سر خط خبرها:

بوشهر مرکز آموزش برنامه های حفاظت از پلنگ زاگرسی شد

فکرشهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: این استان به عنوان مرکز آموزش برنامه های حفاظت از پلنگ ایرانی برای استان های زاگرس نشین کشور انتخاب شده است.

به گزارش فکرشهر، فرهاد قلی نژاد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با تفاهم نامه منعقده شده با یکی از واحدهای صنعتی حامی پلنگ ایرانی، استان بوشهر مسئول و مرکز برنامه ریزی آموزشی برای حفاظت از پلنگ ایرانی پنج استان زاگرس نشین ایران شامل بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و چهار محال و بختیاری شده است.

وی بیان کرد: در سال ۹۷ دبیرخانه حفاظت از پلنگ ایرانی در شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان تأسیس و برنامه‌های آموزشی حفاظت از این گونه آغاز شد و با جدی تر شدن برنامه‌ها در سال ۹۸ پایش و آموزش پیرامون پلنگ ایرانی در زیستگاه‌های کوهستانی استان بوشهر آغاز می‌شود.

قلی نژاد اضافه کرد: علاوه بر زیستگاه‌های کوهستانی استان بوشهر یکی از روستاهای کوهستانی استان‌های زاگرسی نیز پایلوت آموزش برای حفاظت از گونه ارزشمند پلنگ ایرانی انتخاب شد.

قلی نژاد در بخش دیگری اظهار داشت: استان بوشهر دارای سه منطقه حفاظت شده شهرستان دشتی، تالاب حله، خاییز و کوه بیرمی است.

وی افزود: سه منطقه شکار ممنوع تنگ باهوش-شاهزاده ابراهیم، کوه سیاه و کوه مند آگهی شده تا پس از پنج سال ممنوعیت شکار شرایط زیستی منطقه مورد پایش قرار گیرد که اگر شرایط کارشناسی آنها احراز شد این مناطق به حفاظت شده ارتقا یابند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: از نظر گونه‌های جانوری استان بوشهر زیستگاه لاک پشت‌های دریایی، دلفین، گونه‌های پازن، قوچ و میش، پلنگ ایرانی و آهو است.

دیدگاه خود را بنویسید