سر خط خبرها:

روسیه رسما عقب نشست؛ اولیانوف به اتحادیه اروپا اعلام کرده مسکو فقط در بحث پروژه‌های هسته‌ای برجام، تضمین می‌خواهد، نه بیشتر

فکرشهر: روسیه در اوایل ماه جاری از واشنگتن خواستار تضمین‌هایی شده بود که روابط اقتصادی این کشور با ایران تحت تأثیر تحریم‌های غرب علیه مسکو بر سر اوکراین قرار نمی‌گیرد. دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که حرکت لحظه آخری عامل محرکی بود که از توافق برای احیای برجام در ۱۰ روز گذشته جلوگیری کرد...

فکرشهر: وال استریت ژورنال نوشت: دیپلمات‌های ارشد غربی گفتند که روسیه اخیراً از خواسته‌های خود از واشنگتن در رابطه با توافق هسته‌ای ایران عقب نشینی کرد و راه را برای تهران و واشنگتن برای احیای برجام باز کرد.

به گزارش فکرشهر از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: روز سه‌شنبه، پس از دیدار سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با همتای ایرانی خود در مسکو، هم لاوروف و هم حسین امیرعبداللهیان گفتند که روسیه مانع از برجام نمی‌شود.

روسیه در اوایل ماه جاری از واشنگتن خواستار تضمین هایی شده بود که روابط اقتصادی این کشور با ایران تحت تأثیر تحریم های غرب علیه مسکو بر سر اوکراین قرار نمی گیرد. دیپلمات‌های غربی گفته‌اند که حرکت لحظه آخری عامل محرکی بود که از توافق برای احیای برجام در 10 روز گذشته جلوگیری کرد.

یک دیپلمات ارشد غربی عصر سه‌شنبه گفت که میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در گفتگوهای وین، به اتحادیه اروپا اطلاع داده است که روسیه تضمین‌های محدودتری را می‌پذیرد که بر اساس آن بتواند اقدامات هسته‌ای را که طبق توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ صورت می‌دهد، انجام دهد. این شامل مبادله اورانیوم با ایران، طراحی مجدد تاسیسات هسته ای فردو و تامین سوخت هسته ای به رآکتورهای ایران است.

این دیپلمات که خواستار ناشناس ماندن به دلیل ماهیت حساس مذاکرات شد، گفت: «روسیه نسبت به تضمین پروژه‌های هسته‌ای راضی است و هیچ چیز دیگری نمی‌خواهد». وی  افزود: «بنابراین می‌توانیم مذاکراتی را که اکنون منحصراً ایران و آمریکاست ادامه دهیم.»

در آخر هفته، یک مقام ارشد آمریکایی به وال استریت ژورنال گفت که تنها «مشکل های انگشت شماری» بین ایالات متحده و ایران برای دستیابی به توافق باقی مانده است، که عمدتاً در مورد موضوع دامنه کاهش تحریم هایی که ایران از واشنگتن دریافت خواهد کرد، است. این مقام گفت که طرف آمریکایی احساس می کند حل این مسائل "در دسترس است".

دیدگاه خود را بنویسید