سر خط خبرها:

اضافه وزن ۳۵ درصد دیری‌ها

فکرشهر: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر از واکسیناسیون تکمیلی سرخک، سرخجه و فلج اطفال برای ۷۲ درصد جمعیت اتباع خارجی ساکن شهرستان دیر خبر داد.

به گزارش فکرشهر، عباس آدمیت‌نسب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کمپین واکسیناسیون سرخک، سرخجه، فلج اطفال و کووید اتباع و پناهندگان ویژه گروه سنی زیر ۱۵ سال با هدف ایجاد محافظت در برابر بیماری از ۱۰ دی‌ماه همزمان با سراسر کشور در شهرستان دیر اجرا شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر افزود: تاکنون تعداد ۲ هزار و ۶۲۲ کودک اتباع غیرایرانی واکسن فلج اطفال، ۲ هزار و ۴۰۵ کودک اتباع واکسن سرخک و سرخجه و ۶۱ نفر اتباع بالای پنج سال واکسن کووید در شهرستان دیر دریافت کردند.

آدمیت نسب گفت: ۱۱ تیم متشکل از ۲۸ نفر در قالب نیروهای عملیاتی، نظارتی و پشتیبانی این کمپین را در شهرستان دیر اجرا می‌کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با اشاره به اهمیت پوشش کامل واکسیناسیون، گفت: به منظور پوشش کامل طرح و پیشگیری از ورود و چرخش ویروس در منطقه، لازم است تمام اتباع زیر ۱۵ سال در فرصت باقی مانده واکسینه شوند.

آدمیت‌نسب ادامه داد: در صورتی که اتباع موفق به دریافت واکسن در این بازده زمانی نشدند، می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌ها و مراکز خدمات جامع سلامت محل سکونت، واکسن فرزندان زیر ۱۵ سال خود را بدون در نظر گرفتن سابقه واکسیناسیون دریافت کنند.

وی افزود: بر اساس آخرین سرشماری، جمعیت اتباع کمتر از ۱۵ سال در شهرستان دیر ۳ هزار و ۶۶۷ نفر است که پرسنل بهداشتی با مراجعه به درب منزل، ضمن سرشماری اتباع و آموزش‌های لازم در خصوص بیماری‌های واگیر، گروه جمعیتی کمتر از ۱۵ سال را برای واکسیناسیون به واحدهای بهداشتی دعوت می‌کنند.

اضافه وزن ۳۵ درصد دیری‌ها

آدمیت نسب اظهار داشت: تغییر تغذیه به سمت رژیم‌های غذایی ناسالم و سبک زندگی کم‌تحرک باعث شده که حدود ۳۵ درصد جمعیت شهرستان دیر تحت تأثیر اضافه وزن یا چاقی قرار گیرند.

وی اضافه کرد: طبق آمار ۹ ماهه امسال بیش از نیمی از بزرگسالان (۵۱.۳ درصد) قریب به یک چهارم (۲۲.۳ درصد) از سالمندان, ۲۰.۷ درصد از نوجوانان، بیش از ۳۰ درصد جوانان و نزدیک به ۱۲ درصد از کودکان زیر پنج سال شهرستان دیر تحت تأثیر اضافه وزن یا چاقی هستند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر با بیان اینکه رژیم غذایی ناسالم از عوامل اصلی بیماری‌های غیر واگیر است، گفت: برای پیشگیری، توقف و درمان مؤثر بیماری‌های غیر واگیر به مراقبت‌های بهداشتی مؤثر، حمایت‌های فرابخشی گسترده و اقدامات دیگر در تمام زمینه‌ها نیازمند هستیم و این مهم جز با همکاری تمام بخش‌های توسعه و همراهی اقشار مختلف جامعه میسر نخواهد شد.

وی با بیان اینکه علت اصلی چاقی و اضافه وزن، عدم تعادل انرژی بین کالری مصرف شده و کالری مورد نیاز است، افزود: عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و روانی تأثیر به‌سزایی در این اختلال چند وجهی دارند.

آدمیت‌نسب تصریح کرد: افزایش آگاهی مردم در مورد ارتباط بین سبک زندگی و چاقی و عوارض چاقی، نه تنها می‌تواند بار بیماری را کاهش دهد، بلکه افراد را برای انتخاب سبک زندگی سالم، مانند داشتن فعالیت بدنی و انتخاب غذا و نوشیدنی سالم، توانمند کند.

وی یادآور شد: برنامه‌های سیزدهمین بسیج ملی تغذیه با شعار «حال خوب با وزن مناسب» از بیست‌و چهارم دی‌ماه تا هفتم بهمن‌ماه در شهرستان دیر در حال اجرا است.a

دیدگاه خود را بنویسید