سر خط خبرها:

رابرت مالی: ایران درخواست های فرابرجامی اش را کنار بگذارد و با توافق، موافقت کند

فکرشهر: رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برغم قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد این قطعنامه سیاسی است و واشنگتن آماده بازگشت فوری دوجانبه به پایبندی کامل به برجام است.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه به وقت محلی در حساب کاربری خود در توئیتر درباره تلاش های کشورش و متحدان اروپایی اش در تصویب قطعنامه ضد ایرانی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد: شورای حکام آژانس بین المللی اتمی پیامی بدون ابهام به ایران ارسال کرد مبنی بر اینکه ایران باید به تعهدات پادمانی تحت پیمان منع اشاعه سلاح های اتمی (ان پی تی) خود عمل کند.

نماینده دولت جو بایدن در امور ایران مدعی شد: این سیاسی نیست: به محض اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعات فنی معتبر مورد نیاز خود را بدست آورد، شورای حکام نیازی به اقدام بیشتر در مورد این موضوعات نخواهد دید.

رابرت مالی ادامه داد: شورای حکام در مورد تعهدات پادمانی ایران که جدا از برجام است، اظهار نظر کرد. ما آماده بازگشت فوری دوجانبه به پایبندی کامل به برجام هستیم. ایران باید تصمیم بگیرد که خواسته های فرابرجامی خود را کنار بگذارد و با توافقی که از ماه مارس در دسترس است، موافقت کند.

وی بدون اشاره به نقش کشورش در نقض برجام مدعی شد: ایران راهی برای خروج از بحران هسته‌ای که ایجاد کرده است، پیش رو دارد: همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده پادمانی و بازگشت به برجام، رفع نگرانی‌های فوری بین‌المللی در زمینه منع اشاعه هسته‌ای و رسیدن به رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا. انتخاب با آنها است.

پیش از این نیز، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش از بانیان این قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی است، مدعی شد ایران باید با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و به سوالات آژانس پاسخ های فنی معتبر ارائه دهد.

دیدگاه خود را بنویسید