سر خط خبرها:

جمعیت ۱۰۰۰ راسی آهوان خارگ تعدیل می‌شود

فکرشهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه اکنون خارگ زیستگاه یک‌هزار راس آهو است گفت: برای جلوگیری از تلفات ناشی از حوادث، بیماری‌ها و مشکلات زیست محیطی طرح تعدیل جمعیت آهوان خارگ از تیرماه امسال آغاز می‌شود.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، فرهاد قلی‌نژاد ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه این استان دارای مناطق حفاظت شده، شکارممنوع و پارک ملی دریایی و مناطق طبیعی ملی کوه نمک و جزیره خارگو  است اظهار داشت: استان بوشهر دارای تنوع زیست محیطی منحصر به‌فردی است که غنای زیستی آن کم‌نظیر است.

وی، با اشاره به مناطق ارزشمند حفاظت زیست محیطی استان بوشهر تصریح کرد: پارک‌های ملی دریایی نایبند و دیر- نخیلو  و جزیره خارگو  زیستگاه انواع لاک‌پشتان دریایی منقار عقابی و سبز است که هرساله در این مناطق زاد و ولد می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه لاک‌پشتان دریایی در معرض انقراض قرار دارند خاطر نشان کرد: برای حفاظت ازلاک‌پشتان منقار عقابی و سبز هر ساله طرح‌های حفاظتی و پایشی در پارک‌های ولی دریایی دیر -  نخیلو و نایبند اجراء می‌شود که پس از تک گذاری وضعیت زیستی و  مهاجرت آنان بررسی می‌شود.

قلی‌نژادبه مناطق حفاظت شده تالاب حله، مند و کوه‌های بیرمی و سیاه پرداخت و با بیان اینکه خارگ محل زاد و ولد لاکپشتان دریایی و آهوان است افزود: اکنون یک‌هزار راس آهو در خارگ زیست و زاد و ولد می‌کند که برای حفاظت از این جانوران برنامه‌های مهمی تدوین و عملیاتی شده است.

وی،  با تاکید بر تعدیل جمعیت آهوان در خارگ بیان کرد: اکنون خارگ زیستگاه یک‌هزار راس آهو است و در محدوده اندکی این جمعیت آهوان زیست و زاد وولد می‌کنند که برای حفاظت از این جانوران طرح تعدیل جمعیت آن مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: برای جلوگیری از تلفات ناشی از حوادث، برخورد با خودروها، بروز بیماری‌ها و مشکلات زیست محیطی  طرح تعدیل جمعیت آهوان خارگ از تیرماه امسال آغاز می‌شود.

 قلی‌نژاد توسعه زیر ساخت‌ها برای زیست آهوان و تعلیف این جانوران را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: با انتقال   تعدادی از آهوان خارگ به  دیگر مناطق استان بوشهر و یا سایر زیستگاه‌ها جمعیت آهوان تعدیل و از تلفات آنان جلوگیری می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید