سر خط خبرها:

پیامی که بورل پیش از سفر به ایران به اسرائیل فرستاد / لاپید: موضع مسئول عالی اتحادیه اروپا ناامیده کننده ست

فکرشهر: یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، سفر جوزپ بورل به تهران با هدف ازسرگیری مذاکرات احیای برجام را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

به گزارش فکرشهر از انتخاب از نشریه پولیتیکو، بورل قبل از سفر به تهران پیامی برای لاپید فرستاد و در آن تلاش خود را بازگرداندن ایران به مذاکرات احیای برجام و رفع آخرین موانع توصیف کرد.

به گزارش پولیتیکو، در بروکسل به انتقادهای اسرائیل به عنوان تلاش برای مانع‌تراشی و خرابکاری در مذاکرات احیای برجام نگریسته شده است.

این نشریه به نقل از «یک دیپلمات» گزارش داده که لاپید موضع جوزپ بورل را «به ویژه پس از حذف دوربین‌های [نظارتی]» و صدور قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «بسیار ناامیدکننده» خوانده است.

به گفته این دیپلمات، وزیر خارجه اسرائیل به بورل گفته «این یک اشتباه راهبردی است که یک پیام اشتباه به ایران می‌فرستد.» رئیس دستگاه دیپلماسی اسرائیل، اقدام جوزپ بورل را با توجه به تلاش ایران برای «قتل شهروندان اسرائیل در جهان و به‌ویژه ترکیه، نشان از بی‌توجهی نگران‌کننده نسبت به جان شهروندان اسرائیلی» خوانده است.

یک سخنگوی بورل با اشاره به سیاست عدم بحث درباره تماس‌های دیپلماتیک درز یافته به بیرون، از ارائه اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

دیدگاه خود را بنویسید