سر خط خبرها:
تخریب در جاده سلامت برازجان و واکنش شهردار و رییس شورای شهر:

محمدحسن محمدی: خرابی در شهر، ضربه ای است عمیق به نام برازجان بزرگ و به فرهنگ مردم برازجان/ مهدی نیکنام: شهروندان بدانند که صاحبان اصلی این شهر، خود آنان هستند/ نگهداری و حفاظت از مبلمان و تاسیسات شهری بیانگر فرهنگ بالای مردم است + عکس

فکرشهر: صیانت از اموال عمومی، وظیفه شرعی و قانونی هر شهروند است و علاوه بر بحث فرهنگی و عرفی جامعه، در قانون نیز برای کسانی که تخلف مرتکب شده یا به اموال عمومی آسیب می زنند، جریمه های نقدی تا زندان تعیین شده است...

فکرشهر: صیانت از اموال عمومی، وظیفه شرعی و قانونی هر شهروند است و علاوه بر بحث فرهنگی و عرفی جامعه، در قانون نیز برای کسانی که تخلف مرتکب شده یا به اموال عمومی آسیب می زنند، جریمه های نقدی تا زندان تعیین شده است.

به گزارش فکرشهر، اما در سطح استان بوشهر بارها آسیب به اموال عمومی را شاهد بوده ایم و در جدیدترین مورد هم، سازه های جاده سلامت شهر برازجان توسط عده ای تخریب شده است.

محمدحسن محمدی ـ شهردار برازجان ـ با انتشار تصاویری در این باره در اینستاگرام خو به موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «مردم فهیم شهرم؛ شرمنده ام که امروز به جای تصاویر زیبا (که باعث شادی همه ما باشد) مجبور شدم از این عکس ها استفاده کنم. من باور دارم که مردم کم برخوردار استانم و شهرم، شایسته بهترین ها و زیباترین ها هستند و باور داشتم که می توانیم دست در دست هم شهری زیبا بسازیم تا با وجود گرمای شدید این منطقه، حداقل فضایی زیبا و شاد و سالم برای روزها و روزمرگی ها و دلتنگی هایمان بسازیم. شرمنده ام اگر نتوانستم در این مدت ثابت کنم که به خدای احد و واحد فقط و فقط به فکر زیبایی شهرم هستم و هیییچ قصدی ندارم جز رضایت خدا و خلق خدا. شرمنده ام اگر نتوانستم در این راه "اقلیتی، با دشمنی با مردم و زیبایی" را به این نتیجه برسانم که ایجاد خرابی در شهر به من ضربه نمی زند، بلکه این کار ضربه ای است عمیق به نام برازجان بزرگ و به فرهنگ مردم برازجان. خواستیم ولی نشد. شرمنده ام...»

رییس شورای اسلامی شهر برازجان نیز در این باره به «فکرشهر» گفت: همکاری مردم برای حفظ مبلمان شهری ضروری است و بیانگر فرهنگ بالای مردم است.

مهدی نیکنام، با تاکید بر ضرورت مشارکت شهروندان در امر حفاظت از مبلمان شهری، نگهداری و حفاظت از مبلمان و تاسیسات شهری را بیانگر فرهنگ بالای مردم و احساس مسوولیت آنها در برابر دارایی های شهری دانست و گفت: حفظ و نگهداری وسایل و امکانات عمومی در معابر عمومی یک وظیفه همگانی است و این عمل در واقع نشانگر احساس مسوولیت مردم در قبال دارایی ها و اموال شهری است.

نیکنام گفت: مشارکت مردم از مهم ترین اصول دستیابی به توسعه پایدار است و بر همین اساس، شورای اسلامی در چارچوب اصول مردم سالاری دینی که همانا مشارکت به عینه مردم است، حرکت می کند تا قدم های بزرگی در جهت توسعه پایدار و نگهداری شهر برداشته شود.

وی ادامه داد: متاسفانه رفتارهای وندالیستی اخیر در مبلمان شهری جاده سلامت دل هر شهروند برازجانی را به درد آورده، سلامت جامعه را تهدید و امنیت اجتماعی را به خطر می اندازد، ضمن اینکه هزینه های مالی زیادی برای شهر و شهروندان به همراه دارد.

رییس شورای شهر برازجان توضیح داد: وندالیسم، تخریب عامدانه اموال عمومی، بدون انگیزه های مشخص و از پیش تعیین شده است. تخریب اموال و فضاهای عمومی به ویژه در جوامع شهری، از پدیده هایی است که نه تنها خسارت های ناشی از آن، مدیریت های شهری را گرفتار مشکل و تنگنای نگهداری از مبلمان و تجهیزات عمومی می کند، بلکه شهروندان را نیز از داشتن امکانات و تجهیزات مورد نیازشان محروم و بی بهره می سازد.

مهدی نیکنام ادامه داد: تخریب اموال عمومی هزینه بسیار هنگفتی را بر مدیریت شهری تحمیل می کند و از آنجایی که این هزینه ها به طور عمده توسط شهروندان پرداخت می شود، در مجموع می توان گفت که خسارت های مالی این پدیده نیز در اصل بر دوش شهروندان سنگینی می کند و به جای بهره گیری از این هزینه ها در توسعه و عمران بهینه ملزومات شهری، بخش قابل توجهی از درآمد مدیریت های شهری را به تامین مجدد و بازسازی امکانات و تجهیزات تخریب شده اختصاص می دهد.

وی با اشاره به تخریب های صورت گرفته در جاده سلامت، ادامه داد: همگان حق استفاده از این امکانات را دارند و شهرداری و شورای اسلامی دوره پنجم شهر برازجان نیز همواره سعی داشته از حمایت های مردمی به عنوان پشتوانه و سرمایه مهم استفاده کند؛ ولی عده ای خاص با بی مبالاتی باعث تحمیل هزینه های زیاد به شهر و شهروندان شده اند.  

نیکنام افزود: شوراها و شهرداری ها خادم مردم هستند و این نهاد با مشارکت مردم زنده و پویا است و لازم است شهروندان بدانند که صاحبان اصلی این شهر، خود آنان هستند و شورا و شهرداری، امانتدار آنهاست. 

رییس شورای اسلامی شهر برازجان از همه شهروندان درخواست کرد تا به منظور جلوگیری از تخریب اموال عمومی، ضمن حراست، در نگهداری اموال عمومی مشارکت گسترده داشته باشند و اضافه کرد: همانگونه که ساماندهی مکان های عمومی از وظایف شهرداری است، ما نیز در قبال این وظیفه از مردم انتظار همکاری و مشارکت داریم، چرا که اگر این توجه به مسایل شهری دو طرفه نباشد، شورا و شهرداری به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد.

دیدگاه‌ها

رضا

متأسفم برای اینگونه افراد نالایق که این مشکلات رو برای شهرداری بوجود میارند و حیثیت و فرهنگ شهر رو خراب می کنند.‌ تأسف برای این افراد و تربیت شان.

مسعود

با سلام من الان مسافرتم ولی هر شب با خانواده به جاده سلامت میرفتیم و پیاده روی میکردیم و از اینکه در شهر محرومم چنین امکانی تهیه شده بود همه به خود میبالیدیم ولی افسوس که میشنوم انسانهایی نااگاه عمدی یا روی بی خردی دست به چنین کار ناشایستی میزنند که هم وجه شهر  را خراب میکنند وهم امکان ا ستفاده شهروندان از چنین جای خوبی را ازبین میبرند 

رضا

بنظرمن این اشخاص مفلس مست بی سروپابودند وبایدبه بدترین نحوه برخورد شود زیرا به اموال عمومی خسارت زدند تا دیگراخلال گران بفهمندصاحبی توی این شهرهست

ناشناس

باید این دسته از افراد نادان وپست دستگیر و مجازات سنگینی برای آنها وضع گردد.

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید