سر خط خبرها:

بیماری تب کریمه کنگو به استان بوشهر رسید

فکرشهر: کارشناس بیماری‌های واگیر معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تاکنون یک مورد ابتلا به بیماری تب کریمه-کنگو در سال جاری در استان بوشهر گزارش شده است.

به گزارش فکرشهر از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، محمد باقر مهبودی افزود: این بیماری در آفریقا، منطقه بالکان، خاورمیانه و آسیا به صورت بومی وجود دارد و در کشور ما هم هر ساله شاهد تعدادی مورد مثبت هستیم.

وی اهمیت این بیماری را در سرعت بالای انتشار در زمان انتقال انسان به انسان دانست و ادامه داد: در این بیماری، مرگ‌ومیر بین ۱۰ تا ۴۰ درصد موارد مبتلا اتفاق می‌افتد.

مهبودی گفت: در حال حاضر واکسنی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد بنابراین تنها راهِ کاهش بروز بیماری در انسان‌ها، بالا بردن آگاهی درباره عوامل خطر و آموزش درباره اقدامات لازم برای کاهش تماس با ویروس عامل بیماری است.

وی افزود: تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو یک بیماری ویروسی است که معمولاً از طریق نیش کنه آلوده به انسان منتقل می‌شود؛ این بیماری همچنین می‌تواند از طریق تماس با بافت دام آلوده در حین ذبح یا مدت‌زمان کوتاهی بعد از آن باعث ابتلای انسان شود.

مهبودی گفت: تماس نزدیک با یک فرد بیمار، به دلیل وجودِ ویروس در تمام ترشحات بدنِ بیماران از جمله خون، ادرار، مدفوع و استفراغ، این امکان وجود دارد که انتقال انسان به انسان بیماری رخ دهد.

این کارشناس بهداشتی گفت: اگر در مناطقی هستید که کنه وجود دارد لازم است از لباس‌های دارای آستین و پاچه بلند و به رنگ روشن جهت تشخیص کنه بر روی لباس و پیشگیری از گزش استفاده شود.

مهبودی بازدید مرتب لباس‌ها و پوست، پس از حضور در مکان زندگی حیوانات و در صورت مشاهده کنه، برداشت آن به روش صحیح و همچنین از بین بردن کنه در اصطبل‌ها را توصیه کرد. همچنین پوشیدن دستکش و لباسِ محافظ در زمان تماس با حیوانات به‌خصوص در زمان ذبح و قرنطینه دام‌ها قبل از ورود به کشتارگاه یا استفاده از آفت‌کش‌های مجاز دو هفته قبل از ورود دام به کشتارگاه ضروری است.

دیدگاه خود را بنویسید