سر خط خبرها:
گزارش « فکرشهر » از وضعیت قیمت ها:

بازاری که روز به روز گران تر می شود

فکرشهر: فاز دوم هدفمندی یارانه ها هنوز اجرایی نشده ولی افزایش قیمت ها که با آغاز سال جدید شروع شده بود، پس از تعطیلات نوروز به اوج خود رسیده است.به گزارش فکرشهر، پس از افزایش قیمت کپسول های گاز...

فکرشهر ـ نرگس محمدزاده فرد: فاز دوم هدفمندی یارانه ها هنوز اجرایی نشده ولی افزایش  قیمت ها که با آغاز سال جدید شروع شده بود، پس از تعطیلات نوروز به اوج خود رسیده است.

به گزارش فکرشهر، پس از افزایش قیمت کپسول های گاز که اعتراض فروشندگان مبنی بر کم بودن سود را هم در پی داشت، قیمت انواع برنج، روغن، رب گوجه و سایر مواد غذایی، انواع شوینده و وسایل منزل از هفته ی گذشته تا امروز، از مبالغ مختلف چند صد تومانی تا چند صد هزار تومانی افزایش داشته است.

در این روزها البته قیمت سیمان و شن و ماسه نیز افزایش چشمگیری یافته و با وجود تصویب هیات مدیران عامل شرکت های سیمان کشور مبنی بر افزایش 2 درصد ارزش افزوده برقیمت سیمان، شاهد احتکار و گران فروشی در عاملین توزیع سیمان دشتستان می باشیم.

مورد دیگر، کرایه تاکسی می باشد که در اغلب موارد، رانندگان از موقعیت استفاده کرده و بیش از نرخ رسمی کرایه دریافت می کنند؛ تنها در برازجان رانندگان تاکسی مسیرهای 200 تومانی را 300 و مسیرهای 300 تومانی را 500 و 600 حساب می کنند.

همه ی این اتفاقات در حالی رخ می دهد که پیش از این باها و بارها مسئولین کشوری و البته با تاکید بیشتر، مسئولین استانی به خصوص شخص استاندار و معاونینش بر عدم افزایش قیمت ها در همه ی زمینه ها اعم از مواد غذایی تا کرایه ی حمل و نقل عمومی تاکید کرده و برخورد با متخلفان را یادآور شده اند ولی به نظر می رسد کسی جلودار این روند رو به رشد نبوده یا توانایی مقابله با آن را ندارد.

البته فروشندگان و رانندگان علت این افزایش قیمت ها را افزایش نرخ حامل های انرژی عنوان می کنند و در بسیاری موارد اجناس قبلی خود را نیز به قیمت جدید در بازار عرضه می نمایند و در پاسخ مشتریان مبنی بر علت گرانی نیز با تندی برخورد می کنند.

یکی از فروشندگان خوار و بار در بازار برازجان، در پاسخ به فکرشهر که نرخ جدید سوخت هنوز افزایش نیافته و چرا شما اجناستان را گران کرده اید، اظهار داشت: بنزین گران نشده ولی گازوییل که گران شده است!!

فروشندگان در حالی این افزایش دروغین انواع سوخت و حامل های انرژی را عنوان می کنند که هنوز هیچ افزایشی از سوی دولت رسما اعلام و اعمال نشده؛ ولی عموم مردم از زمان اجرای مرحله ی دوم هدفمندی و افزایش زمان دقیق نرخ حامل های انرژی بی اطلاعند و حرف فروشنده را حجت به حساب می آورند.

پیرمردی که یک کیسه ی 10 کیلویی برنج در دست داشت، به فکرشهر گفت: دو روز پیش این برنج را قیمت کردم، کیسه ای 45 هزار تومان بود و الآن کم تر از 50 هزار تومان در بازار نیست.

وی ادامه داد: آن وقت هی تبلیغ می کنند که بیایید و از دریافت یارانه انصراف دهید؛ وقتی یارانه ی یک برج من کفاف خرید یک کیسه برنج را نمی دهد، دیگر چه انتظاری داریم.

البته یکی از موارد تاثیر گذار در این افزایش قیمت ها علاوه بر نزدیکی به آغاز فاز دوم هدفمندی، می تواند ثبت نام جدید از متقاضیان دریافت یارانه نیز باشد، و همین امر سود جویان را به سوء استفاده بیشتر از وضعیت موجود سوق داده است.

هرچند ادارات صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی و کلیه ی مسئولین مربوطه می گویند در حال تلاش برای کنترل قیمت ها و برخورد با متخلفین هستند ولی به نظر می رسد این تلاش ها کم بوده و افزایش نظارت و مدیریت جهادی بر امور و بازارها آن هم در این وضعیت اقتصادی و سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب سال « اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی » نامگذاری شده است، مورد نیاز می باشد.