سر خط خبرها:

۴ پرونده قضایی آلودگی ساحل و تخلیه فاضلاب به ساحل بوشهر تشکیل شد

فکرشهر: رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوشهر با اشاره به اینکه تخلیه فاضلاب در محیط‌های طبیعی خشکی و دریایی ممنوع و غیرقانونی است گفت: در این راستا با آلوده‌کنندگان سواحل و دریا برخورد می‌شود و تاکنون ۴ پرونده قضایی تخلیه فاضلاب به ساحل بوشهر تشکیل شده است.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، استقرار صنایع مختلف، بنادر و صنعت حمل و نقل دریایی، اکوتوریسم ساحلی، آبزی‌پروری و شیلات و فرصت‌های اقتصادی سواحل از برجسته‌ترین نقاط قوت و فرصت‌ها در حوزه خلیج‌ فارس و سواحل استان بوشهر است.

تکمیل نشدن شبکه دفع فاضلاب و تصفیه‌خانه پساب یکی از عوامل آلایندگی در سواحل استان بوشهر است.

ورود فاضلاب و پساب به دریا و سواحل زمینه آلودگی میکروبی دریا را فراهم می‌کند و این مهم ضمن اینکه سبب از بین رفتن آبزیان و آب سنگ‌های مرجانی در سواحل می‌شود سلامتی انسان‌ها را به مخاطره می‌اندازد.

سواحل خلیج‌ فارس در استان بوشهر ظرفیت مهمی برای برنامه‌های گوناگون از جمله تفریح و گردش دریایی است که در فصل گرما استفاده از آن افزایش می‌یابد.

ورود فاضلاب‌های شهری به دریا از چالش‌های اساسی است

حفاظت از محیط زیست دریایی یکی از مطالبات مهم مردم ساحل‌نشین استان بوشهر است که در این راستا ورود فاضلاب‌های شهری به دریا از چالش‌های اساسی در این حوزه است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه این استان در زمینه دفع پسماند، فاضلاب و زباله وضعیت مطلوبی ندارد اظهار داشت: مطالعه وضع موجود و ارائه راهکارها برای عبور از این وضعیت با جدیت دنبال می‌شود.

فرهاد قلی‌نژاد خلیج فارس را یکی از بالاترین تنوع زیستی در حوزه گونه‌های جانوری دانست و تصریح کرد: خلیج‌ فارس نقش مهمی در اقتصاد ایران و ساحل‌نشینان استان بوشهر ایفا می‌کند.

وی ضرورت پیشگیری و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: جلوگیری از آلودگی زیست محیطی سواحل و دریا از اولویت‌های سازمان حفاظت محیط زیست است و باید از ورود آلودگی از جمله تخلیه زباله و پسماندها به خلیج‌فارس جلوگیری شود.

برخورد با با متخلفان در تخلیه فاضلاب و پساب به دریا

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تخلیه فاضلاب به دریا و سواحل را تخلف دانست و بیان کرد: بدون شک با متخلفان در تخلیه فاضلاب و پساب بر اساس قانون برخورد قاطع و قضایی می‌شود.

قلی‌نژاد به آلودگی برخی سواحل استان اشاره کرد و باتأکید بر جلوگیری از وارد شدن فاضلاب به دریا اضافه کرد: پایش شناگاه‌های استان مورد توجه ویژه در دستور کار قرار دارد.

برخی از سواحل بوشهر از آلودگی برخوردار است و ورود فاضلاب به دریا به عنوان مهمترین عامل آلودگی است که باید با مدیریت سیستم فاضلاب و ارتقای وضعیت موجود مانع آلودگی شد.

برخی از مناطق ساحلی استان بوشهر در مجاور و یا در نزدیکی کانال‌های تخلیه پساب، پسماند و یا آب‌های سطحی به دریا قرار گرفته‌اند و به سبب رها شدن فاضلاب خانگی به آنها آلوده است.

برخورد قضایی با تخلیه کننده فاضلاب خانگی در دریا و سواحل بوشهر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوشهر با اشاره به اینکه تخلیه فاضلاب در محیط‌های طبیعی خشکی و دریایی ممنوع و غیرقانونی است گفت: در این راستا با آلوده کنندگان سواحل و دریا برخورد می‌شود.

صادق پورسالم با اشاره به پایش تالاب و سواحل خلیج‌فارس در منطقه ساحلی لشکری خاطر نشان کرد: تخلیه فاضلاب توسط یکی از تانکرهای حمل فاضلاب نشان از بی‌توجهی برخی در آلوده شدن خلیج‌فارس دارد.

وی از تشکیل صورتجلسه و ارائه به مقام قضایی خبر داد و خاطر نشان کرد:  در این راستا با آلوده کنندگان سواحل و دریا برخورد قاطع قضایی می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوشهر با اشاره به  تشکیل پرونده قضایی تخلیه فاضلاب افزود: تاکنون 4 پرونده قضایی در آلوده شدن سواحل و دریا در نقاط مختلف شهر بوشهر برای رسیدگی در مراجع قضایی تشکیل شده است.

دیدگاه خود را بنویسید