سر خط خبرها:

امیرعبداللهیان: آخرین پیشنهادات خود را به آمریکا ارائه دادیم / به صراحت اعلام کرده‌ایم از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد / آماده‌ایم در آینده نزدیک توافق را با حضور وزاری خارجه عضو کمیسیون مشترک نهایی کنیم

فکرشهر: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) سوم فروردین ماه بعد از دیدار و گفت وگو با فیصل المقداد همتای سوری خود در دمشق در جمع خبرنگاران گفت‌: گفت‌وگوهای بسیار خوب و مهمی را با بشار اسد، فیصل المقداد وزیر خارجه و علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی جمهوری عربی سوریه در دمشق داشتم و آخرین تحولات دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

* استقبال از عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با سوریه

وزیر خارجه بیان کرد: از اینکه برخی کشورهای عربی در رویکرد جدید اقدام به عادی سازی روابط با سوریه می‌کنند استقبال کرده و خرسندیم. در خصوص برخی مسائل منطقه از جمله وضعیت یمن گفت‌وگو کردیم. از لغو محاصره انسانی و برقراری آتش بس و گفت‌وگوهای همه اطراف یمنی استقبال می‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: در خصوص وضعیت افغانستان نیز گفت‌وگو کردیم. هفته آینده سومین نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین برگزار خواهد شد. همانطور که به صراحت اعلام کردیم از تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان حمایت می‌کنیم.

* بیش از هر زمان دیگری به توافق و نهایی کردن توافق در وین نزدیک شده‌ایم

امیرعبداللهیان ادامه داد: آخرین وضعیت مذاکرات وین برای لغو تحریم‌‌ها را مورد بحث قرار دادیم. معتقدیم امروز بیش از هر زمان دیگری به توافق و نهایی کردن توافق در وین نزدیک شده‌ایم. ما آخرین پیشنهادات خود را برای رسیدن به نقطه قطعی توافق از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه دادیم. به طرف آمریکایی به صراحت اعلام کرده‌ایم از خطوط قرمز خود عبور نخواهیم کرد. اگر طرف آمریکایی واقع بینانه برخورد کند، آمادگی داریم در آینده نزدیک توافق را با حضور وزاری خارجه عضو کمیسیون مشترک برجام در وین نهایی کنیم.

وی گفت: ما در خصوص مناسبات دوجانبه بر همکاری‌هایی گسترده تجاری و اقتصادی ایران و سوریه تأکید و بر آمادگی ایران برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات تأکید کردیم.

 وزیر خارجه بیان کرد: توسعه گردشگری بین ایران و سوریه از جمله نکات مورد توافق دو طرف در رایزنی‌های امروز بود. امیدواریم در آینده نزدیک شاهد دیدار روسای جمهور دو کشور باشیم.

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در بدو ورود به دمشق با بیان این‌که ما و سوریه در یک سنگر واحد هستیم، بر حمایت ایران از رهبری، دولت و مردم سوریه تأکید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید