سر خط خبرها:

امیرعبداللهیان به دبیرکل سازمان ملل: جمهوری اسلامی در اغتشاشات اخیر عمیقا خویشتنداری به خرج داده / نشست شورای حقوق بشر باید برای دولتهای مروج خشونت و ترور تشکیل شود ونه در مورد ایران

فکرشهر: وزیر امور خارجه ایران و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله اوکراین، یمن و مذاکرات هسته ای گفتگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش «فکرشهر» از انتخاب به نقل از وزارت خارجه، حسین امیرعبداللهیان با اشاره به مسیر گفتگوی فنی سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس، همکاری طرفین را مناسب خواند.

امیرعبداللهیان همچنین دبیرکل را در جریان تبادل پیام های اخیر میان ایران و آمریکا در چارچوب ایفای نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات وین قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران یمن ضمن انتقاد از مداخلات امنیتی و رسانه ای یک کشور عرب در اغتشاشات اخیر در ایران، به ادامه نقش جمهوری اسلامی ایران جهت کمک به تمدید آتش بس و همکاری با سازمان ملل در این خصوص تاکید نمود و افزود: البته هر گونه تصمیم در مورد تداوم آتش بس و رفع کامل محاصره انسانی یمن توسط رهبران و مردم یمن اتخاذ می شود.

امیرعبداللهیان در خصوص اوکراین بار دیگر اتهامات بی اساس در خصوص ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین را قویا تکذیب کرد.

وی از مواضع و اقدامات غیرسازنده برخی کشورها به شدت انتقاد کرد و افزود: برخلاف منشور ملل متحد، تعداد معدودی از دولت های غربی با سوء استفاده از مطالبات مسالمت آمیز در ایران، اقدام به تشویق خشونت و آموزش ساخت سلاح و کوکتل مولتوف در فضای مجازی و رسانه ای کردند، که در نتیجه سبب کشتار پلیس و ناامنی در ایران شدند، تا جایی که زمینه را برای اقدام تروریستی داعش مهیا ساختند.

امیرعبداللهیان با انتقاد از رفتار دوگانه برخی دول غربی، تلاش آنان جهت برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را اقدامی مردود دانست و تاکید کرد: نشست شورای حقوق بشر برای دولتهایی که مروج خشونت و ترور هستند، باید تشکیل شود و ‌نه در مورد جمهوری اسلامی ایران که مدافع واقعی حقوق بشر است و در اغتشاشات اخیر نیز عمیقا خویشتنداری بخرج داده است. امیرعبداللهیان نسبت به تاثیرات منفی اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری های ایران با غرب هشدار داد.

دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این گفتگوی تلفنی، ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و در کمک به برقرای آتش بس در یمن، خواستار ادامه همکاری های ایران با فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن برای تمدید آتش بس موقت در این کشور شد.

آنتونیو گوترش با اشاره به نشست اخیر سفرای کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران با دبیرکل سازمان ملل، در خصوص ساختار نوین همکاری های منطقه ای که بتواند موجب تقویت صلح و ثبات در منطقه شود، ابراز امیدواری نمود.

آنتونیو گوترش تاکید ایران بر دیپلماسی را ستود و درباره گفتگوی لغو تحریم ها، احیای توافق را متضمن منافع تمامی طرفها دانست.

دبیرکل سازمان ملل ادامه همکاری های ایران با آژانس را گام مثبت تهران ارزیابی کرد.

دیدگاه خود را بنویسید