سر خط خبرها:

امیرعبداللهیان در گفتگوی تلفنی با بورل: اگر اتحادیه اروپا در جهت ترغیب آشوبگران و تروریست‌ها اقدام سیاسی شتابزده انجام دهد، پاسخ متقابل می‌دهیم

فکرشهر: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ساعاتی قبل با جوزپ بوررل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا بصورت تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش فکرشهر از انتخاب، در این گفتگو در مورد آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام و روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و تحولات اخیر در ایران تبادل نظر بعمل آمد.

دکتر امیر عیداللهیان در این گفتگو با اشاره به اینکه در مورد همکاریهای ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا توافقات خوبی بعمل آمده است، ضمن تشكر از تلاش سازنده بورل و مورا، در خصوص گفتگوهای مربوط به لغو تحریم ها اظهار داشت: در نيويورك بصورت فعال، رفت و برگشت پيام غیر مستقیم بين ايران و آمريكا انجام شد و در مجموع در نیویورک و وین گفتگوهای رو به پیشرفتی داشته ایم.

دکتر اميرعبداللهيان در مورد تحولات داخلی ایران نیز اظهار داشت: ما وفق قوانین داخلی خود موضوع درگذشت خانم مهسا امینی را با جدیت دنبال می کنیم تا ابعاد موضوع روشن شود. دستگاه قضايي با قاطعيت اين موضوع را در دستور كار دارد. بزودی گزارش علمی و فنی دقیق پزشکی قانونی منتشر خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران افزود:ما مطالبات مسالمت آمیز را حق مردم میدانیم و همواره به آن توجه می کنیم، اما صف آنها از اغتشاشگرانی که آمبولانسها را به آتش می کشند، بانک و اماکن عمومی را تخریب می کنند و با سلاح سرد و گرم به مردم و پلیس حمله می کنند و یا به اقدامات تروریستی مبادرت می ورزند، کاملا جداست و لذا با آشوبگران و تروریستها مطابق با قانون برخورد قاطعی خواهیم کرد.

دکتر امیرعبداللهیان هشدار داد اگر اتحادیه اروپا بر اساس اتهامات بی اساس و در جهت ترغیب آشوبگران و تروریستهایی که جان و مال مردم ایران را هدف قرار داده اند اقدام سیاسی شتابزده ای بکند، بدان پاسخ متقابل می دهیم.

جوزپ بوررل نیز در پاسخ از پیشرفت های صورت گرفته در مذاکرات لغو تحریمها ابراز خرسندی و بر اهمیت ادامه تلاشها برای رسیدن به توافق تاکید کرد.

بوررل افزود، ما در اتحادیه اروپا آماده هر گونه همکاری برای نیل به توافق هستیم.

بوررل توافقات اخیر میان ایران و آژانس را امیدوار کننده و گام مهمی در مسیر توافق وین خواند.

مقام اتحادیه اروپا همچنین اظهار داشت، می پذیرم که آشوب و تروریسم موضوعی است که با اعتراضات مسالمت آمیز که باید پاسخ مناسبی به آن داده شود، تفاوت دارد.

بوررل افزود در صدد نیستیم روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران دچار مشکل شود.

دیدگاه خود را بنویسید