبور برازجان از ابتدایی ترین نیاز اولیه خود یعنی آب شرب محروم باشند .رسانه فکر شهر ای کاش نام اینها را زودتر افشا میکردید تا همگان از ظلم مضاعفی که به مردم این شهر میشود آگاه شوند.

ناشناس

حتم دارم این آقای مطلع کارش یا بستگانش تو فرمانداریه.آخه همه جا در حال ماله کشی  عملکرد ضعیف فرمانداریه.

صدای مردم

با سلام چند نکته در خصوص موضوع طرح شده ۱- علاوه بر مسئولین آبی استان ،آقای استاندار و فرماندار را نیز به لیست کسانی که قول حل مشکل را ظرف حدود یک هفته دادند و عمل نکردند  افزون فرمایید ۲- آقای نماینده محترم مجلس شورای اسلامی را به جمع کسانی که سکوت مطلق اختیار فرموده اند و صدایی از آنها شنیده نمیشود اضافه فرمایید ۳- سیاسیون و فعالین اجتماعی که به ظاهر این نام را یدک میکشند و فقط برای شوهای انتخاباتی بیاد مردم می افتند هم بد نیست یادشان کنیم ۴- از کسانی که میگفتند راه حل در تجمع نیست و با صبر موضوع حل خواهد شد یاد کنیم و بپرسیم آیا با صبر حل شد؟ ۵- یادی کنیم از کسانی که ازهر ترفندی استفاده کردند تا مردم مجددا تجمع نکنند ۶ - یادی کنیم از کسانی که آمدند و مصاحبه کردند و گفتند مشکل حل شده ۷- یادی کنیم از مسئولی که حاضر نشد در جمع تجمع کنندگان حاضر شود و صحبت آنها را بشنود  و اگر بخواهیم بگوییم تا شماره ده هزار هم که این روزها زیاد عدد آشنایی است خواهیم رسید

جواد

اميدواريم به كمك اهل فن مشكلات حل شود 

عصبی

واقعا داریم اذیت میشیم. میدونم که مسوولین ما بخاری ازشون بلند نمیشه حداقل بگن چه ساعتی دقیق میاد تا نخوایم هرساعت آب شهر رو چک کنیم بینیم اومده یانه. شما که کارکن نیستین.

تبعیض های لری و تابلوئیِ و زادگاه سالاری و خانه و محله محور

تبعیض های لری و تابلوئیِ و زادگاه سالاری و خانه و محله محوری ، الگوی مدیریت در برازجان و شهرستان و استان

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید