سر خط خبرها:

سخنگوی وزارت خارجه: واژه «بن بست در مذاکرات» را تایید نمی‌کنیم/ روند مذاکرات ادامه دارد

فکرشهر: سخنگوی وزارت خارجه درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: ما همچنان تاکید می‌کنیم که برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم و به روند مذاکرات هم پایبند هستیم.

به گزارش فکرشهر به نقل از تسنیم، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کنعانی در ابتدا و درباره روز کودکان فلسطینی گفت: طبق آمار، رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه دوم القصی 2230 کودک فلسطینی را به شهادت رسانده است و 19 هزار کودک و نوجوان را بازداشت کرده است و از سال 2020، بین 500 تا 700 کودک را در دادگاه‌های رژیم صهیونیستی بدون عدالت محاکمه کرده است.

برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص میانجی گری کشورها و تبادل پیام ها درباره احیای برجام گفت: در موضوع مذاکرات رفع تحریم ها تلاش ها از طریق هماهنگ کننده اروپایی و برخی واسطه ها برای رسیدن به نقطه توافق کماکان در جریان است. اجلاس اخیر مجمع عمومی هم فرصت خوبی برای مذاکرات جانبی بود. در حاشیه این اجلاس گفتگوهای دوجانبه و چندجانبه‌ای برگزار شد و مقامات کشورها پیام هایی را از طرف امریکایی رد و بدل کردند.

ما همچنان تاکید می‌کنیم که برای رسیدن به توافق پایدار مصمم هستیم و به روند مذاکرات هم پایبند هستیم. پاسخ ایران به متن جمع بندی ارائه شده بود و تلاش ما این بود پاسخی شفاف داده شود. تلاش ایران هم این بود که نقاط ابهام در جمع بندی مذاکره کننده اروپایی بر طرف شود تا ما شاهد یک توافق وایدار باشیم و از تفسیرها پیشگیری شود. در این مسیر همچنان پایبند روند دیپلماسی هستیم و از تلاش های کشورهای دیگر استقبال می‌کنیم. همچنان امکان برای توافق و از سرگیری اجرای برجام وجود دارد و در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی خودش را نشان دهد این توافق وجود دارد.

کشورها مسئولیت خودشان را جهت ایجاد شرایط مناسب برای انجام فعالیت نمایندگی‌های ایران انجام دهند

کنعانی در پاسخ به تسنیم مبنی بر حملات به نمایندگی‌های کشورمان در خارج از کشور گفت: در نتیجه تحولات اخیر در برخی از کشورهای اروپایی بعضی از نمایندگی های ما مورد تعرض گروه های معاند و گروه های خشونت طلب قرار گرفته است. در برخی از کشورها مهاجمین در نبود حفاظت کافی موفق شدند به برخی از نمایندگی های ما حملاتی را صورت بدهند و بعضی از بخش های نمایندگی مورد تعرض قرار بگیرد.

بر اثر کنوانسیون وین کشورها موظف هستند همه تدابیر لازم را برای نمایندگی کنسول گری ها فراهم کنند. بلافاصله اطلاع رسانی لازم از سوی سفارت خانه ها صورت گرفت و در تهران هم اقدامات فوری انجام داد و به نمایندگی های کشورها مسئولیتشان یادآوری شد. نمایندگی های ما در این زمینه اقدامات لازم خود را انجام دادند.

عده‌ای در این کشورها با عنوان اعتراض سیاسی به خشونت متوسل شدند. حتی نسبت به استفاده از روش های غیراخلاقی، تهدید دیپلمات ها تلاش کردند فعالیت عادی نمایندگی های ما را مختل بکنند. نمایندگی های ما به وظایف خود عمل می‌کنند. این مهاجمین حتی به مراجعین ما هم بی احترامی کردند و یک فضای رعب برای اتباع ایرانی صورت دادند تا اینها به بخش های کنسولی ما مراجعه نکنند.

این موارد به کشورهای پذیرنده گزارش داده شد. ما الان شرایط نسبتا خوبی داریم و نمایندگی ها فعالیت خودشان را آغاز کردند. یادآوری می‌کنم به کشورهای پذیرنده مسئولیت خودشان را در راستای کنوانسیون وین و ایجاد شرایط مناسب برای انجام فعالیت نمایندگی ها انجام دهند.

ضرورت پاکسازی مناطق عراق از وجود گرو‌ه‌های تروریست را یادآور شدیم

وی درباره دفاع ایران از خاک خودش در قبال حملات تروریست‌ها از خاک عراق گفت: من اشاره کنم که سیاست اصولی ایران در ارتباط با کشور دوست عراق، اهتمام به حاکمیت و کمک به ثبات در این کشور است. ایران اثبات کرد که در سخت ترین شرایط عراق، ایران اولین کشوری بود که در سریع ترین زمان به کمک به دولت و ملت عراق شتافت تا از امنیت این کشور و شهروندان این کشور دفاع کند.

در ارتباط با تحولات اخیر و رخدادی که در اقلیم کردستان شاهد بودیم، ایران در خصوص ضرورت عدم تبدیل سرزمین های مجاور برای حمله به ایران مکاتباتی صورت گرفت. سالهاست که گروه های تروریستی در آن منطقه پایگاه هایی را ایجاد کرده و امنیت ایران را مورد تهدید و خدشه قرار دادند. در نتیجه تعرض مسلحانه این گروه ها ما شهدایی را تقدیم کردیم. ما بر مبنای وظیفه ذاتی و حق همسایگی و توسل به روش های قانونی هم گفتگوهای سیاسی با مقامات عالی عراق و محلی تذکر دادیم و ضرورت پاکسازی مناطق عراق از وجود گرو‌ه‌های تروریست یادآور شدیم. بر مبنای مسئولیت خود یادداشت های متعدد به دولت مرکزی عراق داده شده و هم موارد نقض امنیت و هم مسئولیت عراق یادآورد شده است.

آن چیزی که مربوط به طی کردن چارچوب های قانونی است طی شده و در حوزه سیاسی با توجه به روابط خوبی که با مقامات عراق داریم همواره در گفتگوها مطرح شد که ما خواهان این هستیم که از خاک عراق امنیت و تمامیت ارضی ما مورد تعرض قرار نگیرد. همه چارچوب های سیاسی، امنیتی و حقوقی طی شده و ایران بر اساس حق خودش عمل کرده و در ایام اخیر هم گفتگوهای خوبی با مقامات مرکزی عراق و مقامات اقلیم صورت گرفته است. ما خواهان برقراری امنیت در این بخش ها هستیم.

پیشرفت‌هایی در جهت آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی رخ داده است

کنعانی درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: آزادسازی پول های بلوکه شده همواره یکی از خواسته های ایران بوده و همواره پیگیری کرده‌ایم. دولت هایی که سرمایه ملی ما در آن جا وجود دارد موظف به آزادسازی منابع ملی ایران هستند و نباید آزادسازی منابع ما را به هیچ موضوعات دیگری ربط بدهند. در این خصوص گفتگوهایی صورت گرفت و تلاش هایی در جریان است و پیشرفت هایی رخ داده است. امیدواریم این امر محقق شود و در آینده اخبار تکمیلی منتشر خواهد شد.

فعالیت شبکه‌های ضد ایرانی

سخنگوی وزارت خارجه درباره فعالیت شبکه‌های ضد ایرانی اظهار کرد: ما در شرایط اخیر متاسفانه شاهد اقدامات خارج از عرف برخی از شبکه های مدعی رسانه هستند. در کمال تاسف اینگونه رسانه های مدعی به کارخانه دروغ سازی و اتاق عملیات تحریک آمیز و تشویق خشونت تبدیل شده‌اند. اینها مرکز آموزش درست کردن کوکتل مولوتوف شده‌اند. چگونه رسانه‌ای است که روزانه روش های مختلف غیراخلاقی را اعم از دروغ پردازی و ترویج قتل منتشر می‌کند.

با هیچ معیاری فعالیت چنین رسانه‌ای قابل قبول نیست. طبیعتا ایران به مسئولیت خودش عمل می‌کند و هم به کشورهای پذیرنده تذکر جدی داده شده و هم از طریق کشورهای دوست به این کشورهای حامی تذکر داده شده است. ایران از ظرفیت های خودش اعم از حقوقی و سیاسی استفاده می‌کند و ایران در این زمینه علیه آنها اقدام خواهد کرد. در این زمینه اقداماتی فراهم آمده و در آینده مورد پیگیری قرار خواهیم داد.

کنعانی در خصوص فعالیت شبکه معاند ایران اینترنشنال گفت: ما در بحث مسائل داخلی عربستان اظهار نظر نمی‌کنیم. در ارتباط با شبکه ایران اینترنشنال می‌گویم که این شبکه اصلا رسانه نیست و ماهیت آن رسانه‌ای نیست. می‌خواهم عرض کنم حتی رسانه هایی که وظیفه خود را انتشار اخبار می‌کنند، این رسانه ها هم مسئولیتی در قبال اینگونه رسانه ها دارند تا تذکری به آنها بدهند.

عدم ادامه آتش بس در یمن

وی در خصوص عدم ادامه آتش بس در یمن گفت: در بحث یمن بحث آتش بس مورد حائز اهمیتی است. مواضع ایران بارها اعلام شده است. ما معتقدیم که جنگ یمن جنگی غیر ضروری بود. ما همواره تاکید کردیم که راهکار این بحران راهکار سیاسی است. در ارتباط با آتش بس ما جزو کشورهایی بودیم که در روند شکل گیری آتش بس قرار داشتیم. اما ما بعد از شکل گیری آتش بس اعلام کردیم که آتش بس باید مقدمه باشد برای کمک به حل و فصل بحران سیاسی یمن و شکل گیری شرایط ایجاد آرامش در این کشور.

همچنین بیان کردیم که باید شرایط انسانی در یمن فراهم شود. بخش اول که آتش بس بود اتجام شد اما متاسفانه بخش دوم که رفع محاصره یمن است انجام نشد. ما حتما از تجدید دوره آتش بس حمایت می‌کنیم. البته تصمیم گیر اساسی خود یمنی ها هستند و ایران صرفا بر اساس علاقه مند به صلح یمن عمل می‌کند. امیدوار هستیم که مجموعه تلاش های دیپلماتیک و حسن نیت طرف ها باعث ایجاد آتش بس و رفع محاصره کشور یمن شود.

آزادی حاجی ایرانی بازداشت شده در عربستان

سخنگو در ادامه گفت: ما خوشحال هستیم که شاهد بازگشت حاجی ایرانی دربند عربستان سعودی هستیم. این حاجی ایرانی به دلیل واهی در آنجا بازداشت شد. خوشبختانه با تلاش هایی که صورت گرفت هم از طرف وزارت خارجه و هم از طرف سازمان حج و زیارت ما شاهد بازگشت این حاجی ایرانی هستیم. من از کشورهای دوستی که در این زمینه کمک کردند تشکر می‌کنم. خوشبختانه نتیجه تلاش های دیپلماتیک، کنسولی و کشورهای دوست شاهد آزادی ایشان هستیم.

ادامه بازداشت دو شهروند ایرانی در بلژیک و سوئد

کنعانی در خصوص ادامه بازداشت دو شهروند ایرانی در بلژیک و سوئد اظهار کرد: ما تاکید داریم که هر دو شهروند ما در روند غیرقانونی بازداشت شده‌اند. در بحث بازداشت آقای اسدی ایشان باید در اسرع وقت آزاد شوند. در بحث آقای نوری هم ایشان متاسفانه هنوز در بازداشت هستند. برای آنان تلاش هایی صورت گرفته و وکلایی اخذ شدند. ایجاد شرایط بهتر بهداشتی و انسانی برای آقای نوری تلاش هایی صورت گرفت و خوشبختانه تا حدودی این شرایط بهبود پیدا کرد. هم در روش های حقوقی و سیاسی ما پیگیر آزادی این شهروند خواهیم بود و امیدواریم کشورهای سوئد و بلژیک در این زمینه وظایف خود را انجام دهند.

در طرف آمریکایی شاهد وجود اراده سیاسی نیستیم

وی در خصوص ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر به بن بست رسیدن برجام گفت: من واژه بن بست را تایید نمی‌کنم. زیرا روند تبادل پیام ها ادامه دارد و توافقاتی هم که قبلا صورت گرفت، پاسخ ایران به روند مذاکرات کمک کننده بود. ما در طرف مقابل شاهد وجود اراده سیاسی نیستیم و تحریم های جدید هم دال بر همین عدم اراده است. از طرفی ما شاهد ارسال پیام ها هستیم و از طرفی شاهد تحریم‌های جدید علیه ایران. این نشانه دوگانگی این دولت است و در سایه تحریم هم مذاکرات به نتیجه‌ای نخواهد رسید.

آمریکا باید رفتار خودش را اصلاح کند. ما هم تحریم ها و هم رفتار آمریکا را مناسب نمی‌دانیم، امیدوارم که شاهد اصلاح رفتار دولت آمریکا و روی آوردن به رفتار سازنده باشیم.

وی در خصوص حقوق زنان و حقوق شهروندان ایرانی گفت: ما شاهد برخی اقدامات در برخی از کشورها بودیم که این اقدامات در جای خودش محل مطالبات ایران است. اقداماتی تحت عنوان اعتراض سیاسی در برخی کشورها انجام شده اما متوسل به خشونت شده‌اند. دسترسی شهروندان ایرانی را به اماکن دیپلماتیک محدود کردند و ارعاب به خرج دادند. برخی از مراکز اسلامی که سالها در برخی از کشورها فعالیت می‌کنند نیز مورد حمله قرار گرفتند. به شهروندان ایرانی حمله کردند. این رفتارها آیا مدنی است؟ رفتارهایی است که به عنوان ارزش های مدنی شناخته می‌شود؟

در خصوص رویکرد کشورها، ما در این موضوع در عالی ترین سطح ورود کرده‌ایم. شخص آقای رییس جمهور با خانواده مرحومه تماس گرفتند و وعده پیگیری دادند. قوه قضاییه در این زمینه به مسئولیت خودش عمل می‌کند. اساسا موضوع حقوق بشر و حقوق زنان در ایران تاریخی و ایران انقلاب، ما جزو مدعیان هستیم. فرهنگ باستانی و تازیخ ما این را می‌گوید.

دنیا در حوزه حقوق بشر وام دار تمدن ایرانی است. زنان در ایران به عنوان جامعه دوم هیچگاه مورد خطاب قرار نگرفته‌اند. ایران در این زمینه الگو است. نکته بعدی این است که اقوام جزو بافت تشکیل دهنده جامعه ایران هستند. این اقوام همواره بخشی از ایران بزرگ بودند. همه این نکات اثبات می‌کند که ایران در داخل نه رفتار جنسیتی و نه قومیتی دارد.

من سوال می‌کنم زمانی که مردم غیور کُرد مورد حمله شیمیایی رژیم بعث قرار گرفتند، این کشورهای مدعی حقوق بشر کجا بودند؟ حقوق بشر در کجای قاموس رفتاری اینان قرار می‌گیرد؟ اتفاقی افتاد و ایران گفت در عالی ترین سطح بررسی می‌کند. این عکس العمل های عجولانه برخی کشورها و رسانه‌ها چه دلیلی دارد؟ نکته بعدی دامن زدن موضوعات به موضوعات جنسی و قومی است که محل گله است. آایا شما در این زمینه بر مبنای استاندارد دوگانه عمل نمی‌کنید؟ در بحث جنایات رژیم صهیونیستی و شهادت خبرنگار الجزیره کجا بودند مدعیان حقوق بشر؟ این رفتار را شما مقایسه کنید با عملی که در قبال ایران انجام می‌دهند. این واقعا جای تاسف دارد.

رسانه هایی که در این کشورها ترویج خشونت و قتل می‌کنند آیا با ادعاهای آنان همخوانی دارد؟ این رفتار کاملا دوگانه است. ما کشورهای غربی را به رعایت انصاف دعوت می‌کنیم. آنها باید مسئولیت رفتار خود را بپذیرند و امیدواریم شاهد رفتار غیر دوگانه باشیم.

آزادی باقر نمازی ارتباطی با مسائل مالی ندارد

کنعانی در خصوص آزادی باقر نمازی اظهار کرد: در خصوص آزادی آقای باقر نمازی، آزادی ایشان در یک چارچوب انسان دوستانه انجام شده است و ایشان زندانی نبودند بلکه اجازه خروج از کشور نداشتند. این اقدام ارتباط با موضوعات دیگری ندارد. فرزند ایشان هم محکومیت زندان داشته و درحال طی کردن دوران محکومیت خودش است. در خصوص موضوعات مالی من ارتباطی با این قضیه نمی‌بینم. ایران این موضوع را به هیچ بحث دیگری پیوند نزده است و این موضوع می‌توانست زودتر انجام شود.

همیشه بر عدم تغییر مرزهای منطقه‌ای تاکید کرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص مناقشات ارمنستان و آذربایجان گفت: مواضع ما دائما بیان شده و هیچ تحولی در رویکرد ما رخ نداده است. ما معتقدیم که توسل به روش های مسالمت آمیز بهترین روش است و ما همیشه بر عدم تغییر مرزهای منطقه‌ای تاکید کرده‌ایم. ما در طرف هیچ کدام از طرف های درگیر نیستیم و در هیچ جایی به تشدید درگیری ها کمک نمی‌کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید