سر خط خبرها:

نماینده بوشهر در شورای عالی استان‌ها: درآمد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به شکل کاربردی و اجرایی دنبال شود

فکرشهر: نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها گفت: انتظار می‌رود مجلس مباحث درآمد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را به شکل کاربردی و اجرایی دنبال کند.

به گزارش فکرشهر، حسن رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سه کارکرد اصلی مجلس شامل نمایندگی، قانونگذاری و نظارتی است ولی شاهدتمرکز بیش از حد نمایندگان به قانونگذاری هستیم.

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: غفلت نمایندگان از کارکرد مهم نظارتی خود، یکی از ایرادات اساسی به مجلس است.

وی افزود: مجلس در این سال‌ها به یک ماشین تصویب قوانین تبدیل شده است و در موضوعات مختلف شاهد تورم قوانینی هستیم که عملاً نظارتی بر اجرای صحیح آنها صورت نمی‌گیرد.

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استان‌ها از عملکرد نظارتی کمیسیون اقتصادی مجلس انتقاد کرد و گفت: نظارت بر اجرای قوانین مالیاتی یکی از اولویت‌های نظارتی این کمیسیون است که بی توجهی به آن موجب آسیب جدی به درآمد شهرداری‌های و دهیاری‌ها به ویژه در حوزه درآمد قانون مالیات بر ارزش افزوده شده است.

رمضانی اظهار داشت: چرا این کمیسیون اقتصادی مجلس بر قانونی که نیمی از منبع درآمدهای مالیاتی دولت و مهمترین منبع درآمدی شهرداری‌ها است و بیش از ۱۲ سال از اجرا و اصلاح آن می‌گذرد نتوانسته است نظارت مطلوبی داشته باشد؟! نظارتی که می‌تواند موجب رشد درآمدی و بهبود خدمات شهری و روستایی در کشور شود.

نماینده استان بوشهر، عدم نظارت بر اجرای احکام برنامه ششم توسعه را نیز از دیگر موارد انتقادی بر مجلس و کمیسیون اقتصادی دانست و گفت: متأسفانه علی رغم آنکه شش سال از اجرای برنامه ششم توسعه می‌گذرد هنوز بسیاری از ظرفیت‌های قانونی این برنامه اجرا نمی‌شود، ظرفیت‌هایی که می‌توانست به توسعه پایدار و درآمد شهر و روستاها کمک کند.

رمضانی با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه، از مجلس و دولت خواست تا با آسیب شناسی برنامه‌های قبلی، مباحث مربوط به درآمد شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را به شکل کاربردی و اجرایی دنبال کند.

دیدگاه خود را بنویسید