سر خط خبرها:
استاندار بوشهر:

قرنطینه کشاورزی در گمرک بوشهر ایجاد شود/ برخورد قاطع با متخلفان

فکرشهر: استاندار بوشهر خواستار ایجاد قرنطینه کشاورزی در گمرک بوشهر شد و گفت: باید با متخلفان در عرضه محصولات کشاورزی غیرمجاز بدون اغماض برخورد قاطع شود.

به گزارش فکرشهر به نقل از مهر، عبدالکریم گراوند صبح دوشنبه در کارگروه خانواده، سلامت و امور اجتماعی با تسلیت ایام اربعین حسینی اظهار داشت: باید بر نهاده‌های کشاورزی تجاری دقت کامل صورت گیرد و محصولات تجاری که دارای مشکلات بهداشتی هستند و از استانداردهای لازم برخوردار نیستند بدون اغماض توقیف و ضبط و با متخلفان برخورد قاطع شود.

وی تصریح کرد: روان‌سازی در راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی ترخیص کالاهای وارداتی به ویژه نهاده‌های کشاورزی باید مدنظر قرار بگیرد و در این راستا ایجاد قرنطینه کشاورزی در گمرک برای نظارت دقیق بر روی کالاهای تجاری موردتوجه قرار بگیرد.

گراوند بیان کرد: در توجه جامعه به سلامت محصول کشاورزی رسانه ملی و استانی نقش مهمی را بر عهده‌دارند و همچنین نظارت بر محصولات تولیدی کشاورزی باید موردتوجه جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مسئول دیگر قرار بگیرد.

وی بابیان اینکه در بحث محصولات کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی متولی سلامت جامعه محسوب می‌شوند افزود: توجه به تولید محصولات کشاورزی سالم و برخورد با متخلفان باید در دستور کار دستگاه‌ها قرار بگیرد و در همین راستا پیوست فرهنگی در تدوین طرح ارتقای سلامت محصولات کشاورزی استان بوشهر لحاظ شود.

فرهنگ‌سازی در عرصه اجرای طرح‌های سالم‌سازی

گراوند افزود: باید در عرصه اجرای طرح‌های سالم‌سازی جامعه به ویژه در عرصه محصولات تولیدی و کشاورزی فرهنگ‌سازی انجام شود.

استاندار بوشهر گفت: استفاده از سموم و نهاده‌های کشاورزی استاندارد در عرصه اراضی کشاورزی موردتوجه قرارگرفته شود و از ظرفیت آزمایشگاهی اداره کل استاندارد و بخش خصوصی در بررسی نهاده‌های کشاورزی استفاده شود.

گراوند بیان کرد: سموم و نهاده‌های کشاورزی که از طریق گمرک وارد می‌شود باید از طریق رویه گمرکی ترخیص شود و پس از آزمایش و اطمینان از سالم بودن این نوع نهاده‌ها اجازه ترخیص داده شود.

راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی در گمرک

وی بابیان اینکه برای راه‌اندازی آزمایشگاه تخصصی در گمرک بوشهر همکاری‌های لازم با دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای واگذاری زمین انجام شود تصریح کرد: نهاده‌های کشاورزی غیراستاندارد، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

استاندار بوشهر گفت: سلامت مردم جامعه در اولویت برنامه‌ها است و باید مواد و محصولات غذایی سالم به مردم عرضه شود.

گراوند افزود: در ارائه محصولات مواد غذایی که سلامت جامعه را تهدید می‌کند برخورد قاطع شود و جمع‌آوری نهاده‌های کشاورزی غیرمجاز و غیراستاندارد در برنامه‌های دستگاه‌های ذی‌ربط قرار داشته باشد.

استاندار بوشهر بابیان اینکه پیوست فرهنگی در همه عرصه‌ها باید در اولویت قرار بگیرد گفت: بیشتر تصادفات جاده‌ای به سبب خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان در محورهای مواصلاتی است.

گراوند خاطرنشان کرد: باید پلیس مخفی و نامحسوس در محورهای جاده‌ای استان برای کنترل تردد خودروها تقویت شود.

دیدگاه خود را بنویسید