سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»/ در سفر شوراییان برازجان به تهران برای پیگیری مشکلات برقی و آبی مطرح شد:

از نبودن نام برازجان در لیست شهرهای دارای بحران آبی استان تا قول ها و وعده های مسوولین کشوری + تصاویر

فکرشهر: هفته گذشته، 6 نفر از 7 عضو شورای شهر برازجان به تهران رفتند تا اعتراضات مردم این شهر از وضعیت آبی و برقی شهر برازجان، شهرستان دشتستان و استان بوشهر را به گوش مسوولین کشوری برسانند.آن چه می خوانید، خلاصه ای از گفت و شنودهای اعضای شورای شهر برازجان در این سفر است که...

فکرشهر: هفته گذشته، 6 نفر از 7 عضو شورای شهر برازجان به تهران رفتند تا اعتراضات مردم این شهر از وضعیت آبی و برقی شهر برازجان، شهرستان دشتستان و استان بوشهر را به گوش مسوولین کشوری برسانند.
آن چه می خوانید، خلاصه ای از گفت و شنودهای اعضای شورای شهر برازجان در این سفر است که به دست «فکرشهر» رسیده، سفری که در برخی نشست هایش، محمدباقر سعادت ـ نماینده مردم دشتستان در مجلس ـ و یکی از فعالین اجتماعی دشتستان نیز آن ها را همراهی می کرد:

نشست اول 
دیدار اعضا با حمیدرضا جانباز، معاون وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور و کردی، معاون وزیر نیرو و رییس شرکت توانیر کشور

نماینده مردم دشتستان در مجلس: در مشکلات آب شرب دشتستان،آبفای کشور بی تقصیر است 

ـ کشاورزان و باغداران دشتستان برای تامین آب مورد نیاز برای آبیاری نخلستان های خود دچار مشکلات حادی هستند. 

ـ در مورد مشکلات آب شرب شهرستان دشتستان، سازمان آب و فاضلاب کشور به نوعی بی تقصیر است! چرا که اولا مشکلات این حوزه در زمان مقتضی از جانب مسوولین استانی به سازمان های مربوطه در تهران گزارش نشد و ثانیا کارهایی مثل جمع آوری موتور پمپ های غیرمجاز در کازرون بر عهده این سازمان نیست؛ بلکه نیروی محترم انتظامی و دستگاه قضایی به عنوان اعضای شورای تامین باید در این معضل ورود کنند و اقدام مناسب تری برای جمع آوری پمپ ها انجام دهند. ما تمام تلاش خود را به کار بستیم اما متاسفانه بی گناه فحش خوردیم! 

ـ درخصوص مشکل برق نیز از جناب مهندس کردی خواستیم که با وجود مشکل آب، برق برازجان قطع نشود. ایشان پذیرفتند و دستور لازم را به مهندس پاراد، رییس شرکت توزیع برق استان بوشهر دادند، اما جناب مهندس پاراد خاموشی های برازجان را حذف و آن را روی بوشهر سرشکن کردند که این موضوع باعث نارضایتی هایی در بوشهر شد. به همین خاطر دوباره به مهندس کردی متوسل شدیم که حتی المقدور این خاموشی ها به مناطق خوش آب و هوا تخصیص پیدا کند و نواحی گرم مثل استان بوشهر از این دستورالعمل مستثنی شود که الحمدله این اتفاق افتاد و مشکل رفع شد.

اعضای شورای شهر برازجان چه گفتند؟

ـ استان بوشهر با توجه به ظرفیت هایی که در خود دارد در بسیاری از زمینه ها نه تنها تامین کننده نیازهای استان است بلکه در حال حاضر بخشی از نیازهای عمده کشور را نیز تامین می کند. با این وجود بسیاری محرومیت ها نصیب مردم نجیب و شریف این استان شده است. مردم دشتستان و برازجان در ماه های گذشته مشکلات بسیار زیادی را با توجه به نبود و یا کمبود آب درگرمای 50 درجه و بالاتر از آن تحمل کردهاند و متاسفانه قطع مکرر برق نیز در این ایام به مشکل مردم اضافه شد! در این زمینه انتظار این بود که استان بوشهر که در حال حاضر دو برابر مصرف خود برق تولید می کند، دچار مشکلات خاموشی برق نشود اما این مشکل دامن استان و به خصوص شهرستان دشتستان را گرفت و مردم را در تنگنای شدیدی قرار داد.

ـ یکی از مشکلات شهر برازجان در حوزه برق، وجود مشترکین غیرمجاز حاصل از ساخت و سازهای غیرمجاز در نقاط حاشیه ای شهر است که بیشترین مشکلات کمبود برق را این مشترکین دارند. اگرچه این ساخت و سازها با طی شدن فرایند قانونی صورت نگرفته اما به هرحال هزاران نفر ساکنین این مناطق هم وطن و همشهری ما هستند و مهم تر اینکه همگی از اقشار فقیر و زحمتکش شهر و جامعه هستند و شایسته نیست با چنین مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کنند. امیدواریم ترتیبی اتخاذ شود و حل مشکلات این مناطق با عنایت ویژه شما در دستور کار مدیریت برق شهرستان و استان قرار بگیرد.

ـ مشکلات عدیده دشتستان  و برازجان به خاطر کمبود شدید آب و قطع پیاپی برق، این شهرستان به صحنه تجمعات و اعتراضات قانونی و بحق مردم تبدیل شده و مشکلات دشتستان به شدت شکل امنیتی به خود گرفته و تبعات فراوانی به دنبال داشته است. در این میان با وجود این که شورای شهر از نظر قانونی هیچگونه اختیار اجرایی ندارد و تنها کمتر از یک سال از عمر شورای پنجم می گذرد، اما بسیاری از مردم ما را در این اتفاقات شریک تقصیر می دانند. لذا با توجه به درخواست های مکرر مردم از اعضای شورای اسلامی شهر، خواهشمندیم به صورت صریح بفرمایید مشکل خاموشی های برق تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و کی به طور کامل رفع خواهد شد؟

ـ همچنین اعضای شورا خواستار تخصیص اعتبار جهت تامین روشنایی کوچه های سطح شهر شدند و با ارایه آمارهایی از میزان کابل و ترانس مورد نیاز برازجان برای رفع مشکلات برقی این شهر در مناطق مختلف شهر از جمله نقاط حاشیه ای و نیز گلزار شهدای شهر برازجان، خواستار تخصیص بودجه لازم و تجهیزات خارج از سهم استان و تامین آن از محل اعتبارات و تجهیزات کشوری شدند.

ـ شرایط بحرانی آب در دشتستان و به خصوص برازجان که حاصل کاهش چشمگیر ورودی آب از شهرستان کازرون و ناکافی بودن آب تخصیصی از خط کوثر است، ضرورت تخصیص آب شیرین کن 50 هزار مترمکعبی و تامین آب مورد نیاز برازجان از خلیج فارس را بیش از پیش نمایان ساخته، چرا که با وجود هزینه های بالای احداث آب شیرین کن باید اذعان داشت هزینه های تبعات اجتماعی و امنیتی بی آبی در برازجان و دیگر شهرها و روستاهای دشتستان بسیار بیشتر از هزینه احداث آب شیرین کن است.

ـ نیروگاه اتمی بوشهر، ظرفیت تولید 1000مگاوات برق و 350 هزار مترمکعب آب شیرین را دارد چنانکه آقای اکبر اعتماد ـ اولین رییس سازمان انرژی اتمی ایران ـ در کتاب خاطرات خود به نامه نگاری با وزارت نیرو در سال 1354 اشاره می کند و می گوید به آن ها گوشزد کردم بهره برداری از آب تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر در دوران راه اندازی فراتر از ظرفیت استان بوشهر است و استان های همجوار باید در برنامه ای بلندمدت، ظرفیت های مازاد این استان را جذب کنند؛ ولی متاسفانه امروز شاهدیم که چرخه تولید و استحصال آب شیرین از این نیروگاه حذف شده است. متاسفانه چنین ظرفیتی در استان بوشهر وجود دارد اما امروز شاهد بحران آب در تمام استان های جنوبی کشور و به خصوص در استان بوشهر هستیم. درخواست ما این است که وزارت نیرو از سازمان انرژی اتمی این خواسته برحق ما را مطالبه کند چرا که استفاده از ظرفیت های تنها یک واحد از این نیروگاه می تواند مشکلات آبی بیشتر استان های جنوبی را مرتفع کند. 

ـ موضوع دیگر بحث کشاورزی است. کاشت برخی محصولات کشاورزی آب بر در استان بوشهر سبب از بین رفتن سفره های آب زیرزمینی استان و قرار گرفتن این منابع در شرایط بحرانی شده است. این مورد نیز با هماهنگی بین بخشی میان وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی قابل حل است. متاسفانه در برازجان شاهد حفر چاه های متعدد مجاز و غیرمجاز برای بهره برداری در بخش کشاورزی و حالا حفر چاه های جدید برای استفاده جهت مصارف شهری و خانگی هستیم. حفر و کف شکنی 18 حلقه چاه جهت تزریق به شبکه آب شهری برازجان یک اقدام ویرانگر در عرصه محیط زیست است که هیچ آینده ای جز نابودی محیط زیست دشتستان و کوچ اجباری مردم برای آن نمی توان متصور شد. 

ـ جناب آقای جانباز؛ شهر ما و مردم ما تشنه آب هستند نه تشنه نابودی؛ اما اقدامات صورت گرفته در درازمدت دشتستان و برازجان را به نابودی خواهد کشاند! و نکته پایانی این که جناب آقای رجایی مدیر آب منطقه ای بوشهر اخیرا گفته اند که احداث آب شیرین کن مستلزم موافقت وزارت نیرو است، ولی تاکنون این وزارتخانه با احداث آب شیرین کن برای شهر برازجان موافقت نکرده است! درخواست ما از شما و وزیر محترم نیرو این است که به معضل بزرگ آب شهر برازجان نگاه ویژه داشته باشید. چه با افزایش تخصیص آب از سد کوثر که به خاطر ناپایدار بودنش به شدت با این موضوع مخالفیم و چه با احداث آب شیرین کن و استحصال آب شیرین از خلیج فارس که امیدواریم با نگاه ویژه حضرتعالی و مجموعه وزارت محترم نیرو شاهد تخصیص آب شیرین کن 50 هزار مترمکعبی مختص شهر برازجان باشیم.

ـ همچنین در ادامه، یکی از اعضای شورای شهر برازجان با اشاره به بحران طولانی مدت و طاقت فرسای آب در دشتستان که باعث تحمیل هزینه های جانبی فراوانی به مردم دشتستان شده است، معافیت مشترکین دشتستانی از پرداخت آب بهای ماه های تابستان امسال را خواستار شد.

کردی: برای اصلاح شبکه برق آمادگی داریم

ـ مشکلات برقی استان بوشهر از طرف استاندار محترم بوشهر به ما منتقل شده و تلاش می کنیم مشکلات قطعی برق طی هفته های آینده به کلی مرتفع شود، اما طی همین مدت هم تمهیداتی در نظر گرفته ایم که مناطق گرمسیر کمتر تحت تاثیر مشکلات برقی قرار بگیرند. 

ـ برای اصلاح شبکه برق و تخصیص اعتبار جهت تامین روشنایی کوچه ها آماده همکاری هستیم و مشکلی از این بابت نداریم و بودجه مورد نظر را در اختیار قرار خواهیم داد. اما بحث اشتراک های غیرمجاز با توجه به مشکلات امنیتی و قضایی که دارد باید با هماهنگی شورای تامین حل شود که در صورت موافقت شورای تامین شهرستان ما آمادگی کامل جهت همکاری های لازم در خصوص تامین برق مورد نیاز منازل حاشیه و فقیرنشین شهر برازجان را داریم. 

ـ ان شاءاله با برنامه ریزی های صورت گرفته، از روزهای پایانی ماه جاری مشکلات بسیار کمتری در این زمینه خواهیم داشت و اولین شهری که در کشور از لیست خاموشی خارج خواهد شد، شهر برازجان خواهد بود. 

جانباز: قسمتی از سهم آب کوثر بوشهر را به برازجان می دهیم

ـ به خاطر مشکلات پیش آمده در زمینه آب در دشتستان از مردم این شهرستان عذرخواهی می کنم. 

ـ در حال رایزنی با بخش خصوصی مجری طرح آب شیرین کن بوشهر برای افزایش ده هزار مترمکعبی ظرفیت تولید این واحد و کاهش وابستگی شهر بوشهر به خط کوثر هستیم تا با تخصیص بیشتر آب خط کوثر به شهرستان دشتستان، بخشی از این کمبود آب جبران شود. 

ـ در منطقه کنگان نیز در حال مذاکره برای افزایش 5 هزار مترمکعبی تولید آب شیرین و تخصیص آن به مناطقی همچون دشتستان هستیم. لازم است برای رفع نگرانی شما عزیزان عرض کنم پکیج تصمیم گیری ما هنوز بسته نشده و با نیازسنجی ها و کارشناسی هایی که صورت می گیرد امکان افزودن تصمیمات جدید به این بسته وجود دارد. 

ـ با توجه به اینکه تامین آب شیرین از آب لب شور بسیار سهل الوصول تر از استحصال از آب شور است، لذا باید برای کوتاه مدت و میان مدت بر آب های لب شور موجود در منطقه تکیه کنیم و برنامه ریزی های لازم برای تامین آب آشامیدنی مردم از آب شور در بلندمدت متمرکز شود. 

ـ با توجه به احداث آبشیرین کن 35 هزارمتر مکعبی بوشهر و پس از بهره برداری از آن، قسمتی از آب خط کوثر که به بوشهر می رفت، به برازجان اختصاص خواهد یافت که عملیات اجرایی این طرح در جلسه هفته آتی در وزارت نیرو و با حضور پیمانکار مربوطه شروع خواهد شد.

ـ تصمیم گیری در خصوص طرح  احداث آب شیرین کن اختصاصی برای شهر برازجان به برگزاری جلسه مشترکی در آینده نزدیک با حضور استاندار، مدیر آب و فاضلاب استان، نماینده ای از شورای شهر برازجان و دیگر مسوولین مرتبط نیاز دارد. 

ـ چندین دستگاه تانکر ویژه آبرسانی طی روزهای آتی به شهر برازجان اختصاص خواهد یافت.

نشست دوم
دیدار 3 نفر از اعضای شورای شهر برازجان با فرهاد دژپسند، رئیس مرکز پژوهش ها، توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت برنامه و بودجه کل کشور

دژپسند: نام برازجان در لیست ارسالی استان بوشهر در شهرهای دارای بحران آب، نیست

ـ در این جلسه، دژپسند ضمن ابراز تعجب و طرح این پرسش که چرا طی ۷۰ روز گذشته  که برازجان با بحران آب مواجه شده، مسوولین استانی و شهرستانی به ما مراجعه نکرده اند؛ ضمن استماع مشکلات و بررسی آن ها به پیگیری از طریق مدیریت امور راه و ترابری و عمران شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه کل کشور و مدیریت امور آب، کشاورزی و محیط زیست برنامه و بودجه کل کشور اقدام کرد و جلسه فوری تشکیل داد تا به مشکلات شهر برازجان رسیدگی شود.

ـ در این جلسه فوری که با حضور سبزی، معاون امور آب و کشاورزی و محیط زیست و رحمانی، رییس امور راه و ترابری و عمران شهری و روستایی آن نهاد برگزار شد، اعضای شورای شهر تخصیص اعتبارات برای احداث آب شیرین کن را خواستار شدند که مسوولین حاضر اعلام نمودند سازمان برنامه و بودجه هیچ مشکلی برای احداث آب شیرین کن ندارد و صرفا تقاضای وزارت نیرو و نیازسنجی منطقه توسط آن وزارتخانه و ارسال آن به سازمان مورد نیاز است که پس از دریافت این موارد، در اسرع وقت نسبت به انعقاد قرارداد و احداث آب شیرین کن اقدام خواهد شد.  

ـ مبلغ هزار میلیارد تومان اعتبار جهت حل بحران شهرهایی که از قبل توسط استان ها در خصوص بحران آب به ما اعلام شده بود، تخصیص دادیم که سیصد و بیست شهر از سراسر کشور را شامل می شد، اما باعث تعجب است که شهر برازجان در لیست استان بوشهر ارسال نشده است!

ـ در این جلسه، رحمانی، رئیس امور راه و ترابری و عمران شهری و روستایی، دستور پیگیری و پرداخت مبلغ ۲ تا ۳ میلیارد تومان از محل کاهش هدر رفت آب جهت اصلاح و بهسازی لوله های فرسوده آب شهر برازجان را صادر کرد که کارشناسان این سازمان تا آخر مردادماه جهت پیگیری این موضوع به استان بوشهر سفر خواهند کرد. 

ـ در پاسخ به تقاضای کمک اعضای شورای شهر برای بهبود رفاه و عمران شهری نیز، رحمانی  گفت: طبق بند و تبصره ۵ بودجه ۹۷ شهرداری برازجان می تواند با مکاتبه و پیگیری در راستای کاهش بدهی خود به دولت و دریافت مطالبات خود از ارگان های دولتی تقاضای تسویه حساب نموده تا نسبت به پرداخت این مبالغ با ایجاد تسهیلات لازم اقدام شود.
 

دیدگاه‌ها

مصطفی بهبهانی مطلق

واقعا نامردی مسئولان استان بوشهر در حق مردم برازجان را می توان دوباره دید.بحران آب را چگونه باید مشخص کرد؟ واقعا برای استانی با این مسئولان نالایق و کینه توز باید متاسف بود.حق دارند مردم به خیابان بیایند و به مشکلات اعتراض کنند. واقعا متاسفم.آبروی نظام را این مسئولان بی لیاقت برده اند.ای کاش همه را از دم برکنار می کردند.ای کاش...

ناشناس

چرا مسئولین استانی بخصوص مدیران حوضه آب وضعیت بحرانی آب برازجان را به گوش وزارت نیرو نرسانده اند که فکری بحال مردم شود بعد میگویند در حق برازجان تبعیض نمیکنیم.

مرحوا به مسؤلین خومون

مرحوا به مسؤلین خومون !  شیرم بگردی؛ هی  شعر از : نماینده پایتخت نشین مردم بره ره ،  بعد از کشیدن رای از مردم    ص ص ص ص صبور و عجیب( ببخشید، ن ن ن ن نجیب!):  اگر نا مهربان بودیم رفتیم    اگر بار گران بودیم رفتیم

معلوم نیست کدام شیر پاک خورده ای برای اولین بار

معلوم نیست کدام شیر پاک خورده ای برای اولین بار موضوع مرکز استان شدن برازجان را در مجلس یا هر جای دیگر مطرح کرد. از همان زمان بدبختی های آن شروع شد و طرح سرکوب و منزوی کردن و تو سری خوردن و در محاق قرار دادن این چهار راه پر رونق استان و شهرستان در دستور کار قرار گرفت و به عقب رانده شد. شهر سر سبز و جاصلخیز و پر رونقی که نگین سبز استان و دارای سفره های غنی آب شیرین زیر زمینی و معادن گچ و سنگ بود که همه به تاراج رفت. شاه لوله های عظیم الجثه و غار مانند آب سفره های زیر زمینی اش را به سوی دریا بردند و کوه هایش تخریب شد تا با سنگ و گچ او عمارت های بندری بسازند. شهری که دیگر چهار راه نیست و برای گرفتن یک عدد مداد و خودکار هم باید از جاهای دیگر اجازه بگیرد و التماس کند! چه قریه های چند خانواده ای که شهر شدند و شهر باستانی در حد یک روستای درندشتی ماند. جز

شهروند

تشکرازشورای محترم شهربرازجان که کمر همت بسته و به پایتخت جهت انعکاس معظل بی آبی دشتستان  عزیمت نمودند. 

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید