سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»

دو بنای تاریخی در دالکی که نابود شده/ با عاملین این فاجعه برخورد شود + عکس

فکرشهر ـ عباس قاسمی*: مدیران محترم سازمان های میراث فرهنگی و گردشگری و اوقاف استان بوشهر و شهرستان دشتستان! لطفا این مطلب را بخوانید و قبل از بروز یک فاجعه تاریخی - فرهنگی، چاره اندیشی کرده و اقدامی عاجل به عمل آورید!

فکرشهر ـ عباس قاسمی*: مدیران محترم سازمان های میراث فرهنگی و گردشگری و اوقاف استان بوشهر و شهرستان دشتستان! لطفا این مطلب را بخوانید و قبل از بروز یک فاجعه تاریخی - فرهنگی، چاره اندیشی کرده و اقدامی عاجل به عمل آورید!

دشتستان، یکی ازکهن ترین مناطق ایران به شمارمی رود و بر همین اساس، بناهای تاریخی نفیس فراوانی را در خود جای داده است. یکی از مناطق دشتستان که دارای بناهای تاریخی مهم است، شهر دالکی است؛ کاروانسرای دالکی متعلق به دوره قاجار بوده و با شماره ۲۰۸۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است. متأسفانه این بنای نفیس رو به خرابی گذاشته و اقدام چندانی برای حفظ آن صورت نگرفته است. سوال مهم اینجاست که مگر بر اساس قانون نباید در حریم آثار تاریخی ساخت و ساز صورت نگیرد؟ پس چرا در ضلع شرقی کاروانسرای دالکی، منزل مسکونی ساخته شده و چسبیده به این بنای تاریخی است و سازمان های محترم میراث فرهنگی٬ اوقاف و حتی شهرداری دالکی با فرد متخلف برخورد ننموده و بنای متخلف را قلع و قمع ننموده اند؟ حتما باید به این بنا لطمه شدیدی وارد یا تخریب شود؟

سپس آقایان مدیر و مسوول، به فکر چاره جویی بیفتند.

کاروانسرای در حال تخریب دالکی که در شرق آن و چسبیده به ضلع شرقی آن بنای مسکونی ایجاد شده است که متأسفانه با سکوت سازمان های مسوول مواجهه هستیم

نکته دوم در مورد حمام خزانه دالکی است که از بناهای نفیس دوره قاجار بود که در در صفحات ۱۸۳ و ۱۸۴ کتاب «دالکی در گذر زمان» که توسط دو نفر از اهالی این شهر ـ آقایان سید اسماعیل حسینی نژاد و اکبر صابری ـ نوشته شده، آمده که این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده و تصویر این حمام را نیز آورده اند؛ اما متأسفانه این بنا نیز بر اساس اظهارات اهالی محترم شهر دالکی، تخریب شده است! مدیران محترم سازمان میراث فرهنگی استان بوشهر و شهرستان دشتستان ٬این بنا که تحت تملک سازمان اوقاف نبوده ٬چرا سازمان میراث فرهنگی با عاملین این فاجعه برخورد نکرده است؟ آیا در برابر این اقدام فضاحت بار، باید ساکت باشید؟ ازشما مصرانه رسیدگی عاجلانه به این قضیه و مجازات شدید عاملان این جنایت تاریخی - فرهنگی را خواستار هستیم.

تصویر حمام خزانه برگرفته از کتاب دالکی در گذر زمان صفحه ۱۸۴

وضعیت فعلی حمام خزانه دالکی که باسکوت سازمان های ذیربط مواجهه است

*دکترای تاریخ ایران دوره اسلامی

دیدگاه‌ها

همشهری

درود بر جناب دکتر قاسمی. وضعیت این دو بنای تاریخی دالکی واقعا شرم آور است.

فخرایی

با سلام هیچ مدیریتی بی صلاحیت تر از مدیریت میراث فرهنگی دشتستان نیست

محمودمتوسلی

خدا نیست کنه مدیران ومسولان بی کفایتی که دارن ابروی نظام مقدس اسلامی را میبرن

صداقت

دکتر قاسمی  شما باید مدیر میراث فرهنگی باشد هم سوادش را دارید و  هم مورد تایید همه برازجونیها  هستید  

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید