سر خط خبرها:
گزارش «فکرشهر» از نشستی در شورا

در نشست توسعه ای کمیسیون فرهنگی شورای شهر برازجان با مسوولین رسانه ها چه گذشت؟ + عکس

فکرشهر: در نشستی که به منظور هم اندیشی کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان با مدیران و نمایندگان رسانه ها با موضوع توسعه شهر برازجان برگزار شد، در حالی که رییس کمیسیون فرهنگی می گفت «رسانه ها، چراغ راه را به مسوولین نشان می دهند» و عضو کمیسیون، بنای کار کمیسیون فرهنگی شورا در سال 98 را تشریح می کرد، رییس شورای شهر تاکید داشت که «باید نقد بکنیم و انتقاد نکنیم»!

 فکرشهر: در نشستی که به منظور هم اندیشی کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان با مدیران و نمایندگان رسانه ها با موضوع توسعه شهر برازجان برگزار شد، در حالی که رییس کمیسیون فرهنگی می گفت «رسانه ها، چراغ راه را به مسوولین نشان می دهند» و عضو کمیسیون، بنای کار کمیسیون فرهنگی شورا در سال 98 را تشریح می کرد، رییس شورای شهر تاکید داشت که «باید نقد بکنیم و انتقاد نکنیم»!

رسانه ها، چراغ راه را به مسوولین نشان می دهند

به گزارش «فکرشهر»، رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان در این نشست گفت: تاثیر و نقش رسانه بر توسعه در دنیای امروز بر هیچ كس پوشیده نیست؛ رسانه ها به عنوان بازوان قدرتمند از طرق مختلف می توانند در پیشرفت جامعه كمك كنند؛ رسانه ها وجدان بیدار جامعه و تصویرگر زمان هستند كه سلامت فكری و فرهنگی جامعه، مرهون تلاش های خستگی ناپذیر آنهاست.

هادی دشتی ادامه داد: رسانه های جمعی اعم از روزنامه ها، مجلات، رادیو و تلویزیون، گاه از انحرافات اجتماعی، نظیر تجاوز، خشونت و قتل پرده برمی دارند و با اطلاع رسانی به موقع و مناسب برای اعضای جامعه، در پیشگیری از انحرافات اجتماعی نقش مؤثری ایفا می كنند.
وی اظهارداشت: رسانه ها از طریق برجسته كردن نیازهای توسعه ای، چراغ راهی را به مسوولین نشان می دهند، كه سرآغاز بالندگی در جامعه است.
دشتی گفت که «نقش فرهنگ سازی و اجتماعی سازی در ذات یك رسانه نهفته است» و افزود: در واقع رسانه ها با ایجاد روابط پویا با عناصر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به انباشت حافظه اجتماعی جامعه كمك می كنند؛ همچنین، مشاركت اجتماعی، توسعه پایدار، نیاز شناسی و شناخت مشكلات آنی و آتی از دیگر كاركردهای رسانه است.
رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان از نمایندگان و مدیران رسانه های حاضر در نشست خواست تا نقطه نظرات خود در راه توسعه شهر را بیان کنند.

بنای کار کمیسیون فرهنگی شورا در سال 98/ بودجه فرهنگی شهر به دست انجام دهنده واقعی آن برسد/ اگر برنامه فرهنگی بازدهی مطلوبی ندارد، از تكرار آن جلوگیری شود

به گزارش «فکرشهر»، وحید مصدق نیز در این نشست گفت: بنای كار ما در حوزه فرهنگی امسال بر دو اصل است: ١- سپردن كارها و اقدامات فرهنگی به متخصصین و افراد دلسوز و ٢- شفاف سازی.
این عضور شورای شهر و کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان ادامه داد: شورای شهر از نگاه نقادانه و تاثیر گذار رسانه ها در امور شهری استقبال می كند؛ چرا که یكی از مهم ترین اركان تاثیر گذار در رشد هر جامعه و یا تمدن بدون شك رسانه است و اگر امروز ما می بینیم در شهر توفیقی حاصل شده، بدون رسانه ها هرگز میسر نبود.

مصدق بیان داشت: اگر این شورا به طور مداوم بر شفاف سازی در اقدامات فرهنگی تاكید می كند علت آن است كه می خواهد جای هیچ شك و تردیدی برای كسی باقی نگذارد كه مبادا این ذهنیت را داشته باشند كه شورای شهر سلیقه ای یا تبلیغاتی عمل می كند.
وی گفت «یكی دیگر از مواردی كه شورا روی آن تاكید ویژه ای دارد، استفاده از ظرفیت كارشناسان كاردان، دلسوز و جوان شهر  در حوزه فرهنگی است» و ادامه داد: ما می خواهیم صحنه فرهنگی شهر توسط این افراد اداره  شود و این كه تا حد توانمان یاری رسان فعالین فرهنگی شهر هستیم، به معنای آن است كه بودجه فرهنگی شهر به دست انجام دهنده واقعی آن برسد.
عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان اضافه کرد: فعالیت های فرهنگی باید به طور مستمر رصد و نتایج اقدامات فرهنگی در شهر باید مورد بررسی قرار گیرد تا اگر جایی دیده شود یك برنامه فرهنگی بازدهی مطلوبی ندارد، از تكرار آن جلوگیری شود.

باید نقد بکنیم و انتقاد نکنیم

مهراب بنافی نیز در این نشست با بیان این که «رسانه ها را یار و دوست خود می دانیم»، گفت: یکی از وظایفی که رسانه ها باید داشته باشند، افزایش آگاهی و تحلیل مردم و بالا بردن حقوق شهروندی باید باشد. 
رییس شورای اسلامی شهر برازجان و عضو کمیسیون فرهنگی، ادامه داد: باید نقد بکنیم و انتقاد نکنیم؛ باید نقد منصفانه داشته باشیم. هیچ اعضای شورایی از نقد منصفانه بدش نمی آید‌؛ بی انصاف نباشیم؛ نقاط قوت را افزایش بدهیم و نقاط ضعف را کاهش بدهیم و رسانه ها همراه ما باشند.
بنافی گفت که «ما سوظن ها را به حسن ظن تبدیل می کنیم» و افزود: خواهشی که از رسانه ها دارم این است که ذهن مردم را به مسائل فرعی سوق ندهید؛ رسانه ها باید به کارهای اصلی بپردازند و نیازی نیست که به برخی مسائل پرداخته شود.

وی اظهارداشت: باید از اختلافات جزیی پرهیز کنیم؛ وقتی اختلاف آمد، ریشه می دواند و مثل موریانه می خورد و هنگامی که ه‍مچون موریانه خورد، مردم خدمت نمی بینند؛ ان شااله از این اختلافات صرف نظر بشود.
عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر برازجان از رسانه ها خواست «با نمایندگان شورا تعامل بیشتر و ‌بهتری داشته باشند و کارهایی را که شورا بتواند برطرف کند، بیان کنند» و افزود: مورد بعدی این که همدیگر را متهم نکنید. چه شورا چه رسانه اهداف خود را دنبال می کند. اهداف همه ما به نقطه ای مشترک می رسد که آن خدمت به مردم است.‌ هر دو جایگاه باید حفظ شود و ‌در مواردی که ضرورت ندارد، یکدیگر را متهم نکنید.
بنافی اظهارداشت: از فرهنگ دیگر شهرها بهره ببریم و با هم، ‌همدلی داشته باشیم و ‌برای شهرمان دفاع کنیم.
وی همچنین از رییس اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برازجان ـ محمدرضا کوهکن ـ قدردانی ویژه کرد و افزود: ایشان انصافا در کارهای فرهنگی بازوی شورا و شهرداری بوده اند و فردی منحصر به فرد می باشند.

ابتدا باید مشخص کنید در کمیسیون فرهنگی، چقدر قدرت اجرایی دارید

در این نشست که برخی نمایندگان رسانه ها نیز حضور داشتند، سردبیر پایگاه خبری تحلیلی «فکرشهر» و هفته نامه «به فکرشهر» گفت که «ابتدا باید مشخص کنید در کمیسیون فرهنگی، قدرت اجرایی دارید یا نه و آیا می توانید تصمیمات تان را اجرا کنید؟»

محمد محمدزاده فرد، برخی نکات را یادآور شد و گفت: در کمیسیون فرهنگی شورای شهر باید برنامه فرهنگی دراز مدت و مدون نوشته شود؛ ضمن اینکه باید برنامه های کوتاه مدت و میان مدت هم داشت چرا که یکی از معضلات، نداشتن برنامه راه و انجام دادن کارها به صورت مقطعی و صرفا بیلان عملکردی است.
وی درباره بحث شفافیت که در جلسه مطرح شد نیز پیشنهاد داد اعضا، این موضوع را از همین دوره آغاز و اعلام کنند که بودجه فرهنگی صرف چه مسائلی شده و ریز آن را بیان کنند.
محمدزاده فرد اضافه کرد: آقای کوهکن در این مدت سعی کردند کارهایی انجام دهند و از سمن ها و رسانه ها هم کمک گرفته شد، اما به نظر می‌رسد به طور کامل به این طرح ها بها داده نمی‌شود و نیاز است حمایت بیشتری صورت گیرد.
یکی از موضوعات مطرح شده در این نشست، تشکیل یک کمیسیون از رسانه ها و انتخاب نماینده ای از اهالی رسانه برای حضور در جلسات شورا بود که در این باره، سردبیر «فکرشهر» پیشنهاد داد با توجه به عدم حضور مدیران مسوول و نماینده برخی رسانه ها، چنین موضوع و انتخابی به وقتی دیگر موکول شود تا اختلافی پیش نیاید و این کمیسیون و نماینده اش، به سرنوشت کمیسیون مشاهیر مبتلا نشوند که با موافقت حاضرین همراه شد.

دیدگاه‌ها

ها ها ها

لطفا یکی از آقای رییس بپرسه نقد و انتقاد چه فرقی با هم دارند؟ نقد کنید، انتقاد نکنید یعنی چی؟

بی نام

ماشالله نه اینقدر افراد کاردان الان هستن دور این شورا

بی نام

واقعا این نقد و انتقاد یعنی چه ای خدا چه فرقی داره

رییس بی انتقاد

مخلص یعنی کار ما نداشته باشید..راستی جناب بنافی قرار بود در مورد زمین های سلحشوران تحقیق کنه, فکر کنم میخواد ازش تز دکتری بیرون بیاره که هنوز نظرش رو اعلام نمیکنه... از این شورا هم آبی گرم نمیشه صد یاد شورای چهارم که حداقل حرفش رو میزد

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید