سر خط خبرها:

اعلام استان‌های پیشتاز اهدای خون

فکرشهر: سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: سمنانی‌ها بیشترین اهداکننده مستمر خون را در کشور دارند. همچنین این استان در شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر در کشور پیشرو است.

به گزارش فکرشهر به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی با تقدیر از مردم این استان اظهار کرد: استان سمنان با ۸۰ درصد اهدای مستمر، در رتبه اول کشور قرار دارد.

حاجی بیگی با بیان اینکه رشد آمار اهدای مستمر در همه استان‌ها به یک شکل نیست، تصریح کرد: بررسی آمار اهدای خون و شاخص‌های آن در استان سمنان نشان می‌دهد اهدای مستمر در این استان از سایر استان‌ها پیشی گرفته و به مرز ۸۰ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بعد از استان سمنان، استان بوشهر با ۷۵ درصد و استان خراسان شمالی با ۷۴ درصد اهدای مستمر بیشترین توفیق را در این زمینه به دست آوردند.

وی با بیان اینکه شاخص اهدای مستمر خون پس از رسیدن به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه در دستور کار سازمان انتقال خون قرار گرفته، افزود: خوشبختانه هر سال شاهد رشد اهدای مستمر خون هستیم و امروز این آمار در سطح کشور به ۵۹ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه استان سمنان در دیگر شاخص‌ها نیز استان پیشرویی است، گفت: این استان از نظر شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر نیز از استان‌های دیگر گوی سبقت را ربوده است و نسبت به متوسط کشوری اهدای خون شاخص بالاتری را به خود اختصاص داده است.

حاجی بیگی با اعلام شاخص اهدای خون در کشور که ۲۷ نفر به ازای هر هزار نفر است، گفت: در استان سمنان این شاخص به بیش از ۴۶ درصد به ازای هر هزار نفر رسیده است که از سایر استان‌های کشور وضعیت مطلوب‌تری است.

وی افزود: هم اکنون سه استان سمنان، مازندران و یزد به ترتیب با شاخص‌های ۴۶ در هزار، ۴۰ در هزار و ۳۶ در هزار، بیشترین آمار اهدا کننده به ازای هزار نفر جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطرنشان کرد: بررسی موفقیت استان‌های مختلف در زمینه انتقال خون نیازمند پژوهش‌های بوم‌شناسی فرهنگی اهدای خون است تا بتوان الگوهای این موفقیت را در سایر نقاط کشور نیز به کار بست.

دیدگاه خود را بنویسید