سر خط خبرها:

دستور معاون اول رئیس‌جمهور برای پیگیری حقابه هیرمند در سیستان و بلوچستان

فکرشهر: معاون اول رییس جمهور در دستورات جداگانه‌ای خطاب به وزیر امور خارجه و معاون بین الملل و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول، خواستار پیگیری مجدانه برای تامین حقابه هیرمند از هیئت حاکمه افغانستان شد.

به گزارش فکرشهر به نقل از سایت رسمی معاون اول رئیس جمهور، "محمد مخبر" در پی گزارش نماینده اعزامی خود به استان سیستان و بلوچستان و بازدید از چاه‌نیمه‌های چهارگانه مناطق مرزی سیستان تاکید کرد: هیئت حاکمه افغانستان باید به این حقابه که طبق توافق‌های معتبر بین‌المللی، متعهد به رهاسازی آن برای بهره‌مندی مردم استان سیستان و بلوچستان است، پایبند باشد و هرچه سریع‌تر این موضوع را حل نماید.

معاون اول رییس جمهور همچنین از وزارت نیرو خواست تمهیدات لازم را برای پیشگیری از بروز مشکلات در تابستان امسال برای تامین آب شرب مردم این منطقه در نظر بگیرد.

وی همچنین تاکید کرد: دولت مشغول برنامه‌ریزی برای دسترسی مردم و کشاورزان منطقه به آب پایدار در سال‌های آتی است و درخصوص انتقال آب از دریای عمان برنامه‌ریزی‌های دقیقی در حال انجام است.

گفتنی است، قرارداد حقابه هیرمند در سال ۱۳۵۱ بین تهران و کابل امضا شده و این کشور متعهد به آزادسازی آب در رودخانه هیرمند این منطقه برای بهره‌مندی دشت سیستان و دریاچه هامون است.

دیدگاه خود را بنویسید