سر خط خبرها:

گمرک بوشهر دلیل برگشت نخل‌های صادر شده به قطر را اعلام کرد

فکرشهر: ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک بوشهر گفت: دلیل برگشت نخل‌های صادر شده از این استان به قطر مخدوش شدن گواهی بهداشت گیاهی است.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، بهروز قره بیگی روز یکشنبه به رسانه‎ ها اعلام کرد: امسال در مجموع ۵۸۸ اصله نخل به مقصد کشور قطر با انجام تشریفات قانونی شامل ارزیابی کالا، بازرسی و مجوزهای قرنطینه سازمان جهاد کشاورزی صادر شده است.

قره بیگی ادامه داد: خروج با مجوز وزارت جهاد کشاورزی انجام شده و با توجه به حساسیت کالای اظهاری، قبل از اتمام تشریفات گمرکی مسئولان جهاد کشاورزی استان بوشهر از آن بازدید کرده بودند.

وی گفت: این محموله‌ها بعداز دریافت مجوز لازم از جمله قرنطینه نباتی و مجوز سازمان جهاد کشاورزی و بارگذاری آن در سامانه جامع امور گمرکی صادر شده است.

قره بیگی با اشاره به اینکه دلیل بازگشت نخل‌ها موضوع گمرکی نیست، عنوان کرد: این موضوع می‌تواند شامل توافقات تعیین شده میان خریدار و صاحب کالا در زمینه نحوه حمل و نوع بسته بندی باشد.

وی افزود: بر اساس قانون گمرک، صاحب کالا می‌تواند، دوباره کالای برگشتی را با در نظر گرفتن رفع نواقص و با گرفتن مجوز از سازمان جهاد کشاورزی صادر کند.

قره بیگی گفت: در حوزه تجارت، این اتفاق نخستین بار نیست و ممکن است کالایی به هر دلیلی برگشت داده شود که با رفع نواقص می‌توان روال صادراتی را انجام داد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر  هم گفت: یکی از دلایل برگشت محموله نخل، مخدوش کردن گواهی بهداشت گیاهی است که به عنوان مدرک دولتی بسیار حائز اهمیت است.

خسرو عمرانی افزود: اکنون پرونده تخلف از طریق واحد حقوقی سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان جهاد کشاورزی استان در دست بررسی است.

وی گفت:  برگشت نخل از کشور مقصد، به صورت نادر اتفاق می‌افتد و خاص استان بوشهر نیست.

عمرانی اظهار کرد: در این زمینه پس از تعیین تکلیف و بررسی مسائل حقوقی تصمیم گیری لازم لحاظ  می‌شود.

وی یادآور شد: نخل‌های صادراتی برای توسعه فضای سبز کشور قطر به عنوان میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ ارسال شده بود که بعد از گذشت چند روز به بوشهر عنوان مبدا صادراتی این نخل‎ها برگشت داده شد.

دیدگاه خود را بنویسید