سر خط خبرها:
در جلسه شورای مهارت آموزی مطرح شد؛

آمادگی فنی وحرفه ای برای برگزاری کارگاه در همه روستاهای دشتستان/ فروش صنایع دستی زندانیان در کاروانسرای مشیر الملک/ اشتغال 473 آموزش دیده در سال گذشته/ اگر فرهنگ کارآفرینی در جامعه رواج پیدا کند، ذهنیت جامعه از کار دولتی به کار خصوصی می رود+ تصاویراختصاصی

 فکرشهر - اسماء بوستانی: مدیر کل فنی و حرفه ای استان بوشهر در جلسه شورای مهارت آموزی اظهار کرد: در حوزه زندان ها فعالیت های آموزش و تولید را انجام می دهیم به صورتی که خیاطی و نجاری زندانیان نیازهای استان را تامین می کند؛ سربازان حوزه نیروهای مسلح دومین جامعه هدف ما هستند، در این خصوص تفاهم نامه با سپاه و ارتش نیز انجام شده است بسیاری از پادگان ها توانستند در کارگاه های تولیدی برخی از نیازهای خود را تامین کنند.

 فکرشهر - اسماء بوستانی: مدیر کل فنی و حرفه ای استان بوشهر در جلسه شورای مهارت آموزی اظهار کرد: در حوزه زندان ها فعالیت های آموزش و تولید را انجام می دهیم به صورتی که خیاطی و نجاری زندانیان نیازهای استان را تامین می کند؛ سربازان حوزه نیروهای مسلح دومین جامعه هدف ما هستند، در این خصوص تفاهم نامه با سپاه و ارتش نیز انجام شده است بسیاری از پادگان ها توانستند در کارگاه های تولیدی برخی از نیازهای خود را تامین کنند.

آمادگی فنی و حرفه ای برای برگزاری کارگاه در همه روستاهای دشتستان

عبدالمجید دراهکی جامعه سوم هدف مجموعه خود را نیروهای بیکار موجود در جامعه دانست و ادامه داد: مجموعه فنی و حرفه ای این آمادگی را دارد که در همه روستاهای دشتستان کارگاه هایی را به صورت سیار مجهز و آموزش های لازم را در آن مجموعه انجام دهد، دهیاران در این خصوص همکاریهای لازم را با مجموعه فنی و حرفه ای داشته باشند.

دراهکی افزود: بنا به نیاز جامعه دو فعالیت بزرگ در کشور انجام شده که یکی تشکیل شورای عالی مهارت آموزی در سطح کشور و دیگری تشکیل شورای مهارت آموزی در سطح استان و شهرستان ها است؛ جواد لقمان زاده اولین فرمانداری بود که هماهنگی های لازم جهت تشکیل شورای برنامه ریزی را در سطح استان  انجام داد.

فروش صنایع دستی زندانیان در کاروانسرای مشیر الملک

فرماندار دشتستان نیز یکی از اهداف تشکیل شورای مهارت آموزی را شناسایی وضعیت بازار نیروی کار با استفاده از نظرات و تجربیات جمعی اعلام  و عنوان کرد: یکی از مشکلات ما این است که به آموزش های تئوری دانشگاه ها بسنده کرده و به سمت فنی و حرفه ای و مهارت های کسب و کار حرکت نکرده ایم، امید است با برگزاری این جلسه در این راستا گام برداریم.

جواد لقمان زاده یکی از پارامترهای اصلی رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی هر جامعه را تربیت نیروی انسانی و متخصص آن جامعه دانست و ادامه داد: اداره فنی و حرفه ای می تواند در تربیت این نیروها بسیار موثر باشد. توانمندسازی نیروی انسانی در مناطق روستایی و عشایری شهرستان دشتستان با اولویت بخش ارم و بوشکان در دستور کار اداره فنی و حرفه ای شهرستان و بخشداران باشد؛ هر چند در یک ماه گذشته تعامل اداره فنی و حرفه ای با بخش مرکزی بسیار خوب بود و دوره های بسیار مفیدی را برگزار کرده ایم.

لقمان زاده با تاکید بر افزایش دوره های آموزشی و تعامل بخشداران با فنی و حرفه ای اظهار کرد: هر دو ماه یک بار گزارش برگزاری دوره های مهارت آموزی در هر بخش به فرمانداری اعلام شود که این مهم مصوبه اول جلسه امروز است.

وی مصوبه دوم جلسه را آموزش و ارتقاء سطح مهارت دانشجویان و آماده کردن این قشر جهت حضور در بازار کار اعلام کرد و افزود: این نکته مهم در دستور کار دانشگاه ها، مراکز آموزش عالی شهرستان و فنی و حرفه ای قرار گیرد، به صورتی که هر فصل گزارش آموزش ها به فرمانداری ارسال گردد.

سرپرست فرمانداری دشتستان تدوین سند توسعه مهارت آموزی شهرستان با محوریت فنی و حرفه ای و مشارکت فعال تمام اعضا را جزو مصوبه سوم این جلسه اعلام کرد و افزود: فروش صنایع دستی زندانیان بسیار نیکو است و اگر این فعالیت در کاروانسرای مشیرالملک هر سه ماه یک هفته اتفاق بیفتد هم باعث رونق کاروانسرا می شود و هم تولیدات صنایع دستی زندانیان به نمایش گذاشته می شود.

وی افزود: برگزاری کارگاهای آموزشی با موضوع فرهنگ خود اشتغالی در بخش ها با حضور بخشداران با اولویت بخش سعدآباد و ترجیحا در یکی از روستاها برگزار شود. جهت برگزاری کارگاه های مسوولین مربوطه فضای های آموزشی اعم از مساجد و مدارس را در اختیار دهیاران و بخشداران و فنی و حرفه ای قرار دهند.

اشتغال 473 آموزش دیده در سال گذشته

رییس اداره فنی و حرفه ای شهرستان دشتستان نیز در این جلسه با اعلام اینکه فنی و حرفه ای دشتستان شامل دو بخش خواهران و برادران است اظهار کرد: مرکز برادران شامل ۷ کارگاه آموزشی در رشته های برق، مکانیک، عمران، جوشکاری تاسیسات و HSE است؛ در مرکز خواهران نیز رشته های مختلف اعم از صنایع دستی، عمران و معماری، کشاورزی، کارآفرینی و اکثر رشته های مربوط به خواهران در خصوص مشاغل خانگی است.

مهدی فرامرزی افزود: نمایندگی های فنی و حرفه ای در بخش های سعدآباد، آبپخش و شبانکاره فعال است که با توجه به نیازهای آموزشی این بخش ها دوره های آموزشی در حال اجرا می باشد.

وی با اعلام اینکه در سال ۹۷ مجموعه فنی و حرفه ای دشتستان حدود ۶۰۰ هزار ساعت آموزش در حوزه های مختلف داشته عنوان کرد: این آموزش ها اکثرا در حوزه های روستایی، عشایر، آموزش در دانشگاه ها، آموزش در زندان ها، آموزش در پادگان ها ویژه سربازان وظیفه پیرو تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح، آموزش در حوزه آسیب های اجتماعی ویژه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، آموزش در کمپ های ترک اعتیاد، آموزش در سکونت گاه های غیر رسمی، آموزش به اصناف، آموزش به شرکت های واقع در شهرک صنعتی و آموزش در مراکز ثابت دولتی انجام شده است.

فرامرزی تعداد افراد آموزش دیده در سال جاری را بیش از ۲ هزار و ۱۳۱ نفر اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به این آمار ۴۷۳ نفر از این افراد آموزش دیده به اشتغال رسیده اند؛ در سال جاری اولویت اول مجموعه ما آموزش جوانان جهت کمک به اشتغال آن ها است، در این خصوص قراردادهای آموزشی که بین اداره کل آموزش فنی حرفه ای استان و منطقه ویژه اقتصادی پارس منعقد شده است دوره های آموزشی در ۴۵ حرفه ارایه شد که این آموزش ها اکثرا منجر به اشتغال آن ها در منطقه ویژه می شود، به صورتی که بعد از پایان دوره آموزش و اخذ گواهینامه، افرادی که مایل به کار در منطقه ویژه هستند با مراجعه به واحد اشتعال منطقه ویژه که شرایط اشتغال را در شرکت ها برای این عزیزان فراهم می سازند اقدام نمایند.

رییس اداره فنی و حرفه ای شهرستان دشتستان افزود: در سال جاری دوره های آموزش های مهارتی جهت تربیت و تامین نیروی کار برای ایجاد اشتعال در واحدهای جدید نیروگاه اتمی بوشهر که شامل شغل های فنی و تخصصی مانند عمران و تاسیسات برقی است را انجام می دهیم و این آموزش ها در راستای قرارداد آموزش بین اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان و نیروگاه اتمی بوشهر است؛ در حال حاضر این دوره ها در مرکز برازجان و سایر بخش ها در حال نام نویسی و اجرا می باشد.

فرامرزی اولویت بعدی اداره فنی و حرفه ای دشتستان را فراهم ساختن آموزش و توانمند سازی روستاییان و عشایر به ویژه در روستاهای دور افتاده اعلام کرد و ادامه داد: دوره های فنی و حرفه ای به صورت کاملا رایگان و با استفاده از مربیان مجرب و با تجربه ارائه می شود.

اگر فرهنگ کارآفرینی در جامعه رواج پیدا کند ذهنیت جامعه از کار دولتی به کار خصوصی می رود

بخشدار سعد آباد هم برای ایجاد فعالیت های جدید به ویژه در بخش خصوصی پشنهاداتی را مطرح و عنوان کرد: ایجاد فرهنگ خود اشتغالی و کارآفرینی در جامعه و ایجاد بسترهای قانونی لازم برای این فعالیت، یکی از این راهکارهاست.

محمدمهدی مشایخی افزود: ما در بسیاری از موارد از جمله قوانین مالیات و بیمه نیاز به مهارت داریم، اگر فرهنگ اشتغال و کارآفرینی در جامعه رواج پیدا کند، می تواند ذهنیت جامعه از کار دولتی به کار خصوصی برود.

مشایخی ادامه داد: اکنون دانشجویان در دانشگاه باید با این دید به تحصیل ادامه دهند که خود کارآفرین شوند، این نکته باعث می شود که دانشجو با رغبت بیشتری به تحصیل خود ادامه دهد.

 

 

دیدگاه‌ها

ناشناس

حرف بخشدار سعدآباد کاملا درست است

شهروند

با سلام و ادب    واقغیتش به عکسها هم توجه کنید متوجه میشوید که خروجی جلسه چقدر موثر هست و چقدر به رشد و تعالی جامعه کمک میشود

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید