سر خط خبرها:
اختصاصی « فکرشهر»/ وقایع تلخ؛

باج گیری های جدید دولت از کشاورزان منطقه رود حله/کشاورزانی که نه فریادی دارند و نه فریاد رسی!

فکرشهر - ناصر لهراسبی: هر ساله دولت خدمات کشاورزی خود را کاهش داده تا اکنون که به صفر رسیده است؛ اما در عوض به دنبال سود خود و خالی کردن جیب کشاورزان است؛ کشاورزانی که بعد از چندین سال خشکسالی امسال روی خوش آسمان را دیدند؛ اما دولت دست بردار نیست و قصد دارد از راه دریافت آب بها کار، خدا را به نام خود تمام کنند؛ آبی که به دریا می ریزد و دولت در رساندن آن به مزارع هیچ نقشی ندارد.

مردمان رودحله شاید با جرات می توان گفت از مظلوم ترین مردمان استان هستند که نه فریاد و نه فریاد رسی دارند؛ در تابستان به لطف ایجاد سد رئیس علی رودخانه های بخش رودحله خشک هستند و تنها آب شوری از آن عبور می کند؛ مردم بالادست نیز که سدهای خاکی در کنار پل کلل ایجاد و آب رسانی به منطقه حله را دچار مشکل کردند؛ به هیچ طرقی و به زور هیچ مسوولی هم این سد باز شدنی نیست که نیست.
تا کی به زور و ظلمتان ادامه خواهید داد؟ بالاخره در این هنجارها و ناهنجاری ها خون مردم به جوش خواهد آمد و مطمئن باشید که دامن گیر هر مسوول بی لیاقتی خواهد بود که باعث و بانی این فشارهاست .
شما در قبال پولی که به عنوان پروانه آب از مردم می گیرید چه خدماتی ارائه داده اید؟ چرا یکی نتوانست در تابستان ۹۷ سد خاکی که در کنار رودخانه کلل دشتستان زده شد و راه ورود آب به منطقه حله را بست باز کند؟ تا هرکس به اندازه سهمش در آن بی آبی بهره ببرد؟
نماینده مردم بوشهر- گناوه و دیلم آقای خدری از مسدود ساختن مسیر رود خانه توسط اهالی و مسوولین آب شبانکاره، چرا نتوانست از عهده ی یک مسولیت کوچک اداری بر بیاید و در نهایت همه عقب کشیدند تا رودحله همچنان خشک بماند؟
در گذشته نیز با ایجاد سد رئیسعلی  بدون کارشناسی و بدون توجه به منطقه و باغات حله و جنگل، حجم آب رودخانه را کم کردند تا اینکه در چند سال گذشته رودخانه خشک و بی آب شده است، امسال هم که سال پر بارشی داشتیم اکنون بستر خشک رودخانه تهدیدی  برای کشاورزان است که نتیجه همان بی تدبیری و سهمیه بندی ناعادلانه سد رئیسعلی است.

اهالی این منطقه حاضر به پرداخت آب بها می شوند اما درصورتی که مانند روستاهای شبانکاره کانال آب و از آب سد استفاده کنند. در غیر این صورت  اداره آب منطقه گناوه اصلا فکر این را نکنند که در این موقعیت اقتصادی  که از همه لحاظ به مردم فشار وارد شده بتوانند پول زور از مردم بگیرند.

هیهات منا الذله.....‌‌

 

دیدگاه‌ها

عبدالحمید

واقعا رودحله یکی از قطب های کشاورزی استان بوشهر میباشد،در زمینه تولید محصولات کشاورزی از قبیل گندم وجو ودر گذشته نه چندان دور پیاز که صادرات به کشورهای عرب خلیج فارس فعال بوده است. امروزه در حاشیه رودخانه نخلستان‌هایی سرسبز که هم به تولید محصول خرما وهم اشتغال روستایی وهم جلوگیری از مهاجرت روستاییان کمک کرده است بر افراشته شده که در این چند سال بدلیل خشکسالی کشاورزان وباغداران در فشار هستند و نیاز به کمک بیشتر دولت  در راستای رونق تولیدات کشاورزی را دارند.

بهی زاده

درود بر کشاورز اهل قلم ناصر لهراسبی که خیلی مبسوط و عالی درد دل کشاورزان رود حله را بیان نمودند ،کشاورزان در صورت ارائه خدمات از طرف شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر حق آبه پرداخت خواهند نمود.وقتی کشاورز از آب رود خانه در فصول آبیاری بی بهره باشد و ایجاد سد غیر قانونی در یکی از روستاهای بالا دست استفاده از آب رودخانه  در تابستان که فصل آبیاری نخیلات است را  نزدیک  به صفر رسانده است مسئولان با چه رویی مطالبه حق آبه میکنند ؟؟؟

عبد الرضا عبدالهي

جه واقعبتي تلخ وظلمي مضاعف درحق مردم رودحله واقعا جاي تأسف‌ است اما نبايد بهمين شعار وتاسف اكتفا كرد چرا هيچوقت حاضر نشديم فرياد مظلوميت واجحافي كه درحقمان ميشودبگوش مسؤلين برسانيم پس خودمان هم مقصريم

يوزارسيف

با سلام و درود.واقعاً وضعيت آب رودخانه حله در شرايط بحراني  قرار دارد.وضعيت فعلي آب رودخانه و شرايط سخت  نخيلداران منطقه حله گواه موضوع   و انتقاد نويسنده از شرايط حال حاضر كشاورزان  زحمت كش  بخش رودحله  ميباشد.

احمد منصور حداد

با سلام اداره اب منطقه گناوه در سالی که اب رودخونه با سد خاکی بر روی منطقه رودحله بسته بودند اون موقعه کجا بودند ؟ ایا تو اداره ان زمان کسی بود؟ مگر الان چه خدماتی می کنند بروند تعهد به کشاورزان و مردم منطقه زیر مجموعه خود را از دیگر مناطق مثل همان شمکاره یاد بگریند؟ خجالت خوب چیزی

علی لهراسبی

یا رب سببی ساز که اب به سلامت بازآید و برهاندم از بند خشکسالی خاک ره آن باران سفرکرده بیارید تا چشم کشاورزی کنمش جای اقامت

روح اله

مطلب بسیار بجاست.متأسفانه مسئولین لااقل در این زمینه زمانی که باید چشمشان را باز میکردند نکردند.بارها به هر شکل ممکن به اطلاع آنها جریان سد کلل رسانده شد ولی آنچه بجای نرسد فریاد است و گوش شنوایی نبود.الان چه امکاناتی فراهم شده که کسی خبر ندارد و باید پول به چه بابتی پرداخت بشه

ولی

یا رب سببی ساز که باران به سلامت بازآید و برهاندم از بند مسولین خاک ره آن باران سفرکرده بیارید تا چشم کشاورزی کنمش جای اقامت فریاد که از شش جهتم راه اب ببستند آن استاندار و فرماندارو بخشدار و اداره کشاوزی و اداره اب، سد ریسعلی

کشاورز

ظلم وستم تاکی ما پول زور به هیچ وجع نمیدهیم   اینجا رودحله هست ۸سال جنگیدیم که هر روز با ظلم روبه رو شویم

حبیب احمدی

واقعا متاسفیم برای خودمون 

امیددشتی

باسلام. اینجانب‌ضمن‌حمایت‌ازدیدگاه‌های‌مطرح‌شده،به‌ویژه‌دادخواهی‌ جناب‌ناصرلهراسبی‌ازتمام‌کشاورزان‌منطقه‌ی‌رودحله‌استدعا‌دارم درمقابل‌این‌ظلم‌ایستادگی‌کرده‌‌وازپرداخت‌حق‌آبه‌تازمان‌انتقال آب‌ودریافت‌سهمیه‌ی‌آب‌ازسدرئیس‌علی‌دلواری‌خودداری‌کنند.

علی

به امید روزی که همه مردم منطقه با هم متحد و هم دل  مطالبات به حقشونو از مسئولین بی کفایت استان بگیرن 

مهدی

درود بر آقای لهراسبی که واقعا درست فرمودید. و تآسف برای مسولین

احمدی زاده

باسلام متاسفانه رودحله نه الآن است که بامشکل کم آبی و کمبودوسایل  برای کشاورزان از سال قبل از انقلاب تا الان کسی نیست که یاری کند کشاورز ها را باید مشکل  اساسی را درست کرد

طهماسب

اینجا جا داردتشکرکنم از اقای لهراسبی که توانسته از طریق این سایت صدای مردم رابه گوش مسعولین بی مسعولیت برساند. مگه قرار است که تا کی ظلم بشود درحق مردم رودحله . برای چه کشاورزان وباغداران  رودحله باید حقابه پرداخت کنند درصورتی که دربستر رودخانه ابی نیست ؛وزمستان ابی که به دریا میریزد ایا حقابشه باید کشاورز پرداخت کند. تشکرمیکنم از کارکنان سایت بفکرشهر.

ابراهیم رنجبر

درود بر آقای لهراسبی که با قلم رسا و شیوای خودشون صدای حزن انگیز کشاورزان رنج کشیده منطقه حله را به گوش مسئولین میرسانند و امید این است که بحول قوه ی الهی اقدامات لازم صورت پذیرد جهت افزایش انگیزه کشاورزان محترم. تشکر از اهالی همیشه درخشان روستای محمدی و منطقه رودحله. و باشد که روزی که ریشه اقدامات تهی از اندیشه بخشکد!!

ناصرخواجه

باسلام باتوجه به اینکه امرارمعاش روستاههای پایین دست منطقه آبپخش وابسته به کشاورزی ازطریق همین رودخانه حله میباشدگردنکشی منطقه شبانکاره نسبت به مسدودکردن آب رودخانه ممدوباعث سونامی ضرروزیان خواهدبودکه این امرخداناپسندانه محکوم است

عبدالحسین عبدالهی

با سلام. رئیس اداره منابع آب شهرستان شما چرا نمی گویی که مسیر آب رودخانه را نباید در کنار روستای کلل ببندند واقعا اگر می خواهی قانون اجراء کنی پس چرا وقتی آب در کنار ایستگاه پمپاژ روستای کلل بسته شد هیچ حرفی نزدی و اینک نیز همچنان آنجا لاشه سنگ ریخته و شما سکوت اختیار نمودی ولی حالا حق آبه از مردم رودحله می خواهی ، با چه رویی این حرف مطرح نمودی واقعا ..... اگر بخاطر مشکل ایستگاه پمپاژ کلل جلوی مسیر آب لاشه سنگ ریخته اید بجای این کار هزینه نمائید و سیفون ایستگاه را که در دیواره رودخانه قرار داده اید حذف نمائید و با کشیدن لوله خرطومی به وسط رودخانه همچون روستاهای پایین دست از آب بهره مند شوید و نیازی به اجرای این کار غیر قانونی یعنی مسدود نمودن مسیر آب آن هم با عمق زیاد نیست ، این مطلب را به معاون قبلی و جدید بهره برداری و حفاظت از آب منطقه ای استان ، مدیرعامل بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان گفتم ولی اجرا نکردند تا کار سال گذشته دوباره تکرار گردد.    

حسین

جای بسی تاسف هست که شرکت سهامی آب منطقه ای در مقابل خدماتی که برای کشاورزان حله ارائه نکرده درخواست آب بها دارد . 

حسین

جای بسی تاسف هست که شرکت سهامی آب منطقه ای در مقابل خدماتی که برای کشاورزان رودحله که واقعا در فصل تابستان با بحران آب و آبیاری مراجعه هستند درخواست آب بها دارد.  

حهانشاه حیاتداودی

باعرض ادب و احترام حظوراهالی محترم رودحله وکشاورز پیشرو جناب لهراسبی .صبوری ومتانت شیرمردان رودحله باعث نشودکه امربر متولیان اموراب مشتبه شده وانها رابه هیچ انگارند وهر خواسته نامعقولی را طلب کنند.. درخواست اب بها باید درقبال ارایه خدمت وسرویسی باشد که به کشاورز وباغدارارایه میشود  برای تنویر افکار عمومی توضیح دهند که درقبال کدام خدمت اب بها درخواست شده است.

محمود نظامزاده

سلام ودرودبرجناب آقای لهراسبی جای بسی تأسف هست که شرکت سهامی آب منطقه ای ازز رودخانه بدون آب ازکشاورزان طلب آب بهادرد

جلیل رفعتی

مطالب رفیق شفیق خیلی خوب وحزن انگیز ودرد دل همه کشاورزان منطقه رودحله شمالی وجنوبی است.منتهای مراتب .مخاطب پیام کیست .درد دل پیش چه شخص ومسئولی باید کرد.مطمئن باش رودحله؛ رود     حله   نمی شودکه آب درآن جاری شود.چراکه دادرس نیست که درهجر رخش دادکشم .

مجید زائری

جناب آقای لهراسبی  ان ءشاالله با درایت جنابعلی همه کشاورزان زحمت کش به حق برسند و باعث رشد و رونق باشند.  

ایرج فروغی

باسمه تعالی،  ازقدیم گفتن؛تانگریدطفل کی نوشدلبن.ضمن عرض تشکرازجناب لهراسبی کشاورز زحمتکش ورنجدیده رودحله بخاطرمتن اعتراضی نامبرده درخصوص تعیین حقابه ازناحیه شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر،متن اعتراضی خواست تمامی اهالی وکشاورزان رودحله می باشد.فلذا ازمسئولین محترم آب منطقه ای درخواست می گردد،نسبت به خواست کشاورزان احترام گذاشته وستم مضاعفی برکشاورزان عزیرتحمیل نفرمایند.

احسان

مسئولی که مطالبه مبلغ حق آبه یا هر مبلغ دیگری می کنی , آیا تلاشی داشتی برای رفع سد خاکی ظالمانه ای که در کلل ایجاد شد? بر اساس کدام قانون بابت خدمات نداده پول می خواهید? در گرم ترین روزهای سال مسیر اب در روستای بصری را اداره شما شما لایروبی کرد یا کشاورزان پایین دست حله?که حالا توقع دارید حق آبه بگیرید?

حسین بن تمیم

توی کشوری که الان مسئولان بلند پایه اش  حاشیه ای بزرگ دارند انتظار بیشتری از خرده پاها  در این موقعیت نمیرود... کشاورزان حله فقط اتحاد

کیوان

دقیقا مردم حله حق کدام آب را باید بدهند؟ حق ابی که در کلل جمع شده یا شاید آب پشت سد رئیسعلی بابت آبی که در حله نیست باید پرداخت داشته باشیم؟

شپل

با سلام اداره اب منطقه ای اگر همتی دارد , خرج این بکند که سد خاکی که بر روی اب حله توسط کلل بسته شده باز کند تا کشاورزان حله به ان اب برسد ؟؟ چرا در مقابل مسولین ان بخش از دشتستان اینقدر ضعیف می مانند؟؟؟علت این ضعف مدیریتی چیست؟؟خودشون به افکار عمومی جواب بدهند در این راستا چه اقداماتی کردند؟؟ و چه خدماتی به کشاورزان حله؟؟؟ 

h.p

رود خانه حله رودخانه فصلی هست.زمستان که مردم اب زیاد نمیخواهند.تابستان که نیاز به اب هست تو این رودخانه اب نیست.حالا در بالا دست رودخانه سد خاکی هم زده اند،دیگر ابی در فصل گرم تابستان تو این رودخانه نیست.حالا به چه حقی از مددم  حق ابه میخواهید .این ظلمی است اشکار در حق مردم رود حله.هیهات من ظله

عباس فرهمندی

باسلام کاش اداره اب منطقه ای و گناوه چشمهایشان را بیشتر باز بکردند که چطور بالا دستی ها در کلل سد خاکی زده اند و مانع رسیدن اب در فصل تابستان به باغداران حله میشدند و یا حتما با این اطلاع رسانی گسترده , در مقابل این هنجار شکنی ضعیف هستند و این اداره در مقابل کشاورزان حله دقیقا مثل این ضرب المثل که فلانی موش خیابان و شیر خانه هستند , می باشند , اگر هنری دارند پیگیر این ناحقی باشند و از خودشان سوال کردند چه خدماتی مثل اب متطقه شبانکاره برای کشاورزان حوزه استحفاظی خود انجام دادند؟؟  ..لااقل مثل اونها نیستید , کمتر نباشید تا مردم به نیکی یادتان کنند که این باج گیری ناخوداگاه یاد کارتون رابین هود می اندازد , که نه تنها در این شرایط بد اقتصادی کمک حال مردم نیستند بلکه یه بار اضافی و بیخود و نامعقول بر کشاورزان اضاف میکنند, و مصداق این که : تو که نوشم نهی , نیشم چراهی؟؟؟ هیات ....

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید