سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»:

جوانان و افق های پیش رو 

فکرشهر - احمد بحرینی: در تقویم روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) به نام روز جوان نام گذاری گردیده است...

فکرشهر - احمد بحرینی: در تقویم روز ولادت حضرت علی اکبر (ع) به نام روز جوان نام گذاری گردیده است.

این روز فرصتی را فراهم می کند تا نگاهی هر چند گذرا بر تاثیر گذار ترین قشر جامعه بیاندازیم و از دریچه نگاه دغدغه مند به مسائل و مشکلات پیش روی آنان بنگریم.   مسائلی که در پیچ و خم مشکلات اقتصادی،  نقش و جایگاه آنان رنگ باخته است  . 

اما امسال در حالی به استقبال این روز می رویم که فضای نخبگانی کشور ، متاثر از نامه تاریخی رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان می باشد.اهمیت این مهم آنجاست که در این بیانیه می‌توان در حقیقت  به نوعی آن را سند راهبردی  انقلاب اسلامی در چهل سالگی و ورود به دهه پنجم انقلاب ارزیابی کرد، بازیگران آن می بایست در حوزه تمدن سازی انقلاب نقش آفرینی کنند.

تمدنی که ایران اسلامی پرچمدار حرکت جهانی آن خواهد بود و با توجه به صحبت های امام خمینی (ره) که در همه ی عرصه های مهم به جوانان اعتماد داشتند و در سیره و روش عملی ایشان عیان بود در بیانیه  " گام دوم " رهبری هم مؤید این اعتماد می باشد و به نوعی انتصاب جوانان برای فتح قله های بزرگ نیازمند این نیروی عظیم خواهد بود .این بیانیه در ۷ مأموریت رسالت جامعه را مبنی بر امید، واقع‌بینی، پژوهش، علم آموزی، اقتصاد مقاومتی، استقلال و آزادی و همچنین مبارزه با فساد در سبک زندگی ترسیم کرده و در ۶ هزار و ۱۰۰ واژه و با پرداختی فوق‌العاده در دسترس ملت به خصوص جوانان قرار داده است و رسالت قشر جوان جامعه در ماموریت جدید خود جهت صدور ارزش های انقلاب در پهنه گیتی و زمینه سازی مدیریت الهی و مبتنی بر فضیلت و احترام به کرامت انسانی که همانا هدف عالی حضرت امام روح اله و رهبری انقلاب بود را به سر منزل مقصود برساند.

اما در این مسیر سرمایه گذاری بر قشر جوان، در حقیقت ظرفیت سازی روی منابع انسانی است وتوسعه و شکوفایی در جوامع توسط منابع انسانی خلاق و کارآمد صورت می گیرد، و در صورتی که منابع انسانی با کارآمدی نداشته باشیم، نمی توانیم منابع و امکانات طبیعی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه را در جهت راهبرد های کلان و استراتژیک مد نظر انقلاب در عرصه جهانی برای فصل جدیدی در دنیای معاصر  قرار دهیم . 

 یکی از محور های مهم در این بیانیه که نمود بیشتری دارد، انقلاب اسلامی را سرآغاز نظم جدیدی در عرصه جهانی با پرچم داری جوانان ایرانی می داند که در 4 دهه گذشته در بسیاری از عرصه ها، همچون نانو، بیوتکنولوژی، سلول های بنیادین، المپیاد های علمی، فیزیک هسته ای، نجوم، هوا فضا و... خود را به جهانیان ثابت کرده اند و امروز باید این محور گفتمانی به جوانان  دنیا منتقل شود که نامه رهبری به جوانان اروپایی در این زمینه قابل ارزیابی می باشد.

طبیعتا طی مسیر این مهم با کادر سازی نیروهای جوان ، مومن ، متخصص ، مطالبه گر ، آزادی خواه  محقق می شود که باید از مسیر آموزش و پرورش به عنوان متولی توسعه و پرورش نیروی انسانی نخبه و کارآمد بگذرد. آموزش و پرورش مى تواند از طريق برنامه هاى درســى و نظام پرورشی مبتنی بر آزاد اندیشی و مطالبه گری فرصت و امكان مناســب را براى درونى ســازى ارزش ها و هنجارهاى مبتنی بر آموزه های اصیل ایرانی و اسلامی   فراهم ســازد. براى تحقق اين امر آموزش و پرورش لازم است، درك درستى از نيازها و اهداف پیش رو در جهانی سازی آرمان ها ی جامعه داشته باشد از سویی ظرفیت انسانی نخبه و پر انگیزه در مجموعه دانشگاه فرهنگیان به عنوان منابع تغذیه فکری و علمی آموزش و پرورش فرصت جدیدی است که باید در راستای اهداف بالادستی به کار گرفته شود.

امید که جوانان برومند این آب و خاک ، رسالت زمینه سازی و فرماندهی نظام تمدنی بزرگ مهدوی را به خوبی انجام داده و آزادی ، انسانیت را در پناه آن مصلح کل و ذخیره انبیاء و اولیاء گسترش دهند.     

مشاور امور جوانان مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان

دیدگاه‌ها

حسن دانشمند

آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی آقای بحرینی عزیز ،به عمل کار برآید به سخن دانی نیست. ادعاهامون گوش و چشم خودمون هم کر و کور  کرده تا جایی که نه چیزی می‌شنویم و نه چیزی میبینیم.

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید