سر خط خبرها:

آب سد باغان، به دو شهرستان جم و دشتی می‌رسد

فکرشهر: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: از سال 1393 روش‌های تامین مالی مختلفی برای طرح‌های کل کشور از جمله در وزارت نیرو مطرح و 30 تا 40 طرح اولویت‌دار مشخص شد که در نهایت از این شمار، پنج طرح انتخاب و از این مجموع دو سد دشت پلنگ و باغان در استان بوشهر به مرحله فاینانس خارجی رسید. 

به گزارش «فکرشهر»، علی محمدی با بیان این که «میزان اعتبار سد باغان با نرخ تبدیل روز، 1300 میلیارد تومان است»، افزود: سد باغان از نوع بتنی غلتکی با ارتفاع 56 متر و طول تاج 311 متر با حجم مخزن 32 میلیون مترمکعب است که عملیات اجرایی آن از سال 92 آغاز و در زمان حاضر سیستم انحراف آب این سد شامل فرازبند، گالری انحراف آب و دایک جانبی به ارتفاع 30 متر تکمیل شده ‌است و بدنه اصلی سد در حال ساخت است. سیستم انحراف سد باغان به عنوان پیش نیاز احداث بدنه اصلی در سال 1395 به بهره برداری رسید.    

وی ادامه داد: سیستم انحراف این سد شامل یک فرازبند به ارتفاع 26 متر و یک کالورت دو دهنه به طول 115 متر است که در سیلاب های سنوات اخیر، عملکرد کنترلی و انحراف آب خود را به خوبی انجام داده است. همچنین سازه ی دیگر و بزرگی که جهت کنترل فرار آب در مخزن به دلیل شرایط توپوگرافی ساخته شده، دایک جانبی است که احجام این سازه، خود به اندازه یک سد است.ارتفاع دایک جانبی سد باغان 30 متر و حجم بتن آن 50 هزار مترمکعب است و علاوه بر کنترل آب، بخشی از جاده دسترسی به خط انتقال و لوله های خط انتقال از روی تاج آن عبور خواهند کرد.

محمدی گفت: پیشرفت بدنه سد باغان هم اکنون 90 درصد و کل طرح سد باغان (شامل تجهیز کارگاه، جاده دسترسی، سیستم انحراف آب، دایک جانبی، حوضچه آرامش و دیگر تاسیسات و ابنیه فنی) 87 درصد برآورد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای بوشهر، سد باغان در شهرستان جم استان بوشهر قرار دارد و آب آن به دو شهرستان جم و دشتی می‌رسد به نحوی که آب صنعت در شهرستان جم، آب آشامیدنی بخش ریز و انارستان شهرستان جم و آب بخش کشاورزی شهرستان دشتی را تامین می کند.
تخصیص سد باغان به میزان 2.1 میلیون مترمکعب به بخش شرب، 6 میلیون مترمکعب صنایع و 5 میلیون مترمکعب کشاورزی است. 

طول خط انتقال 27 کیلومتر و دارای ابنیه فنی شامل یک مخزن 5 هزار مترمکعبی، یک مخزن هزار مترمکعبی و دو ایستگاه پمپاژ می باشد. 

این خط از محل سد باغان آبگیری شده و علاوه بر انتقال آب به صنعت در شهرستان جم آب شرب بخش ریز و انارستان و روستاهای تابعه تا تنگمان و جمال آباد را انتقال خواهد داد.

خط لوله از جنس فلزی و با قطر 600 میلیمتر (17.3 کیلومتر) و 450 میلیمتر (10 کیلومتر) است. همچنین دو ایستگاه پمپاژ و هرکدام دارای 4+1 پمپ (4 عملیاتی و 1 رزرو) می باشد.

پیشرفت فیزیکی خط انتقال سد باغان 82 درصد است و با سرمایه گذاری 450 میلیارد تومان در حال ساخت است.
 

دیدگاه خود را بنویسید