سر خط خبرها:
گزارش اختصاصی «فکرشهر» از نخستین روز بازگشایی مدارس در برازجان:

نبود کتاب درسی در دشتستان، باعث تجمع و درگیری شد/ اعتراضات مردم به نبودها و هزینه ها و پاسخ های مسوولین/ پول دریافتی، هزینه های جانبی است/ مقررات وزارت آموزش و پرورش در این باره چه می گوید؟ + عکس

فکرشهر: مهرماه 1398 در حالی به دومین روز خود وارد شده که با وجود بازگشایی مدارس و جشن های نمادین مختلف و حضور مسوولین متنوع منطقه ای و استانی و حتی کشوری ـ از جمله مشاور وزیر آموزش و پرورش ـ اعتراض های زیادی درباره برخی موارد در این حوزه به خصوص در دشتستان دیده و شنیده می شود؛ از بحث لباس فرم مدارس و هزینه هایش تا توزیع کتاب های درسی و قیمت ها و...

فکرشهر ـ آذر حسینی: مهرماه 1398 در حالی به دومین روز خود وارد شده که با وجود بازگشایی مدارس و جشن های نمادین مختلف و حضور مسوولین متنوع منطقه ای و استانی و حتی کشوری ـ از جمله مشاور وزیر آموزش و پرورش ـ اعتراض های زیادی درباره برخی موارد در این حوزه به خصوص در دشتستان دیده و شنیده می شود؛ از بحث لباس فرم مدارس و هزینه هایش تا توزیع کتاب های درسی و قیمت ها و...

به گزارش «فکرشهر»، یکی از مواردی که این روزها بیش از سایر مسایل مربوط به آموزش و پرورش در دشتستان سر و صدا به پا کرده و حتی غروب دیروز ـ دوشنبه، اول مهر ـ باعث درگیری فیزیکی هم شده، بحث کتاب مدارس در این شهرستان است؛ کتاب هایی که از قیمت فروش با منگنه و بی منگنه گرفته تا انحصاری فروششان در یکی دو کتابفروشی و درصدی که گفته می شود به حساب آموزش و پرورش می رود و حتی نبودنشان در شهرستان، مشکلاتی را ایجاد کرده است و به جز صف های طولانی و تجمع و ایجاد ترافیک و هزینه هایی که در این وضعیت اقتصادی از مردم گرفته می شود، درگیری های لفظی و فیزیکی را هم در پی داشته است.

تجمع روز گذشته جلوی تنها کتاب فروشی توزیع کتب متوسطه دوم در برازجان

یکی از مخاطبین «فکرشهر» در این باره توضیح داد که «کتاب های کلاس پایه نهم، ۱۳ تا کتاب است که در برازجان، ۳ تا از کتاب ها با منگنه موجود است و ۱۰ تا از کتاب ها بدون منگنه. از آنجا که در برازجان محل توزیع کتاب پایه نهم، یک کتابفروشی است، برای دریافت کتاب آنجا مراجعه کردیم که گفتند علاوه بر هزینه کتاب ها باید پول منگنه ۱۰ کتاب باقی مانده هم پرداخت کنید تا به شما کتاب تحویل دهیم؛ بدون منگنه کتاب تحویل نمی دهیم. هزینه منگنه به تنهایی ۱۱۷۰۰ تومان بود. برای خرید کتاب به شهر بوشهر مراجعه کردم که ببینم آیا آنجا هم منگنه کتاب زوری و اجباریست، خوشبختانه آنجا منگنه زوری نبود؛ هرکس دلش می خواست می توانست منگنه یا شیرازه کند و هرکس دلش نخواست بدون منگنه تحویل بگیرید».

وی که فیش پرداختی خود را هم به عنوان سند اثبات صحبت هایش ارایه می کرد، ادامه داد: «به اصناف مراجعه کردم و قضیه را مطرح نمودم پاسخی که از آنها دریافت کردم این بود که کتابفروشی، کتاب ها را منگنه شده و با واسطه خریداری می کند. اما سوال این است که چرا فقط در برازجان اینگونه است؟ چرا کتاب را بدون منگنه به مشتری نمی دهند؟ با این هزینه ها و عدم نظارت ها چه کنیم!؟ ممکن است برای دیگر مقاطع هم همینطور باشد؛ با توجه به تعداد زیاد دانش آموزان شهر، چه پول هایی که این وسط به زور از جیب خانواده ها می رود».

فیش پرداختی این شهروند

شهروند دیگری هم در این باره با اعتراض اظهارداشت: «لوازم التحریری ها و کتابفروشی های مختلف در سطح شهر، هر کتاب را سه منگنه می زنند با قیمت 900 تومان در حالی که کتاب های درسی که در کتابفروشی های مشخص شده به فروش می رسند، دو منگنه دارند و قیمت منگنه ها هم 1000 تومان است؛ پول این منگنه ها هم می رود به حساب آموزش و پرورش؛ و گویا دو نفر از کارمندان آموزش و پرورش به انباری که کتاب هاست می روند و کتاب ها را منگنه می کنند و...شاید برای برخی این قیمت ها اصلا مهم نباشد و اصلا نپرسند چقدر و چطور و فقط پرداخت کنند ولی برای خیلی ها که به زور دارند هزینه تحصیل فرزندانشان را فراهم می کنند، این مبلغ های دریافتی زیاد است».

یکی  دیگر از مخاطبین «فکرشهر» که دیروز برای تهیه کتاب فرزندش که متوسطه دوم است، به تنها کتاب فروشی معرفی شده در دشتستان مراجعه کرده بود و دست خالی مانده بود هم اظهارداشت: «برای دریافت کتاب ها در سامانه و اینترنتی ثبت نام کرده بودیم و قرار بوده کتاب ها را مدارس توزیع کنند ولی امروز که برای تهیه کتاب فرزندم رفتم، کتاب نبود؛ تجمع شده بود و تا ساعت 7:30 و 8 شب هم تجمع ادامه داشت. گفتند کتاب نداریم تنها جایی هم که قرار بود کتاب توزیع کند، همین جا بود.»

وی ادامه داد: «خیلی ها از روستا آمده بودند و چون مدرسه ها شروع شده، می خواستند حتما کتاب های بچه هایشان را ببرند ولی کتاب در بازار نبود در حالی که من با بوشهر تماس گرفتم و آن جا هیچ مشکلی برای توزیع کتاب نبود و نه تجمع شده بود و نه درگیری بود و به راحتی کتاب ها را می دادند».

حرف ها و اعتراضاتی از این دست دهان به دهان بین مردم رد و بدل می شود و حتی در فضای مجازی هم دامنگیر شده و شهروندان به این مساله معترضند که چه تفاوتی بین برازجان با بوشهر و اهرم و خورموج و سایر شهرهای استان وجود دارد که این مشکلات تنها در دشتستان و برازجان ایجاد شده است؟ 

روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان دشتستان در این باره به «فکرشهر» پاسخ داد: 
«سفارش و ثبت نام دانش آموزان در سامانه سفارش و تدوین کتب درسی طبق تقویم زمانی اعلام شده از وزارت آموزش و پرورش از تاریخ ۲۰ فروردین ماه با ثبت سفارش دانش آموزان دوره ابتدایی آغاز شدو بنا به اعلام وزارت متبوع تمامی سفارش ها به صورت سامانه ای ثبت و هزینه کتاب در زمان سفارش به اسم تک تک دانش آموزان به صورت خرید اینترنتی پرداخت می گردد. از این رو مدارس مجبور به دریافت هزینه کتاب در تابستان و پایان سال تحصیلی هستند.
توزیع کتاب از دهه آخر شهریور در سطح مدارس شروع می شود و تا هفته اول مهر برای رشته های فنی معمولا ادامه دارد که تاخیر و کندی این توزیع به دلیل دیر فرستادن کتاب از سوی وزارت متبوع و شرکت توزیع می باشد و گرنه در دشتستان به محض رسیدن توزیع می گردد.
این طریق توزیع و سفارش کتاب دستور العمل وزارت آموزش و پرورش است و همه استان ها و مناطق ملزم به رعایت آن می باشند. ضمن اینکه خود دانش آموزان هم قادر بودند با مراجعه به سایت سفارش، سفارش کتاب خود را شخصا ثبت نمایند. ولی به دلیل محدود بودن زمان ثبت کتاب،  مدارس برای دانش آموزانی که اقدام شخصی انجام ندادند، این برنامه را انجام داد.

در خصوص هزینه منگنه کتاب:
هزینه پس از استعلام از اتاق بازرگانی و اصناف برای کتب دوره ابتدایی هر جلد کتاب ۸ هزار ریال و برای کتب متوسطه و فنی ها هر جلد کتاب ۱۰ هزار ریال تعیین شد. به یقین اداره آموزش و پرورش دشتستان به فکر سودآوری از این کار نیست بلکه زحمت بیشتری بر دوش خود پذیرفته است برای راحتی کار خانواده های محترم. ضمن اینکه بخشی از این هزینه دریافتی صرف هزینه حمل و نقل و بارگیری و انبار داری کتاب از مرکز استان تا مرکز شهرستان می شود.
انشااله که مجموعه این تلاش ها سبب آسودگی خاطر خانواده های محترم و دانش آموزان گردد».

رییس آموزش و پرورش دشتستان نیز شب گذشته در این باره در یک گروه مجازی واتس اپی گفت که «پول به جیب آموزش و پرورش نمی رود، بلکه هزینه های جانبی است مثل ایاب و ذهاب و هزینه حمل از بوشهر یا تهران، پول پلاستیک، توزیع، نگهبان و انبارداری؛ چون کتاب ها را به بخش خصوصی نداده اند و داده اند آموزش و پرورش و این ها هزینه دارد و نمی تونیم حق الزحمه کسی که منگنه کرده و نگهبانی و... را ندهیم و چشم پوشی کنیم».

وی درباره تجمع دیروز و نبودن کتاب های مقطع متوسطه دوم در سطح دشتستان هم این گونه توضیح داده که مشکل ایجاد شده به دلیل «اختلال در سامانه و عدم تطبیق آمار ما ـ آموزش و پرورش دشتستان ـ با آمار ثبت شده در سامانه وزارت خانه» بوده و «برنامه ریزی شده که مازاد کتاب در بوشهر به برازجان بیاید و ما سریع توزیع می کنیم». او گفته که «مقدار دیگری کتاب هم ظرف دو سه روز آینده می رسد» و این بار قرار است که «کتاب را در اختیار مدیران مدارس قرار دهیم تا توزیع کنند، چون پول کتاب ها قبلا پرداخت شده است».

به گزارش «فکرشهر»، همه این مشکلات که نه تنها بی نظمی و اعتراض به همراه داشته، بلکه شائبه هایی را نیز ایجاد کرده در حالی رخ داده که طبق مقررات اعلام شده توسط وزارت آموزش و پرورش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه‌های فنی و حرفه‌ای، کاردانش، رشته معارف اسلامی و کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان، باید «از طریق مدرسه محل تحصیل آنان» توزیع می شد و کتاب‌های درسی دوره اول متوسطه برای پایه‌های هفتم، هشتم و نهم نیز از کتاب‌فروشی‌های مجاز؛ همچنین در اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش این نیز تاکید شده بود که «دانش‌آموز یا اولیای دانش‌آموز صرفاً موظف به پرداخت هزینه کتاب درسی برابر با قیمت پشت جلد (ثبت شده در سامانه) هستند و دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد».
 

دیدگاه‌ها

ناشناس

عوض کنید این رییس بی کفایت رو

ناشناس

بهتره که آقای لواسانی زودتر جای خودش رو به یک نیروی تازه نفس بده طی این چند سال پروژه های زیرساختی آموزش و پرورش در شهر برازجان اکثر تعطیل شده اند و بجز یکی دوتا طرح خیرساز  اقدام مهمی در زمینه ساخت مدارس تخریبی انجام نشده .

ناشناس

اموزش و پرورش دشتستان فقط فکر تجارت هست نه اموزش

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید