سر خط خبرها:
«فکرشهر» گزارش می دهد:

سرنوشت مبهم «خانه جوان» برازجان

فکرشهر: اما ماجرا به همین جا ختم نشد؛ در آخرین ماه های حیات دوره چهارم شوراهای اسلامی ـ روزهای پایانی سال 95 ـ و پس از این که محمد آقایان حسینی ـ مشاور جوان فرماندار دشتستان در امور جوانان ـ در حضور استاندار وقت بوشهر و اعضای شورای شهر و فعالین اجتماعی و سمن های دشتستان، بار دیگر از شورا خواست که خانه جوان را به جوانان بازگردانند، بهادر قائدی ـ رییس وقت شورا ـ گفت که «نمی دهیم» و مصطفی سالاری ـ استاندار وقت ـ هم گفت که «می گیرمش»...

فکرشهر ـ آذر حسینی/ اسماء بوستانی: «خانه جوان»؛ همان طور که از نامش پیداست، قرار بود خانه ای باشد برای جوانان، خانه ای که قرار بود جوانان در آن، دور هم جمع شوند، گفت و گو کنند، مشورت و مشارکت کنند و برنامه های فرهنگی، اجتماعی خود را اجرایی کنند؛ خانه ای برای اعتلا و رشد نسل جوان کشور و استفاده بهینه از استعداد و توانایی آنان، که با تشکیل سازمان ملی جوانان در سال 1379، احداث آن در دستور کار دولت اصلاحات قرار گرفت.

به گزارش فکرشهر، در همان زمان، در برخی شهرهای اصلی کشور، خانه های جوان یکی یکی سر از خاک بیرون آوردند و احداث این خانه ها برای سایر شهرهای کشور از جمله برازجان نیز در برنامه ها قرار گرفت تا خانه جوان برازجان، نخستین در نوع خود در استان بوشهر و پاتوقی برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی جوانان برازجانی باشد. اعتبار ساخت این خانه جوان در برازجان را وزارت نفت پرداخت و پس از ساخت، آن را به شهرداری سپرد تا در اختیار جوانان این شهر قرار گیرد.

اما در سال ۱۳۸۹و با ادغام سازمان ملی  جوانان و تربیت بدنی، نهاد متولی امور جوانان از یک سازمان مستقل به یک معاونت از وزارت ورزش و جوانان تقلیل یافت؛ پس از این ادغام، کم کم حوزه جوانان و کارکرد خانه های جوان از اذهان مردم و مسوولین خارج شد و برخی این خانه ها از جمله در شهر برازجان، بدون استفاده و انتقال سند به حوزه جوانان در دست شهرداری ماندند؛ تا سال 92 که شورای چهارم شهر برازجان، به این خانه نقل مکان کرد و محلی که قرار بود خانه جوانان این شهر باشد را به عنوان دفتر شورای اسلامی شهر به جامعه معرفی کرد.

این اقدام شورای شهر برازجان که همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و شعارهایش مبنی بر توجه به جوانان بود، مجددا بحث خانه جوان را بر سر زبان ها انداخت؛ علی حاجیانی ـ رییس اداره ورزش و جوانان دشتستان ـ در سال 93، در گفت و گو با «فکرشهر»، بازگرداندن این محل را خواستار شد و گفت که ساختمان شورای شهر برازجان باید تخلیه شود، چرا که متعلق به جوانان است؛ هر چند رییس شورا در آن دوره، از خانه جوان بودن ساختمان شورا اظهار بی اطلاعی کرد و با تاکید به «فکرشهر» گفت که «این ساختمان در دست شهرداری است»؛ اما ماجرا به همین جا ختم نشد؛ در آخرین ماه های حیات دوره چهارم شوراهای اسلامی ـ روزهای پایانی سال 95 ـ و پس از این که محمد آقایان حسینی ـ مشاور جوان فرماندار دشتستان در امور جوانان ـ در حضور استاندار وقت بوشهر و اعضای شورای شهر و فعالین اجتماعی و سمن های دشتستان، بار دیگر از شورا خواست که خانه جوان را به جوانان بازگردانند، بهادر قائدی ـ رییس وقت شورا ـ گفت که «نمی دهیم» و مصطفی سالاری ـ استاندار وقت ـ هم گفت که «می گیرمش». 

به گزارش فکرشهر، پس از به نتیجه نرسیدن رایزنی ها برای بازپس گیری خانه جوان برازجان، اداره ورزش و جوانان مجبور به شکایت شد و درخواست خود را به قوه قضاییه برد و سرانجام در ابتدای شروع به فعالیت دوره پنجم شوراها در بهمن 1396، حکم تخلیه خانه جوان برازجان از سوی شورا و تحویل آن به اداره ورزش و جوانان صادر شد و از روز 21 بهمن ماه، خانه جوان برازجان، به اداره ورزش و جوانان دشتستان سپرده شد تا با کمی بهسازی و تغییرات، در اختیار جوانان قرار گیرد.

اما با گذشت نزدیک به 8 ماه از تحویل خانه جوان به اداره ورزش و جوانان دشتستان و در حالی که خانه های جوان در سایر شهرهای استان بوشهر یکی پس از دیگری افتتاح و بهره برداری می شوند، هنوز هم جوانان برازجان و دشتستان و سازمان های مردم نهاد و اعضایشان، جایی برای گرد هم آمدن و پیشبرد برنامه های فرهنگی و اجتماعی خود ندارند؛ این در حالی است که طبق اطلاعات موثق «فکرشهر»، قرار بوده این خانه جوان، 50 روز پیش آماده استفاده شود.

رییس کنونی اداره ورزش و جوانان اما علت این تاخیر را غیر قابل استفاده بودن ساختمان خانه جوان پس از تخلیه توسط شورای شهر برازجان عنوان می کند.

علی کمارج حاجی، در این باره به «فکرشهر» گفت: بعد از اینکه شورای شهر ساختمان جوان را تخلیه کرد؛ با توجه به بازدیدی که از این ساختمان صورت گرفت؛ متوجه شدیم این مکان تحت هیچ شرایطی قابل استفاده نیست؛ متوجه شدیم که ساختمان فاقد امتیاز برق است و شورای شهر نیز طی مدت اقامت خود در این ساختمان، از برق فضای سبز کنار ساختمان استفاده می کرده؛ در و دیوارها نیاز به رنگ آمیزی داشت؛ از نظر بهسازی و تجهیزات نیز باید  تقویت می شد. اعتبار خوبی برای خانه جوان در نظر گرفته شده ولی این اعتبار که برای بهسازی ساختمان جوان است، هنوز به دست ما نرسیده، از این رو با بودجه کمی که در اختیار داشتیم حدود دو هفته است که شروع به رنگ آمیزی این ساختمان نموده ایم؛ داور بین المللی فوتبال، میثم زاهدی فرد در این راستا با ما همکاری بسیار خوبی داشت و در حال حاضر پیگیر گرفتن امتیاز برق است؛ به محض گرفتن امتیاز برق و اتمام رنگ آمیزی ساختمان فعالیت خانه جوان به صورت اضطراری آغاز خواهد شد و بعد از گرفتن اعتبار، برای ساماندهی و مجهز کردن این مکان تلاش خواهیم کرد.

کمارج که در کنار ورزش، مسوولیت حوزه جوانان دشتستان را نیز بر عهده دارد، در ادامه گفته که «خانه جوان برازجان، پس از قابل استفاده شدن، تنها برای استفاده سمن های زیر مجموعه اداره ورزش و جوانان است که در حال حاضر 10 سمن است و 6 سمن دیگر هم به آن ها اضافه خواهد شد»؛ کمارج در پاسخ به دیگر سوال «فکرشهر» که «قرار است چه فعالیت هایی در خانه جوان انجام شود و چه برنامه هایی دارید» هم گفته که «در یک نشست صمیمی با جوانان و سمن ها و با رد و بدل شدن پیشنهادات و نظرات در جهت فعالیت های خانه جوان تصمیم خواهیم گرفت و نظرات جوانان و سمن های مربوطه را جویا می شویم؛ قطعا جوانان بهتر و بیشتر مشکلات خود را می دانند و اهداف خود را برای آینده بهتر به ما اعلام می کنند». او این را هم گفته که «بیشتر مشکلات جوانان امروزه اشتغال و ازدواج است و در این زمینه و در همین اداره ورزش به این جوانان کمک های زیادی کرده ایم؛ چه از لحاظ همفکری و چه رفع مشکل» کمارج این را هم اضافه کرد که «هدف ما از تشکیل خانه جوان، هموار کردن مسیر رشد برای جوانان است و بهترین ثروتی که جوانان با حضور در سمن ها کسب می کنند تقویت روابط اجتماعی آنهاست».

 همه این سخنان، برنامه ها و اهداف رییس اداره ورزش و جوانان دشتستان در حالی مطرح شده که  هدف اولیه و اصلی احداث خانه جوان، گرد هم آوردن همه جوانان بوده؛ حضور جوانان در کنار هم برای توسعه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و خلاقانه و به عنوان بستر و محلی برای کنشگری و تعامل و همفکری. هم اکنون، 40 سازمان مردم نهاد در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، حقوق شهروندی، گردشگری، میراث فرهنگی، محیط زیست و ورزشی در دشتستان فعالیت می کنند و بر اساس هدف اولیه احداث خانه های جوان، این خانه به همه سمن ها تعلق دارد؛ خانه هایی که از ابتدا برای جوانان بود و از آن جایی که بیشتر اعضای سمن ها را نیز جوانان تشکیل می دهند، برای سازماندهی بهتر و بیشتر جوانان، به سمن ها اختصاص یافت؛ بدون هیچ گونه تقسیم حوزه ای؛ هدف نیز مشخص است، رشد و توسعه و تعالی نسل جوان در همه زمینه ها، پرورش تفکرات خلاقانه و مشارکت و همراهی و همکاری و کنشگری و... و در نهایت پیشرفت و آبادانی بیشتر کشور؛ همان طور که مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند: «جوانان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت هستند. اگر حرکت سازنده یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگرانند و دست آنها کارآمدتر از دست دیگران است. هرجا جوان های ما، خواستند و همت گماشتند به هدف رسیدند و رسیدیم»؛ هدف و اهدافی که رویکرد در پیش گرفته شده و تاخیرهای انجام شده از سوی برخی مسوولین مربوطه در دشتستان، دست یابی به آن ها را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

دیدگاه‌ها

شهروند

ده سمن بی خاصیت بودن که با اضافه شدن شش  سمن بی خاصیت میشن شانزده سمن بی خاصیت. 

ناشناس

شورای شهر از برق فضای سبز استفاده می کرده و ورزش و جوانان هم که عرضه تامین برق و یک رنگ آمیزی نداره... خب بدید دست خود اعضای سمن ها تا کارها رو انجام بدن... این چ وضعیه؟؟

نوشاد باقری

روزه بی نماز  عروس بی جهاز قورمه بی پیاز ...

ناشناس

این اداره ورزش عرضه نداره یه رنگ آمیزی هم انجام بده؟؟؟ همچین گفته خانه جوان غیر قابل استفاده بوده که انگار شورای شهر تو خرابه زندگی می کرده یا عمدا خرابش کردن دادن اداره ورزش. خب اغای مدیر... یه دستی به سر و روی خونه کشیدن که اینقدر ادا و اطوار نداره

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید