سر خط خبرها:

انتقاد خورموجی ها از وضعیت آب

فکرشهر: شهروندان خورموج مرکز شهرستان دشتی می گویند: افت فشارو قطعی آب در ساعات گرم روز باعث مشکلاتی برای آنان شده است و مسوولان ذی ربط باید برای حل این مشکل چاره اندیشی کنند.

به گزارش فکرشهر، آنان با مراجعه به خبرنگار ایرنا درخورموج افزودند: از ابتدای سال جاری آب این شهر بیش از 10 ساعت درساعات گرم روز (ازساعات 12 ظهرتا 22) قطع می شود.

یکی از شهروندان خورموجی گفت: بیشترین قطعی آب درمناطق بالا دست وشرق شهر خورموج است واین محلات با کمبودشدید آب مواجه هستند.

احمد رضایی افزود: قطعی طولانی مدت در ساعت های گرم روز و افت شدید فشار آب باعث می شود تا مردم کارهای ضروری خود از جمله شست وشو و غیره را نتوانند انجام دهند.

شهروند دیگر خورموجی بیان کرد: با وجود این که برای جبران افت فشار آب از تلمبه استفاده می کنیم اما قطعی طولانی مدت آب باعث مشکلاتی بویژه برای خانواده هایی که جمعیت بیشتری دارند، شده است.

قاسم عبدی افزود: مسوولان ذی ربط باید برای حل مشکل آب این شهر 40 هزار نفری چاره اندیشی بکنند تا مردم بیش از این به سختی نیفتند.

رییس اداره آب وفاضلاب شهرستان دشتی با تایید مشکل قطعی و افت فشار آب در شهر خورموج گفت: به دلیل کم شدن سهمیه آب از 15 فروردین امسال از ساعات 13 تا 22 شب هر روز بیشترمحلات شرقی و بالا دست این شهر با افت فشارو قطعی آب مواجه هستند.

عبدالرسول نجاتی افزود: در این مدت روزانه دو هزارو 300 مترمکعب از سهمیه آب شهرخورموج کم شده واین امر باعث شده تا محلات خیابان طالقانی، شهرک چمران، ذوالفقار، آماده سازی، آتش نشانی، خمین آباد و برخی شهرک های بالا دست خورموج درساعت های گرم روز افت فشارو قطعی آب داشته باشند.

نجاتی اضافه کرد: شهرخورموج درسال 1372 با سه هزارو 500 مشترک روزانه بیش ازهفت هزارو 500 مترمکعب سهمیه آب ازخط محرم داشته است علاوه برآن روزانه بیش از دوو هزارو 400 مترمکعب نیزاز چاهاه های آبرسانی شهرخورموج تامین وبه شبکه شهری تزریق می شده است.

وی افزود: این درحالی است که هم اکنون این شهر با بیش از14هزارمشترک هنوز سهمیه آب همان هفت هزار 500 مترمکعب سال 1372 است اما تعداد مشترکین به بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

رییس اداره آب وفاضلاب شهرستان دشتی با تایید مشکل قطعی و افت فشار آب در شهر خورموج ادامه داد: علاوه براین به دلیل خشکسالی وکاهش سفره آب زیر زمینی استحصال آب ازچاه های آبرسانی خورموج نیزکاهش یافته است.

نجاتی تاکیدکرد: بخشی ازشبکه آبرسانی خورموج نیزقدیمی وفرسوده است وتحمل فشارآب را ندارد و این امر باعث شده با شکستگی، قطع وهدررفت آب مواجه باشیم.

وی گفت: توسعه ونوسازی شبکه آبرسانی درمحلات قدیمی شهر خورموج از اولویت های ضروری است .

نجاتی اظهار کرد: به دلیل تناسب نداشتن قیمت اّب مصرفی وشرب مردم با قیمت های واقعی درچند سال گذشته شرکت آب وفاضلاب ازمحل اعتبارات ودرآمدهای خود قادربه توسعه نوسازی شبکه آب نشده است ومی طلبد ازمحل اعتبارات ملی، استانی یا ستاد حوادث وخشکسالی اعتبار مورد نیاز برای نوسازی شبکه آب مساعدت شود.

رییس آداره آب وفاضلاب شهری شهرستان دشتی افزود: شهرخورموج نیازبه احداث یک مخزن 20 هزارمترمکعبی برای ذخیره سازی، تنظیم آب و تزریق به شبکه درمواقع بحرانی دارد که برای احداث این مخزن نیازمند تامین اعتبارملی یا استانی است.

نجاتی ازهمه شهروندان خواست با توجه به آغاز فصل گرما وکاهش تولید وانتقال آب از خط سراسری کوثر و مشکلات شبکه شهری حداکثرصرفه جویی درمصرف آب داشته باشند تا کمتر با افت فشار یا قطعی آب مواجه شوند.

وی همچنین از شهروندان خواست با ذخیره سازی آب در مخازن خانگی درساعات افت فشار یا قطعی آب به اداره آب و فاضلاب برای توزیع مناسب آب کمک کنند تا درتابستان شاهد کمترین کاهش فشار و کم آبی باشند.