سر خط خبرها:

هنر خداحافظی

فکرشهر: انگار در فوتبال ایران فرقی بین بازیگرها نیست و تنها یک سناریو شامل حال همه آنها می‌شود؛ چه موفق و خوش‌خلق و محبوب باشند و چه گنده‌دماغ و ناکام و سودجو!

به گزارش فکرشهر، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: پرسپولیس و استقلال فصل کاملاً متفاوتی را پشت سر گذاشتند. پرسپولیس هر دو جام را برد و حتی در داربی هم حریف سنتی‌اش را شکست داد اما استقلال با وجود سیاهه‌ای طولانی از بازیکنان گران‌قیمت موفق نشد به استیلای سرخ‌ها پایان بدهد.

در پرسپولیس فقط جشن بود و در استقلال فقط جنگ؛ یکی کاملاً در مغرب و دیگری کلاً در مشرق. آخر آخرش اما در کمال شگفتی هر دو در قبال سرمربیان‌شان روی یک نقطه مشترک ایستادند؛ هم کار استقلال با مربی ناموفقش به شکایت و افشاگری رسید و هم پرسپولیس با مربی محبوب و اسطوره‌ای‌اش همان حوالی آرام گرفت. حالا یک روز در میان مصاحبه‌های گلایه‌آمیز وینفرید شفر و برانکو منتشر می‌شود؛ یک روز سرمربی آلمانی آبی‌ها حرف از شکایت و پیگیری حقوقش می‌زند و یک روز سرمربی تاریخ‌ساز پرسپولیس همان دیالوگ‌ها را تکرار می‌کند. شاید باورکردنی نباشد اما انگار در فوتبال ایران فرقی بین بازیگرها نیست و تنها یک سناریو شامل حال همه آنها می‌شود؛ چه موفق و خوش‌خلق و محبوب باشند و چه گند دماغ و ناکام و سودجو! شباهت‌های تلخ دو قطع همکاری با برانکو و شفر و حتی پرونده سوم در مورد کارلوس کی‌روش، ضعف‌های وحشتناک سیستم مدیریتی در فوتبال ایران را فریاد می‌کشد؛ بدون تردید.

پرواز پاتوسی؛ تاوان بی‌هنری

جالب است که عدم رعایت برخی جزئیات و ظرایف در مورد قطع همکاری با وینفرید شفر و برانکو باعث شده هر دوی آنها بعد از خروج از ایران اقدام به نقره‌داغ کردن باشگاه سابق‌شان کنند. وقتی شفر از ایران رفت، مدیران استقلال و مخصوصاً علی خطیر معاون باشگاه که از قبل هم با او درگیری داشت، مربی آلمانی را به دلالی و سودجویی متهم کردند. شفر که بعد از بازی با پدیده به شکلی توهین‌آمیز به تمرینات تیم راه داده نشده بود، پس از متهم شدن به دلالی (چه درست و چه غلط) شوک دوم را هم دریافت کرد؛ بنابراین بلافاصله پرونده شکایتش از استقلال را در فیفا به جریان انداخت. او برای فصل آینده با آبی‌ها قرارداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری دارد و بر خلاف برخی تصورات، حتی حضور این مربی روی نیمکت بنی‌یاس هم طلبش از استقلال را رفع نمی‌کند.

طبق قوانین فیفا، شفر حداقل می‌تواند روی نیمی از دستمزد فصل بعدش ادعا داشته باشد که همین شکایت را هم مطرح کرده. این اما تنها ضربه مربی آلمانی به منافع استقلال نبود؛ چه اینکه او آیاندا پاتوسی را هم به‌عنوان یکی از بهترین بازیکنان چند سال اخیر استقلال با خودش به باشگاه اماراتی برد و مانع از تمدید قرارداد بازیکن اهل آفریقای جنوبی با استقلال شد. شفر دیروز در مصاحبه‌ای جالب، با لحنی جدی گفته: «پاتوسی به دستور من جذب شد» تا پیامش را به تهران رسانده باشد. حالا دیگر نیازی نیست او پاسخ ادعاهای خطیر را بدهد، بلکه با جذب پاتوسی، هواداران را به‌طور خودکار رودرروی کادر مدیریتی باشگاه استقلال قرار داده و اگر آبی‌ها فصل جدید را با یکی، دو نتیجه ضعیف استارت بزنند، فتحی و خطیر خیلی زودتر از حد انتظار زیر تیغ قرار خواهند گرفت. حالا منصفانه قضاوت کنید که اگر شفر بعد از باخت به پدیده به جای رانده شدن از تمرین به یک نشست مشترک و صمیمانه دعوت می‌شد، یک فنجان قهوه می‌نوشید و در جریان عدم امکان ادامه همکاری قرار می‌گرفت، ممکن نبود برخوردی نرم‌تر با باشگاه ایرانی داشته باشد؟ این‌طوری شاید پاتوسی هم هنوز در استقلال توپ می‌زد و الان با این تیم در اردوی ترکیه به سر می‌برد.

ادعای جدید برانکو

ماجرای برانکو هم همین است. باشگاه پرسپولیس که به امید ادامه همکاری با مربی موفقش با هزار زحمت توانسته بود مبلغ تسویه‎‌حساب با برانکو را جور کند، پس از آگاهی از اراده جدی ایوانکوویچ مبنی بر عدم بازگشت به ایران، از پرداخت طلب او خودداری کرد و این پول را در شکم بازیکنان جدیدی ریخت که تازه افکار عمومی هم زیاد از جذب آنها استقبال نکرده است. حالا پرسپولیسی‌ها به برانکو گفته‌اند پولی به او داده نخواهد شد و در مورد اقدام مربی کروات برای فسخ یک‌طرفه قرارداد هم از وی شکایت می‌کنند. همین مساله باعث شده برانکو ادعایی جدید مطرح کند و مدعی شود در مورد قرارداد فصل بعدش با پرسپولیس هم به فیفا شکایت خواهد کرد! پروفسور تا پیش از این فقط به فسخ یک‌طرفه قرارداد راضی بود و شاید سرخ‌ها حتی می‌توانستند مختصر تخفیفی هم از او بگیرند اما حالا باید نگران آن باشند که نکند مجبور شوند پول فصل بعد برانکو را هم بدهند! طبعاً اگر برخورد درستی با برانکو صورت می‌گرفت، کار به اینجا نمی‌کشید. البته که کسی نمی‌گوید پرسپولیس باید از حق اجحاف‌شده احتمالی‌اش در این ماجرا چشم‌پوشی کند. نه. اما بهتر بود دوستان اول طلب برانکو را می‌دادند و بعد بابت فسخ یک‌طرفه از او و حتی باشگاه الاهلی عربستان شکایت می‌کردند. فرمول دعوت دوستانه و یک فنجان قهوه اما، کماکان می‌توانست از همه این داستان‌ها بهتر، آبرومندانه‌تر و اقتصادی‌تر باشد. افسوس که حتی هنر خداحافظی کردن هم نداریم.

دیدگاه خود را بنویسید