سر خط خبرها:

یادی از دومین وزیر انقلابی نفت

فکرشهر: «محمدجواد تندگویان در کابینه محمدعلی رجایی به وزارت نفت رسید. او در آبان ۱۳۵۹ در حالی‌ که یک ماه از وزارتش می‌گذشت، برای بازدید از پالایشگاه آبادان عازم جنوب شد ولی در جاده ماهشهر به آبادان، توسط نیروهای ارتش عراق اسیر شد و پس از سال‌ها اسارت و شکنجه شهید شد.»

به گزارش فکرشهر، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «محمدجواد تندگویان، دومین وزیر نفت ایران پس از انقلاب اسلامی، ۲۴ خرداد ۱۳۲۹ در محله خانی‌آباد تهران زاده شد. پدر او جعفر تندگویان، یک مغازه کفاشی در میدان بهارستان داشت. نزدیکی مغازه جعفر تندگویان به مجلس شورای ملی باعث شده بود که او در جریان‌های سیاسی حضور داشته باشد.

پدر تندگویان از هواداران محمد مصدق بود.محمدجواد تندگویان در سال ۱۳۳۶ به مدرسه رفت و تا سال ۱۳۴۱ دوره دبستان را به پایان برد. در سال ۱۳۴۲ با ثبت‌ نام در مدرسه جعفری اسلامی وارد دوره دبیرستان شد. تندگویان در سال ۱۳۴۶ مدرک دیپلم خود را اخذ کرد. او پس از تحصیل توانست امتیاز لازم استفاده از سهمیه بورسیه بانک ملی ایران را برای اعزام به خارج از کشور به‌ دست‌ آورد اما پس از مصاحبه از این فهرست کنار گذاشته‌ شد. او سرانجام در سال ۱۳۵۱ در رشته مهندسی نفت گرایش پالایش، از دانشکده نفت آبادان فارغ‌التحصیل شد. وی در کابینه محمدعلی رجایی به وزارت نفت رسید، در آبان ۱۳۵۹ در حالی‌ که یک ماه از وزارتش می‌گذشت، برای بازدید از پالایشگاه آبادان عازم جنوب شد ولی در جاده ماهشهر به آبادان، توسط نیروهای ارتش عراق اسیر شد و پس از سال‌ها اسارت و شکنجه شهید شد.»

دیدگاه خود را بنویسید