سر خط خبرها:

مسکو: تنها در صورتی روسیه از شورای امنیت حذف می‌شود که سازمان ملل منحل شود

فکرشهر: «دیمیتری پولیانسکی» معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به اظهارات «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین واکنش نشان داد.

به گزارش فکرشهر از فارس از خبرگزاری روسی «تاس»، پولیانسکی در ارتباط با درخواست‌ زلنسکی برای سلب عضویت دائمی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل گفت: طبیعتاً هر کسی متوجه می‌شود که این سناریو تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که سازمان ملل منحل و دوباره ایجاد شود.

به گفته وی، وظیفه کی‌یف این بود که کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل را که به طور فزاینده‌ای در حال خسته شدن از موضوع اوکراین هستند، «تحریک» کند.

این مقام روس تصریح کرد: هم زلنسکی و هم نماینده اوکراین در سازمان ملل تلاش بیهوده می‌کنند و هر از گاهی ادعا می‌کنند که ما [روسیه] حقی بر این کرسی [شورای امنیت سازمان ملل] نداریم و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به‌طور غیرقانونی آن را حفظ کرده‌ایم. این کاملاً مزخرف است، ما آن را توضیح داده‌ایم و حتی مقامات سازمان ملل نیز توضیحات لازم را ارائه کرده‌اند.

پولیانسکی پیش‌تر گفته بود این که به ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین اجازه داده شد روز سه‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل از راه دور و بدون مشورت قبلی با سایر اعضای این نهاد صحبت کند، نقض رویه موجود بود.

رئیس‌جمهور اوکراین در جریان سخنرانی خود از سازمان ملل خواست روسیه را به عنوان یک «دولت تروریستی» معرفی کند و آن را از شورای امنیت سازمان ملل جایی که این کشور دارای عضویت دائمی و حق وتو است، کنار بگذارد.

دیدگاه خود را بنویسید