سر خط خبرها:

آن چه خوبان همه دارند

فکرشهر: رهبر انقلاب ما، هم شعر دوست هستند و هم شاعر و هم شعرشناس و کارشناس شعر. به عبارتی آن چه خوبان همه دارند، ایشان تنها دارند و از همین روست که شعر در روزگار ما و به‌خصوص بین جوان‌ها رونق گرفته است.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، اسماعیل آذر، استاد دانشگاه، در یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت: «این‌ که امروز شعر رواجی دارد، دلایلی دارد که یکی از آنها آمیختگی ذهن و ضمیر ایرانی‌ها به شعر است و دلیل مهم آن است که رهبر معظم انقلاب، اهل شعر و شاعری هستند. ایشان صرفا از علاقه‌مندان به شعر نیستند و چه‌بسا بسیاری از ما که شعر را دوست می‌داریم. رهبر انقلاب ما، هم شعر دوست هستند و هم شاعر و هم شعرشناس و کارشناس شعر. به عبارتی آن چه خوبان همه دارند، ایشان تنها دارند و از همین روست که شعر در روزگار ما و به‌خصوص بین جوان‌ها رونق گرفته است.

بارها در جلسات شعری ایشان دیده‌ایم اگر مساله‌ای در واژه‌ها یا مفاهیم یک شعر وجود داشته به‌موقع رهنمود داده و توضیحات دقیق کارشناسانه ارائه کرده‌اند. ایشان شعر دوست دارند و می‌خوانند و با شعر قدما و امروز آشنا هستند، طبع شاعری دارند و زیر و بم‌های سرودن شعر را می‌شناسند و این علاقه و طبع به دانش شعری هم مزین شده است. طبیعی است چنین رهبر فرزانه‌ای می‌تواند در شعردوستی مردم جامعه تاثیر بگذارد، توجهات را سمت شعر بازگرداند و چه‌بسا جوانان و نوشاعرانی که به عشق شرکت در جلسات شعری ایشان و استفاده از محضرشان، در رسیدن به بلوغ شعری کوشیده‌اند. برگزاری جلسات شعری و شب‌های شعر ایشان یکی از جذاب‌ترین برنامه‌هایی است که یک رهبر می‌تواند داشته باشد و یکی از آموزنده‌ترین و در عین حال سرگرم‌کننده‌ترین برنامه‌های ادبی است که در طول هر سال برگزار می‌شود. حضور ایشان در ساحت شعر موثر بوده و نسل جوان به انگیزه بهره بردن از محضر رهبر انقلاب قوه‌شعری خود را پرورش می‌دهد. چه بسیار هستند جوانانی که استعداد و توانی در سرودن دارند و یکی از خواسته‌ها و تمناها و آرزوهایشان این است که توانشان تقویت شود، شعرشان به بلوغ برسد و بتوانند در محضر رهبر انقلاب تلمذ کنند و رهنمودهای ایشان را درباره شعر خودشان بشنوند.

بسیار دیده‌ایم ایشان شعری را نقد کنند،‌ بسیار دیده‌ایم که نکات دقیق کارشناسی را توضیح بدهند و بسیار دیده‌ایم شاعران را تشویق کرده‌اند. ایشان هرگاه نقد کرده‌اند، نه تمام یک شعر بلکه درباره بخش‌هایی از یک شعر نکات ارزنده و آموزنده ارائه داده‌اند. با این همه، جلسات شعری ایشان همواره جایی برای شعرخوانی بوده نه فرصتی برای نقد و ارزیابی و تحلیل و ارائه نظرات کارشناسی. رهبر معظم انقلاب همیشه در شب‌های شعر، شنونده بوده‌اند و گاهی به ضرورت نکاتی را طرح کرده‌اند. همین رویکرد و البته تسلط ایشان به شعر است که به شعر و شاعری امروز ما رونق داده است.»

دیدگاه خود را بنویسید