سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر» به بهانه 19 شهریور، روز جهانی پیشگیری از خودکشی (1)

نه!

فکرشهر: شاید هیچکس نداند که اولین فردی که دست به خودکشی زد، چه کسی و برای چه چیزی بود، اما آنچه مسلم است این است که این رفتار خودتخریبی بدون آموزش و کاملا غیر محسوس از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. برای مثال بارها دیده شده کودک برای رسیدن به خواسته های منطقی یا غیرمنطقی اش که خانواده سد آن می شوند، از خودکشی یا...

فکرشهر- الهام راسخی: مرگ! پایان زندگی. نقطه ای که انسان از ابتدای زندگی با چالش جدی برای روبه رو شدن با آن دست به گریبان بوده است. به انواع و اقسام روش ها دست زده، برای پیدا کردن داروهای گیاهی و ترکیب معجون های مختلف سال های زیادی تلاش کرده تا شاید بتواند مرگ را هرگز ملاقات نکند و یا آن را از خود دور کرده و این دیدار ترسناک را به تاخیر بیاندازد. اما با تمام تلاش ها و این در و آن در زدن ها، سر آخر این مرگ بوده که بال های گسترده اش روی سر همه سایه انداخته و پیروز این نبرد شده است. هرچند با آمدن پیامبران و اعتقاد به ادیان الهی و زندگی پس از مرگ، مقوله مرگ برای بخش عظیمی از مردمان کره خاکی تا حدودی حل شده، اما هنوز فرهنگ هایی هستند که از مرگ هزار جور داستان می سازند تا آن را برای خودشان حل کنند و یا به گونه ای ترس مواجه شدن با آن را کاهش دهند. بنابراین در طبیعت و نهاد آدمی است که همواره برای حفظ حیات خود تلاش کند و از مرگ، این پایان دهنده حضورش در جهان مادی فراری باشد. با این وجود همانطور که برای هر چیزی نقطه مقابلی وجود دارد، موضوع مرگ گریزی هم از این قائده مستثنی نیست. خودکشی نقطه مقابل آن است. رفتاری که فرد به شیوه های مختلف به خود آسیب می زند تا به زندگی خود پایان دهد و مرگ را پیش از موعد مقرر دریابد. 

شاید هیچکس نداند که اولین فردی که دست به خودکشی زد، چه کسی و برای چه چیزی بود، اما آنچه مسلم است این است که این رفتار خودتخریبی بدون آموزش و کاملا غیر محسوس از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. برای مثال بارها دیده شده کودک برای رسیدن به خواسته های منطقی یا غیرمنطقی اش که خانواده سد آن می شوند، از خودکشی یا آسیب زدن به خود به عنوان ابزاری برای تهدید و رسیدن به هدفش استفاده کرده است. خوشبختانه اکثر این تهدیدها در همان مرحله تهدید می ماند؛ اما آن ها که دست به این کار می زنند چه فعل و انفعالاتی در درونشان رخ می دهد؟ چه محرک های بیرونی او را ترغیب می کند که به خودش به صورت جدی آسیب بزند و خودش را از زندگی حذف کند؟ چه افکار سیاهی در سرش رشد می کند که اینگونه از زندگی و بودن در جهان منزجر می شود؟ این ها بخشی از پرسش هایی است که پس از شنیدن خبر خودکشی یک فرد به ذهن خطورمی کند و پاسخ به آنها برای آگاهی بخشی به افراد و پیشگیری از وقوع آن لازم و ضروریست.

بالا رفتن اطلاع خانواده ها نسبت به این مسائل در چگونگی رفتار با جوان ها و نوجوان هایی که سال های حساس زندگی را سپری می کنند، می تواند در پیشگیری از وقایع تلخ بسیار باارزش و البته کارگشا باشد؛ همانطور که برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها نیازمند دانستن این هستیم که چه عواملی باعث ابتلا به بیماری می شود، برای پیشگیری از خودکشی نیز لازم است بدانیم که چه علل و عواملی فرد را به سمت این رفتار خودتخریبی می کشاند، به خصوص در این برهه زمانی و با وجود مشکلات زیاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بسیار ضروریست که افراد نسبت به این موضوع آگاهی پیدا کنند. کم شدن آستانه تحمل افراد، افزایش خشم و پرخاشگری در جامعه، مبهم بودن آینده، شرایط بد اقتصادی، بیکاری، کاهش ازدواج، افزایش نرخ طلاق، کمرنگ شدن دیدارهای حضوری و صمیمی که در گذشته وجود داشت و به واسطه وسایل ارتباطی جدید بسیار کم شده، افسردگی، افزایش مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی، صنعتی شدن و زندگی در محیط های خشک و خشن شهری همه و همه زنگ هشداری است تا بیش از پیش نسبت به این مقوله حساس شده و برای پیشگیری از آن، از هیچ کوششی دریغ نکنیم؛ به افراد از سنین کودکی، بالا بردن توان در برابر مشکلات زندگی، تاب آوری، کنترل خشم و واکنش صحیح در مواقع بحرانی را آموزش داده و امید به زندگی و ایمان به خدای یگانه را به عنوان اصل اساسی زندگی قرار بدهیم.

طبق گفته روانشناسان، کارهای پیچیده و نامعلومی در خودکشی دخیل هستند که احساس درد و ناامیدی در فرد ایجاد می کنند. آن ها اعتقاد دارند رخدادی مانند خودکشی صرفا بیانگر وضعیت روانی فرد نیست، بلکه مبین وضعیت جامعه از نظر شاخص های سلامت روانی است.
خودکشی، مهم ترین علت مرگ و میر جوانان 15 تا 24 سال است. سالانه 1 میلیون نفر در جهان با خودکشی به زندگی خود پایان می دهند. یعنی در هر 40 ثانیه، یک خودکشی یا در هر روز، 3000 خودکشی در جهان رخ می دهد. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی در کنار هر یک خودکشی موفق، 20 خودکشی ناموفق صورت می گیرد؛ یعنی سالانه 20 تا 60 میلیون نفر در جهان اقدام به خودکشی می کنند که تنها یک میلیون نفر آنها در کار خود موفق می شوند. آمار مرگ و میر افراد بر اثر خودکشی به تنهایی بیش تر از آمار مرگ و میر در جنگ ها و قتل هاست. خودکشی، سیزدهمین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است که بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، عامل نیمی از مرگ های خشن در جهان به حساب می آید. انتظار می رود تا سال 2020 شمار افرادی که خودکشی می کنند سالانه به 5/1 میلیون تن برسد.
خودکشی، اقدامی که هر چند در سال های گذشته آمار آن در استان بوشهر پایین گزارش می شد، ولی این روزها و در دو سال اخیر، طبق آماری که محرمانه به دست «فکرشهر» رسیده و از بیان اعداد آن معذوریم، خودکشی در استان بوشهر و به خصوص دشتستان، فزونی یافته است. 

چه کسانی تمایل به خودکشی دارند؟

اورژانس بهزیستی شهرستان دشتستان به مناسبت روز جهانی مبارزه با خودکشی پیش نویسی براساس   شواهد علمی پیشگیری از آسیب خودکشی تنظیم نموده است که اغلب افرادی که اقدام به خودکشی می کنند، اين عمل را به عنوان راه حلی برای نجات از شرايط بحرانی می دانند. 
افرادی که تمایل به خودکشی دارند، ممکن است احساساتی مانند ترس، ناامیدی، ناتوانی، سردرگمی و افسردگی داشته باشند؛ این قبیل افراد بیشتر می خواهند از رنجی که گرفتار آن هستند، رهایی یابند، نه اینکه واقعا قصد خودکشی داشته باشند. اما شاید در چنین شرایطی، خودکشی از نظر آنها تنها راه نجات است. افکار مربوط به خودکشی ممکن است به ذهن بسیاری از افراد خطور کند. اکثر مردم ممکن است در لحظه هایی از زندگی خود به خودکشی بیندیشند.
بحران خودکشی تجربه‌ای دردناک و سخت است. که برای بیرون آمدن از بحران خودکشی ، تعیین عوامل ایجاد کننده بحران، فهم احساسات شخص خودکشی کننده و مواجهه با افکار خودکشی‌گرا، مسائل بسیار مهم و اساسی هستند.

*سابقه استفاده از الکل در خانواده 
*سابقه مصرف مواد مخدر در خانواده 
*آسيب شناسی روانی شامل يک اختلال افسردگی اساسی به خصوص همراه با اختلالات روانی ديگر
*اقدام به خودکشی
*ايده پردازی درباره خودکشی
*واکنش در مقابل از دست دادن يک رابطه عاطفی
*خشونت خانوادگی 
*مشکلات و افت تحصيلی 
*تعارض با والدين، دوستان و مسوولان مدرسه

اقدامات قانونی که می تواند در پیشگیری از وقوع خودکشی موثر باشد: 

1. در صورت مشاهده استفاده افراد از دارو با ميزان بالا و يا صدمه ای که نياز به مراقبت دارد فورا به اورژانس اطلاع داده شود.
2. اگر امنيت نوجوان، دوستان، دانش آموز و يا ديگران مورد تهديد جدی قرار گرفته با پليس 110 و اورژانس 123 تماس گرفته شود.

مطالعات نشان می دهند که آنچه اغلب موجب می شود برخی افراد مانند جوانان و دانشجویان دست به خودکشی بزنند، مشکلات میان فردی است. مسائلی که در پی بروز برخی مشکلات تحصیلی، میان دانشجو و والدین او پیش می آید، نمونه ای از این امر است. این مطالعات همچنین نشان می دهند که نگرانی های مالی و استرس ناشی از فشارهای تحصیلی نیز از عوامل مهم اقدام به خودکشی در میان دانشجویان هستند. 

با این وجود دلیل خودکشی هرچه باشد، همواره باید مورد توجه جدی قرار گیرد. آمار نشان می دهد کسانی که به دفعات متعدد اقدام به خودکشی می کنند به احتمال بسیار زیاد در نهایت، تصادفا یا از روی عمد، مرگ خود را موجب می شوند.
 

دیدگاه‌ها

مهدی پایدار

گزارش خیلی خوب بود. منتظر گزارش های بعدی هستیم 

یاس

دستتون درد نکنه بخاطر نوشته تون.ولی اگردراین رابطه بایک روانشناس گفتگویی انجام داده بودید وعلت های خودکشی رابیشتر موشکافی کرده بودید نوشته شما پربارتر وکارآمدتر میشد.ولی بنظر بنده حقیر ریشه تمام خودکشی ها ناامیدی واحساس پوچی وهیچی ست که شاخ وبرگ های اون در انواع مختلف خودشو نشون میده باتشکر ازنوشته شما

اسفندیار فتحی

تاسف‌بارتر اینکه در جامعه مانع انتشار آمار واقعی هستند. چرا نباید آمار آن در استان و شهرستانها منتشر شود و چرا بصورت جدی به جدی‌ترین چالش مردم پرداخته نمی‌شود؟

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید