سر خط خبرها:
در بازدید اصحاب رسانه از سد رییسعلی دلواری و در پاسخ به «فکرشهر» مطرح شد:

اختصاص ۴ میلیون متر مکعب آب برای شبانکاره و آبپخش/ برازجان از سد رییسعلی دلواری سهمی ندارد/ عمده باران های امسال به سمت دریا بوده است

فکرشهر: مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در بازدید از سد رئیسعلی دلواری گفت: به دلیل کمبود سد، سالانه 200میلیون متر مکعب آب اضافه برداشت در حوزه آب های زیر زمینی داریم...

فکرشهرـ الهام راسخی: مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در بازدید از سد رئیسعلی دلواری گفت: به دلیل کمبود سد، سالانه 200میلیون متر مکعب آب اضافه برداشت در حوزه آب های زیر زمینی داریم. 

به گزارش فکرشهر، رضا چویلی اظهار کرد: در حال حاضر به جز سد رئیسعلی دلواری 5 سد دیگر سد دالکی، سد دشت پلنگ، سد باغان، سد خاییز و سد باهوش که به عنوان مکملی برای سد خاییز است در استان وجود دارد. 

وی بیان کرد: استان بوشهر دارای 250 میلیمتر بارش در سال است که عمده آن ها فصلی و در پاییز و زمستان است.

وی اظهار کرد: برنامه ریزی برای هر سد یا منابع آبی از پیش تعیین شده است که بر اساس آن اولویت با تامین آب شرب، خدمات محیط زیست، حقابه بران و طرح های توسعه ای است.

چویلی در پاسخ به سوال «فکرشهر» در خصوص اینکه در این برنامه ریزی چه مقدار برای آب شرب در نظر گرفته شده است گفت: برای تامین آب آبشیرن کن های سعداباد و آبپخش از سد رئیسعلی دلواری، 4میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده است و تامین آب برازجان در برنامه ریزی سد رئیسعلی دلواری نیست.

وی ادامه داد:  آبشیرین کن آبپخش هنوز به بهره برداری نرسیده و سهم آبشیرین کن سعدآباد از سد رئیسعلی دلواری حدود 1تا 1ونیم میلیون متر مکعب آب در سال است که در حال حاضر جریان دائمی نداشته و دائما در مدار بهربرداری نیست.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار «فکرشهر» درباره اینکه میزان حجم آبی که برنامه ریزی شده در شرایط بحرانی تغیر می کند یا خیر، بیان کرد: در شرایط خشکسالی و کمبود آب اولویت های وزارت نیرو بر اساس تامین نیاز زیست محیطی رودخانه، باغات و نخیلات و در نهایت حدود 3میلیون متر مکعب آب برای یک دوره کشت برای شبکه آبیاری شبانکاره در نظر گرفته شده است. 

چویلی درباره افزایش سهمیه آبشیرین کن های سعدآباد و آبپخش گفت: برای این کار باید ظرفیت انتقال و ظرفیت تصفیه آب موجود باشد در حال حاضر تصفیه کن ها و آبشیرین کن های بخش سعداباد و آبپخش یک میزان مشخص آب می توانند تحویل بگیرند.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر ادامه داد: از شروع بهره برداری سد رئیسعلی دلواری بیشترین حجم آب در پشت سد مربوط به سال 91 در حدود 530 میلیون مترمکعب آب و کمترین میزان آبگیری مربوط به سال ابی 96-97 است که مجموعا 85 میلیون متر مکعب تا به امروز است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اعتراض کشاورزان آبپخش به میزان آبی که به زمین های زراعی و صیفی جات در شبانکاره داده می شود تصریح کرد: شبکه آبیاری آبپخش با۶۵۰۰ هکتار و ۱۲۰میلیون مترمکعب آب در سال به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب سد رئیسعلی دلواری است و اولویت نیز با آن است.

او ادامه داد: شبکه آبیاری شبانکاره ۷۸۰۰هکتار با ۳میلیون متر مکعب آب در سال است و دولت برای آن هزینه کرده و نمی توان ان را به حال خود رها کرد.

چویلی با اشاره به اینکه همواره برای پرداخت آب بها با مقاومت هایی رو به رو می شویم گفت: هزینه تعمیر و نگهداری شبکه ها و تاسیساتی که داریم جوری است که اگر آب بها هم وصول شود با ید دولت مبلغی روی آن بگذارد و دوباره داخل شبکه هزینه کند. 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص احداث سد در استان فارس و بالادست سد رئیسعلی دلوارای اظهار کرد: اگر قرار باشد مجوز سدی در بالا دست سد رئیسعلی دلواری بدهند حق و حقوق سد پایین دست رعایت می شود.  

مهندس سید کاظم موسوی حقیقی مدیر ایمنی و پایداری سد رئیسعلی دلواری در پاسخ به «فکرشهر» در خصوص کاهش قابل توجه حجم آب در پشت سد با توجه به بارش های خوبی که در پاییز و ابتدای زمستان امسال داشته ایم گفت: عمده باران های امسال نفوذی و به سمت دریا بوده است و برای بالا رفتن حجم آب سد باید باران ها سیلابی باشد.

دیدگاه‌ها

من

هیچ کاری نمیکنن تابستون سال آینده مثل امسال نباید باشد مسئولین از قبل بفهمند

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید