سر خط خبرها:

رییس دانشگاه شهید بهشتی: در ناآرامی های هفته‌های گذشته تعدادی از دانشجویان در بیرون از دانشگاه دستگیر شدند / تمام دانشجویان بازداشتی دانشگاه آزاد شدند به جز یک نفر / اصرار داریم دانشجویان وقتی اعتراض و نقدی دارند از دانشگاه خارج نشوند

فکرشهر: رییس دانشگاه شهید بهشتی خواسته برخی دانشجویان در تجمعات روزهای اخیر در این دانشگاه را صنفی عنوان کرد و گفت: اگر دانشجویان اعتراض و نقدی دارند با حضور در دانشگاه و رعایت قوانین و مقررات آن را مطرح کنند.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، سعدالله نصیری قیداری به ناآرامی های اخیر در کشور و دستگیری تعدادی از دانشجویان این دانشگاه اشاره کرد و افزود: در ناآرامی های هفته‌های گذشته تعدادی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در بیرون از دانشگاه دستگیر شدند و ما به هیچ وجه اجازه ندادیم که دانشجویی در داخل دانشگاه دستگیر شود.

وی ادامه داد: بعد از دستگیری دانشجویان در ناآرامی ها بلافاصله پیگیری های لازم انجام شد، در یک ناآرامی ۶ دانشجو و در دیگر ناآرامی هفت دانشجو بازداشت شده بودند که تمام دانشجویان بازداشتی دانشگاه شهید بهشتی آزاد شدند به جز یک نفر که امروز از طریق دانشجویان به من اطلاع دادند در بازداشت است.

رییس دانشگاه بهشتی از پیگیری ها برای صحت و سقم بازداشت این دانشجو خبر داد و یادآور شد: اگر چنین دانشجویی دستگیر شده است، قطعا پیگیری می کنیم تا آزاد شود.

نصیری قیداری افزود: زمانی که دانشجویی از دانشگاه خارج می شود عملا دانشگاه دیگر اختیاری ندارد و همچنین قدرتی هم ندارد که بتواند بیرون دانشگاه را کنترل کند به همین دلیل است که اصرار داریم دانشجویان وقتی اعتراض و نقدی دارند از دانشگاه خارج نشوند و در داخل این محیط علمی و فرهنگی خواسته خود را مطرح کنند.

تمامی دانشجویان بازداشتی دانشگاه شهید بهشتی آزاد شدند

وی درباره فضای دانشگاه در دو روز گذشته هم گفت: دانشگاه شهید بهشتی در این روزها فضای آرامی داشت و تجمع به صورت هفته های گذشته نبود، برخی خواسته های صنفی درخصوص خوابگاه و تغذیه از سوی دانشجویان مطرح شد، معاونان مربوطه در جمع آنها حاضر شدند و سوالات آنها را پاسخ دادند البته برخی دانشجویان هم مطلع نبودند که دانشجویان آزاد شدند و یکی از خواسته های آنها این بود که توضیح دادیم همه آزاد شدند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: به هیچ وجه مخالف این نیستیم که دانشجویان یا اساتید اعتراض و نقدی نکنند چرا که دانشگاهی زنده و پویا است که به مسایل کشور حساس باشد اما این حساسیت باید با عقلانیت همراه باشد.

هیچ استادی استعفا نداده است

نصیری قیداری همچنین درباره اعتراض اساتید این دانشگاه اظهار داشت: در اعتراض ها ازسوی اساتید حرکت‌های تندی را شاهد نبودیم البته نقدهای خیرخواهانه و تذکرهایی مطرح شد و حرکت های غیرمنطقی، غیرقانونی، تعطیلی کلاس ها و استعفای اساتید وجود نداشته است.

وی تصریح کرد: دانشگاهیان به مسایل داخل کشور و تحرکات دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران حساس هستند اما تمامی فعالیت ها باید با عقلانیت همراه باشد تا اسیر تبلیغات رسانه های بیگانه نشویم.

رسانه های بیگانه دلسوز ما نیستند

رییس دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر این که کشورها و رسانه های بیگانه دلسوز ما نیستند، گفت: در جنگ تحمیلی و در دوران تحریم تجربه کردیم که آنها به دنبال تجزیه و ساقط کردن کشور هستند، قطعا آمریکا و اروپایی ها در چپاول و غارت کشورهای همسایه نقش داشته اند و چنین خوابی را هم برای ایران دارند.

نصیری قیداری افزود: باید به تحرکات و اشک تمساح دشمنان توجه داشته باشیم و با دید باز همراه با بصیرت و آگاهی کمبودها و اشکالات را در کشور رصد کنیم و مسوولان هم حتما استقبال می کنند.

وی یادآور شد: دانشگاه ها می توانند اتاق فکر دولت باشند و کاستی ها و ایرادات مدیریتی را در سطح کشور به مسوولان با رعایت حرمت، شان کشور، دانشگاه، دانشجو و اساتید گوشزد کنند و امیدواریم که این روزها را هرچه زودتر پشت سر بگذاریم که البته این به این معنا نیست که ما از نقد عملکرد مسوولین برای چاره جویی مشکلات کشور عقب نشینی می کنیم.

رییس دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: دانشگاه به عنوان یک محیط هوشیار و زنده به همه مسایل بین المللی و داخلی حساس است و مراقب فرزندان کشور و این سرزمین مقدس است.

کلاس های دانشگاه شهید بهشتی حضوری است

نصیری قیداری درباره برگزاری کلاس های این دانشگاه هم گفت: کلاس های دانشگاه شهید بهشتی از اول سال تحصیلی جدید حضوری است و در این هفته هم در ادامه برنامه آموزشی همه کلاس ها در مقاطع دکتری،‌ کارشناسی ارشد و کارشناسی حضوری برگزار می شود.

وی افزود: در این هفته نودانشجویان کارشناسی در دانشگاه شهید بهشتی حاضر شدند و انتخاب واحدهای خود را انجام دادند و کلاس های آنها هم حتی الامکان تشکیل می شود. کلاس های در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد هم در این مدت با حضور ۹۵ درصدی دانشجویان تشکیل شده است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که به مرور حضور دانشجویان در دانشگاه ها بهتر می شود، گفت: دانشجویان همت لازم را خواهند داشت و کلاس ها به صورت مرتب برگزار می شود چرا که علاقه مند به تعطیلی دانشگاه نیستند. تعطیلی دانشگاه‌ به نفع هیچ کس و به ویژه دانشجویان و آنها بیشتر از همه ضرر خواهند کرد.

نصیری قیداری با تاکید بر این که دانشجویان باید در دانشگاه حضور داشته باشند و در کلاس ها به صورت مرتب شرکت کنند، افزود: انتظار اول از دانشگاه ها این است که کلاس های آن دایر باشد. دانشجویان اگر اعتراض و نقدی دارند با حضور در دانشگاه می توانند این اعتراض و نقد را با رعایت قوانین و مقررات مطرح کنند.

وی ادامه داد: اگر کلاس ها به تعطیلی کشانده شود، دانشجویان هم نمی توانند خواسته های خود را مطرح کنند.

رییس دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: هر ساله میلیون ها تومان در دانشگاه ها برای تحصیل دانشجویان هزینه می شود اگر آنها در کلاس ها حاضر نشوند، ضرر مادی و معنوی به کشور و خودشان زده اند. اگر نقدی بر عملکرد مسوولان یا اتفاقات در کشور دارند، می توانند آن را با حضور در دانشگاه و با رعایت مقررات و قوانین بیان کنند.

دیدگاه خود را بنویسید