سر خط خبرها:
اختصاصی« فکرشهر»/ ریس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در نشست با اصحاب رسانه

۵۰ پروژه افتتاح و کلنگ زنی در استان بوشهر انجام خواهد شد/خیرین استان، مرکز پیشگیری از سرطان را افتتاح خواهند کرد/عمر خانه‌های بهداشت به زیر ۱۰ سال رسیده است/ بیمارستان هفده شهریور سی و پنج درصد پیشرفت فیزیکی داشته اشت+ تصاویر

فکرشهر - اسماء بوستانی: نشست خبری رئیس پنجمین کنگره ملی شهدای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، با موضوع برگزاری کنگره، ۱۵ اسفندماه ۹۷ در سالن ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.

فکرشهر - اسماء بوستانی: نشست خبری رئیس پنجمین کنگره ملی شهدای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، با موضوع برگزاری کنگره، ۱۵ اسفندماه ۹۷ در سالن ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.

به گزارش فکرشهر، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با بیان اینکه حوزه سلامت برای اصحاب رسانه حوزه ی جذابی است، اظهار داشت: حوزه سلامت فقط مربوط به بهداشت و درمان نیست بلکه مربوط به مسائل اجتماعی مربوط به سلامت است، ۳۰ درصد از مسائل سلامت را دانشگاه علوم پزشکی برعهده دارد اما ۷۰ درصد از سلامت مربوط به بقیه ادارات است که ادارات نیز به نوبه خود سهم بسزایی در سلامت مردم دارند.

سعید کشمیری با اعلام اینکه با اصلاح یک محور در استان بوشهر، محور گناوه - دیلم، شاهد کاهش چشمگیر تصادفات هستیم، افزود:  پیست موتور سواری نیز در شهر برازجان با هزینه بسیار اندکی راه اندازی شده که با افتتاح این پیست آمار تصادفات و ضربه مغزی ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

کشمیری افزود: کنگره ملی شهدای وزارت بهداشت برای پنجمین بار در کشور برگزار می‌شود و با داوطلب شدن دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و بررسی های وزارت بهداشت این امتیاز به استان بوشهر داده شد؛  ان شاالله میزبان خانواده شهدای وزارت بهداشت هستیم؛ سال های گذشته در استان‌های دیگر این کنگره برگزار می‌شد؛ اما امسال در بوشهر برگزار خواهد شد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر هدف از برگزاری کنگره ملی شهدای وزارت بهداشت را ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست و افزود: وزارت بهداشت در طول جنگ تحمیلی ۴۰۰ شهید داشته است که ۸ شهید وزارت بهداشت متعلق به استان بوشهر است؛ نزدیک به ۳۵ آزاده نیز در دانشگاه علوم پزشکی مشغول به کار هستند؛ در کنگره ملی شهدای وزارت بهداشت مقام عالی وزارت و مقامات وزارت بهداشت سخنرانی خواهند داشت؛ مقامات عالی استان نیز در این کنگره حضور خواهند داشت.

کشمیری با اعلام اینکه در کنگره شهدای ملی وزارت بهداشت ۶۰۰ مهمان و ۵۷ خانواده شهید حضور خواهند داشت، افزود: این کنگره ۲۱ اسفندماه در سالن لیان، از ساعت ۹ تا ۱۲ ظهر برگزار خواهد شد و بعد از آن گشت دریایی برای خانواده شهدا و بازدید از موزه شهید رئیسعلی دلواری صورت خواهد گرفت تا بتوانیم فرهنگ ایثار و شهادت را به نمایش بگذاریم.

وی با اعلام اینکه از تک تک خانواده شهدا با دعوت نامه و به صورت حضوری دعوت کرده‌ایم، ادامه داد:  زندگینامه ی شهیدان وزارت بهداشت به صورت فیلم و مختصری از زندگینامه آن ها در کنگره پخش خواهد شد؛ زندگینامه شهدای پزشکی استان بوشهر نیز چاپ شده است و در روز برگزاری کنگره نشر داده خواهد شد.

کشمیری با اعلام اینکه فاز دوم بیمارستان امام حسین(ع) اهرم در دهه فجر افتتاح شد و فاز سوم آن نیز شروع به بازسازی شده است اظهار داشت:  ۵۰ پروژه افتتاح و کلنگ زنی در استان بوشهر برگزار خواهد شد که ۳۵ پروژه افتتاح و ۱۵ پروژه دیگر کلنگ‌زنی است؛ یکی از اتفاقات خوب حوزه درمان، راه اندازی مرکز مغز و اعصاب در شهر کنگان بود که با راه اندازی این مرکز شاهد کاهش مرگ و میر در جنوب استان هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعلام اینکه موفق به افتتاح دومین دستگاه  آنژیوگرافی در بوشهر شده‌ایم، ادامه داد: به طور متوسط روزانه دو عمل در این مرکز در حال انجام است؛ در پایگاه های اورژانس جاده ای نیز از استانداردهای بسیار خوبی برخوردار هستیم به صورتی که از استاندارد کشور نیز جلوتر هستیم به دلیل اینکه فاصله اورژانس های جاده ای استان بوشهر از یکدیگراندک است و اورژانس ها کمتر از ۱۰ دقیقه به محل حادثه می رسند، در شهرها نیز حداکثر زمان رسیدن اورژانس به محل حادثه  ۶ دقیقه است.

کشمیری با بیان اینکه سال گذشته و امسال ۲ متخصص آنکولوژی اطفال را با سختی های فراوان جذب استان کرده ایم، اظهار داشت: امکانات بیماری سرطان خون اطفال در استان بوشهر بسیار اندک است، در حال برطرف کردن این امکانات اندک هستیم؛ جهت به دست آوردن این دو متخصص نیز بسیار جنگیده ایم و موفق به گرفتن تسهیلات از بانک جهت خرید دستگاه MRI نیز شده ایم که اردیبهشت ماه این دستگاه در بیمارستان نصب و نیازهای بیماران را برطرف خواهد کرد.

وی با بیان اینکه خیرین استان، مرکز پیشگیری از سرطان را افتتاح خواهند کرد، افزود: خیرین استان بوشهر در انجام پروژه های سلامت دانشگاه علوم پزشکی کمک کرده‌اند واستقبال بسیار خوبی توسط خیرین در انجام این پروژه ها صورت گرفته است؛ در استان بوشهر رادیوتراپی وجود ندارد و بیماران سرطانی ما به سایر استان‌ها جهت درمان می روند؛ خیرین ما در حال سرمایه‌گذاری جهت خرید این دستگاه شده اند و ان شاالله تا سال آینده این دستگاه مهم جهت رفع مشکلات بیماران سرطانی وارد استان بوشهر خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با اعلام اینکه جهت ترویج زایمان طبیعی بیش از ۲۸ هزار زایمان طبیعی به صورت رایگان در طول چهار سال اخیر در استان بوشهر صورت گرفته است، اظهار داشت: در ۳ بیمارستان استان بوشهر واحد های اختصاصی زایمان طبیعی یک نفره جهت رفاه حال بیمار نیز راه اندازی شده است.

کشمیری از جوان بودن واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در استان بوشهر خبر داد و افزود: واحدهای ارائه دهنده خدمات سلامت در استان بوشهر به طور متوسط زیر ۱۰ سال و جوان شده اند؛ طی ۵ سال اخیر بیش از ۱۵۰ پروژه بازسازی و نوسازی در واحدها انجام شده است و از ۲۲۳ خانه بهداشت کمتر از ۱۰ خانه بهداشت در استان بوشهر نوسازی نشده است، قبلا عمر این خانه های بهداشت بالای ۲۵ سال بوده اما طی این فعالیت‌ها عمر خانه‌های بهداشت به زیر ۱۰ سال رسیده است.

دکتر سعید کشمیری در خصوص بهداشت سواحل با بیان اینکه ۵۰ سال طول می کشد تا سیستم فاضلاب شهرهای ساحلی استان بوشهر فعال شوند، اظهار داشت: راه حل موقت جهت جلوگیری از بیماری آلودگی سواحل این است  که مکان های میکروبی دریا پرچم گذاری شوند و شناگاه های رسمی خطر زدایی و فنس گذاری شوند، آلودگی های شیمیایی و فاضلاب های صنعتی در قسمت های جنوبی استان باعث آلودگی بیشتر سواحل شده است که در این راستا مدیرکل محیط زیست استان بوشهر در حال بررسی و رفع این مشکلات است.

وی افزود: سن استفاده از قلیان توسط خانم ها در کشور ۱۰ برابر شده است و این آمار هشدار جدی به سلامت افراد است؛ چندین بار تصمیم گرفته شد که با قلیان مقابله شود اما تحریم مبارزه با قلیان ابتر ماند. طبق آمار بالاترین مصرف کنندگان دخانیات در کشور و در استان بوشهر بانوان هستند؛ در یکی از شهرستان‌های ما ۳۰ درصد مردم دچار بیماری دیابت هستند، در دیگر شهرستان نیز ۳۰ درصد مردم مصرف کننده دخانیات هستند؛ عوامل خطر خیلی بالایی در استان بوشهر وجود دارد به صورتی که در حال حاضر در استان بوشهر ۹ درصد افراد سالمند هستند اما طی ۲۰ سال آینده با ادامه این روند بالای ۳۰ درصد سالمند در استان بوشهر خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با اعلام اینکه مخالف عرضه مواد غذایی به صورت دست فروشی هستیم، اظهار داشت: در این خصوص با همکاری  شهرداری، فرمانداری، بهداشت و همه ادارات مربوطه با دست فروشان و با دستور قضایی برخورد خواهد شد. اما در مکانی که دستور قضایی نداشته باشیم نمی‌توانیم برخورد کنیم؛ هر ماده غذایی که در کنار خیابان‌ها و از طریق دست فروشان عرضه می گردد کاملا غیر بهداشتی است.

وی درخصوص دستگاه MRI گناوه اظهار داشت: در رابطه با دریافت این دستگاه نامه‌نگاری انجام شده است اما وزارت بهداشت تاکنون پاسخی نداده است؛ پیگیری های لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت و به محض دریافت مجوز از وزارت بهداشت به امید حق این فعالیت انجام خواهد شد.

کشمیری در خصوص  دختر جوانی که جهت عمل بینی به یکی از پزشکان استان بوشهر مراجعه کرده بود و در حین عمل فوت شد، اظهار داشت: نتیجه کالبدشکافی اعلام نشده است اما در این عمل انتظار مرگ را نداشتیم؛ شکایتی توسط صاحبان دم انجام شده است؛ از طریق مراجع قضایی این موضوع مورد بازرسی و بازجویی و بررسی قرار خواهد گرفت؛ دانشگاه علوم پزشکی نیز هشدارهایی به همه مراکز جهت پیش بینی خطر در حین عمل داده است که در این مورد این نکته مورد توجه قرار نگرفته بود ؛ طبق شکایت دانشگاه از این پزشک، مطب او در حال حاضر تعطیل است.

کشمیری با اعلام اینکه در حال حاضر هزارنیروی پرستار در استان بوشهر مشغول به فعالیت هستند اما با توجه به تخت ها بیش از ۲ هزار پرستار در استان بوشهر نیاز خواهیم داشت، افزود:  یکی از رشته‌هایی که کارشان در استان بوشهر و در آینده وجود خواهد داشت همین رشته پرستاری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در خصوص تعطیلی مطب مامایی در چغادک اظهار داشت: زمانی که یک پزشک تبلیغات زیادی می‌کند که باعث گمراه شدن افکار عمومی می شود و ادعای درمان نازایی که کار پیچیده و فوق تخصصی است را انجام می‌دهد نشان دهنده تبلیغات استثنایی است و وظیفه سازمان های نظارتی است که اجازه ندهند افرادی مانند این ماما چنین کارهایی را در استان بوشهر انجام دهند به همین دلیل مطب این ماما در چغادک بسته شد.

وی در خصوص بیمارستان  هفده شهریور برازجان نیز اظهار داشت: مبلغی حدود شصت میلیارد تومان جهت اتمام این پروژه نیاز است که تا کنون هشت میلیارد آن اختصاص یافته و سی و پنج درصد پیشرفت فیزیکی این پروژه بوده است، در سفری که رییس جمهور در روزهای آتی به استان خواهد داشت پیگیر دریافت هزینه های تکمیلی این پروژه نیز خواهیم بود.

به گزارش فکرشهر، در انتهای این نشست از پوستر پنجمین کنگره ملی شهدای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی رونمایی شد.

دیدگاه‌ها

ناشناس

رسانه های خبری  موضوع کاهش تخت های  بیمارستان هفده شهریور برازجان وعدم اعطای اعتبار برای تکمیل اون همچنین کلینیک تخصصی برازجان که هردو جزء پروژه های مهم شهرستان هستند را پیگیری کنند.

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید