سر خط خبرها:
گزارش اختصاصی «فکرشهر»

شهرک صنعتی برازجان و مشکلاتی که می توانند معضل شوند/ مسوولین پاسخگو نیستند + تصاویر

فکرشهر - اسماء بوستانی: از آن جایی که اشتغال و تولید، امر اول جامعه و کشور است، شهرک های صنعتی نیز در خصوص اشتغال زایی بسیار موثر هستند و مسوولین امر باید برای ساماندهی و رفع نواقص و مشکلات این شهرک ها تلاش کنند...

فکرشهر - اسماء بوستانی: از آن جایی که اشتغال و تولید، امر اول جامعه و کشور است، شهرک های صنعتی نیز در خصوص اشتغال زایی بسیار موثر هستند و مسوولین امر باید برای ساماندهی و رفع نواقص و مشکلات این شهرک ها تلاش کنند. 

به گزارش «فکرشهر»، هر چند در «شهرک صنعتی برازجان»، شرکت های زیادی وجود دارد که جوانان بومی و غیر بومی زیادی در آن ها مشغول به کار هستند، اما با گذشت چند سال از افتتاح این شهرک، به مرور زمان، مسائل و مشکلات زیادی در آن جا به وجود آمده؛ چندین شرکت واقع در این شهرک به دلایل مختلف تعطیل و بسیاری از نیروهای آن بیکار شده اند؛ در چند شرکت نیز ساخت زیربنا انجام و همان گونه به حال خود رها شده اند و اکنون حدود ۲۰ شرکت فعال در این شهرک وجود دارد؛ اما وضعیت برای همین 20 شرکت پابرجا و کارگران آن ها، روز به روز دشوارتر شده تا جایی که ساکنین این شهرک، از بی نظمی و بی مدیریتی مسوولین مربوطه به ستوه آمدند و اعتراض خود را به دفتر نشریه «فکرشهر» اطلاع دادند.

برای بررسی وضعیت «شهرک صنعتی برازجان» و تایید آن چه در گلایه ساکنین مطرح شده بود، به محل شهرک رفتم. با وجود نمایان بودن مشکلات در بدو ورود، تصمیم گرفتم با چند نفر که در شرکت ها مشغول به فعالیت هستند، صحبت کنم. به بیشتر شرکت ها سر زدم. چند نفری که در شرکت هایشان بودند، به شرط اینکه عکس و نامشان در گزارش ذکر نشود، قبول کردند با من صحبت کنند؛ شخصی که در یکی از این شرکت ها مشغول به فعالیت بود، گفت: در ورودی شهرک صنعتی راه بندی وجود ندارد؛ هر خودرو یا فردی بدون اینکه حتی خود را معرفی کند و بگوید کارگر فلان شرکت است، یا فلان کار را دارد، غریبه یا آشنا، می تواند به راحتی وارد شود؛ این مورد می تواند مشکلات زیادی را در این مکان ایجاد کند.

او ادامه داد: طی مدت یک الی دو سال حضور شرکت ما در شهرک صنعتی برازجان با مشکلات زیادی مواجه شده ایم؛ نبود دوربین مدار بسته در سطح شهرک صنعتی خود باعث ورود و خروج افراد و خودروهای ناشناس به داخل شهرک می شود که مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت؛ شهرک صنعتی و شرکت ها روزگاری برای خود اسم و رسمی داشتند اما اخیرا به متروکه و جایگاهی امن برای معتادان و دزدان تبدیل شده است و هیچ کس هم پاسخگو نیست.

یکی دیگر از کارگران نیز، با بیان اینکه این شهرک با دو نگهبان در شیفت های مختلف اداره می شود، به «فکرشهر» گفت: این اواخر، ورود دزدان، فعالیت شرکت هایی که در حال تولید هستند را مشکل ساخته؛ چرا شهرک صنعتی برازجان زیر مجموعه کلانتری روستای زیارت دشتستان است؟ با توجه به مسافت ۱۶ کیلومتری این کلانتری با شهرک صنعتی، بارها و بارها پیش آمده که تا زمان رسیدن نیروی انتظامی، دزدان متواری می شوند؛ هر چند تلاش می کنیم که چنین اتفاقاتی رخ ندهد، اما جلوی دزدان را که نمی شود گرفت! به محض مطلع شدن از حضور چنین افرادی در شهرک با کلانتری مربوطه تماس گرفته ایم اما این فاصله زمانی باعث اطمینان خاطر دزدان است و تا زمان رسیدن نیروهای انتظامی، راهی برای فرار خود پیدا می کنند و شرکت ها از این بابت در امان نیستند. 

شخصی دیگر که شرکتی در این شهرک دارد، با ابراز ناراحتی از نبود مدیریت در شهرک می گوید: یکی از بزرگ ترین معضلات موجود در شهرک، همین بی مدیریتی است که هر فرد برای انجام ساده ترین نامه نگاری با مدیریت، باید مسافت ۶۵ کیلومتری تا بوشهر را طی کند.

او که از زیر آفتاب صحبت کردن اذیت شده، سایه ای پیدا می کند و به سمت سایه می رود؛ دنبالش می روم. به یکی دیگر از مشکلات این مکان اشاره می کند. سگ های بلاصاحب و وحشی در محوطه شهرک صنعتی برازجان. توضیح می دهد: این چه وضعی است؟ بارها بنده شاهد حمله ورشدن این حیوانات به کارگرانی که در شرکت ها مشغول به کار هستند بوده ام و این اصلا صورت قشنگی ندارد.

دستش را به سمت پیاده رو و بلوار ورودی شهرک دراز می کند و می گوید: این درخت ها را که می بینی، زمانی شاداب بودند، علف های هرز در پیاده روها و بی آبی، فضای شهرک را به فضایی دلگیر و مرده تبدیل کرده است.

با گلایه از اداره هایی که ظاهرا برای رفع مشکلات شهرک اقدام کرده اند، ادامه می دهد: در هر نقطه از شهرک، کف خیابان ها را که نگاه کنی، با چاله ها و نابود کردن آسفالت های سطح شهرک توسط اداره آب، گاز، مخابرات و برق مواجه می شوی که بعد از انجام کار و رفع مشکل، چاله ها و ترانس ها، همین گونه که می بینید به حال خود رها شده است. دست این اداره ها درد نکند، اما مگر چه می شد که کارشان را تمام کنند و اینگونه فضای شهرک را زشت نکنند؟

وی، در ادامه افزود: چند معبر سطح شهرک هم توسط برخی از شرکت ها بسته شده و عبور و مرور را با مشکل مواجه کرده است و تاکنون هیچ مدیر و مسوولی با این کار غیر قانونی مخالفت نکرده است.

طبق اطلاعاتی که در خصوص مشکلات شهرک صنعتی برازجان در گفت و گو با با صاحبان شرکت ها و کارگران به دست آوردم، متوجه شدم ۱۳ ماه است که به هر دو نگهبان این مکان حقوق نداده اند، هر چند خود نگهبان حاضر در محل، حاضر به اظهار نظر در این باره نشد؛ اما، قطعا نمی شود شهرک صنعتی که با حدود ۲۰ شرکت فعالیت می کند را با یک نگهبان و بدون راه بند مدیریت کرد و هر چقدر نگهبان فعال و زرنگ باشد، نمی تواند به خوبی هر دو مسیر (ورودی و خروجی) را کنترل کند.

صاحبان و کارگران شرکت های شهرک صنعتی برازجان همچنین، می گویند: تنها، ۴ تا ۵ تیر برق شهرک در شب روشنایی دارد و دید ما در شب بسیار اندک است و ای کاش مسوولین مربوطه کاری کنند و چاره ای بیندیشند.

در مجموعه «فکرشهر»، پس از بررسی مسایل شهرک صنعتی برازجان، شنیدن صحبت ها و البته دیدن مشکلات، تلاش کردیم با مدیر شهرک صنعتی برازجان و مدیرعامل شهرک های صنعتی استان بوشهر تماس بگیریم و نظر آن ها را نیز جویا شویم. اما، مدیریت جدید شهرک که کم تر از سه هفته از حضورش در این سمت می گذرد، گفت که هنوز با مسایل به طور کامل آشنا نیست و نمی تواند در این زمینه پاسخگو باشد و روابط عمومی شهرک های صنعتی استان بوشهر و خود مدیرعامل این شهرک ها نیز، با وجود تماس های بی شمار و البته وعده یک هفته ای روابط عمومی برای تماس و ارایه توضیحات و قول های احتمالی برای رفع مشکلات، تا به امروز که بیش از یک ماه از آن وعده می گذرد، همچنان در سکوت به سر می برند و نه تنها تماسی نگرفته اند، بلکه تماس های بعدی را نیز پاسخ نداده اند تا شهرک صنعتی برازجان، همچنان دست به گریبان مشکلاتی باشد که اگر زودتر رفع نشوند، می توانند به معضلات تبدیل شوند.
 

 

 

 

دیدگاه‌ها

فاطمه منفرد

والا ای کاش همه رسانه ها اینجور پیگیر رفع مشکلات بودند، دستتون درد نکنه و خدا خیرتون بده واقعا، خیلی خوبه که شما مسوول گرا نیستید.

آذر

تشکر از مجموعه فکر شهر که پیگیر مشکلات نه تنها شهرستان دشتستان بلکه استان بوشهر هستند، تشکر از این بانوی گزارشگر

باقری

کارتون عالی بود ای کاش دیدگاه مسئولین هم مثل شما عزیزان زحمت کش مثبت بود  این شرکت ها چرا باید تعدادشون ۲۰ تا باشه چرا نباید ۲۰۰تا باشه چرا بجای  ۲۰۰تا نیروی حال حاظر نباید ۲۰۰۰هزارتا باشه امیدوارم مسئولین زودتر از خواب زمستانی  بیدار بشن چون ممکنه دیر بشه ... تشکر میکنم ازهفته نامه همیشه در صحنه به فکر شهر و خبرنگار زحمتکش این هفته نامه  که برای  تهیه این گزارش وقت گذاشتن  با آرزوی موفقیت روز افزون برای مجموعه پرتلاش هفته نامه به فکر شهر

ناشناس

برازجان بهشت مسئولین بی خیال .......

ناشناس

چقدر اوضاش خرابه این شهرک؟

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید