سر خط خبرها:

واکنش رستم قاسمی به اظهارات لاریجانی در پارس جنوبی

فکرشهر: رستم قاسمی در واکنش به سخنان علی لاریجانی رئیس‌مجلس درباره پارس جنوبی، گفت: بنده به خاطر دفاع از جامعه مهندسی و سازندگان و توانمندی‌های داخلی به این مطلب پاسخ می‌دهم و در این باره صحبت می‌کنم.به گزارش فکرشهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از پارس جنوبی گفته بود:« با توجه به گزارش‌هایی که ارائه شد، در سال‌های گذشته کارها به اندازه کافی پیشرفت نکرده و تصمیماتی گرفته شد که پروژه‌ها پخش شدند و زمان‌بندی نادرستی داشتند، انسان را نگران می‌کند و مایه تاسف است که با صرف 30 میلیارد دلار هنوز نتوانسته‌ایم از اکثر این فازهای پارس جنوبی بهره‌برداری کنیم.»

فکرشهر: رستم قاسمی در واکنش به سخنان علی لاریجانی رئیس‌مجلس درباره پارس جنوبی، گفت: بنده به خاطر دفاع از جامعه مهندسی و سازندگان و توانمندی‌های داخلی به این مطلب پاسخ می‌دهم و در این باره صحبت می‌کنم.

به گزارش فکرشهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازدید از پارس جنوبی گفته بود:« با توجه به گزارش‌هایی که ارائه شد، در سال‌های گذشته کارها به اندازه کافی پیشرفت نکرده و تصمیماتی گرفته شد که پروژه‌ها پخش شدند و زمان‌بندی نادرستی داشتند، انسان را نگران می‌کند و مایه تاسف است که با صرف 30 میلیارد دلار هنوز نتوانسته‌ایم از اکثر این فازهای پارس جنوبی بهره‌برداری کنیم.»

رستم قاسمی در واکنش به سخنان علی لاریجانی رئیس‌مجلس درباره پارس جنوبی، گفت: بنده به خاطر دفاع از جامعه مهندسی و سازندگان و توانمندی‌های داخلی به این مطلب پاسخ می‌دهم و در این باره صحبت می‌کنم.

 بخشهایی از سخنان رستم قاسمی:
-ای کاش گزارش منصفانه‌ای به رئیس‌ مجلس که خود فردی منصف و منطقی است داده می‌شد تا قضاوتی عادلانه صورت می‌گرفت و توانمندی و برنامه‌ریزی مهندسان و متخصصان صنعت نفت در دوران تحریم در بزرگترین پروژه ملی کشور ضایع نمی‌شد.

-بنا ندارم انتقاد و یا عملکرد کسی را زیر سوال ببرم اما آماده‌ام با هر کدام از مسئولین در رسانه ملی در یک محیط کارشناسی از این اقدام تاریخی و اعجاب‌ برانگیز در دوران تحریم و عبور از بحران برای روشن شدن اذهان مردم و مسئولین مناظره کنم و از دوران مسئولیتم در وزارت نفت دفاع کنم.

-یکی از نتایج سرمایه‌گذاری اتمام فاز‌های 10 و 9 پارس جنوبی بود که در دولت هشتم آغاز و با پیشرفت 25 درصد به دولت نهم تحویل داده شد و از عواید آن می‌توان به تولید روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی و 50 میلیون متر مکعب گاز و دیگر فرآورده‌ها اشاره کرد که ارزش این محصولات سالیانه به 5 میلیارد دلار بالغ می‌شود.

-نتیجه دوم سرمایه‌گذاری انجام شده در پارس جنوبی اتمام فازهای 8 و 7 و 6 بود که دولت هشتم با پیشرفت 75 درصدآن را به دولت بعدی تحویل داد و در اثر اتمام آن درآمدی بیش از 5 میلیارد دلار سالیانه نصیب کشور می‌شود.

-نتیجه سوم سرمایه‌گذاری توسعه فازهای 15 و 16 بود که در بخش‌های مختلف مهندسی و اجرا تماما توسط مهندسین و شرکت‌های ایرانی ساخته شده است. اجرای این فازها با تکیه بر توان داخلی افتخار بزرگی برای صنعت نفت کشور است که در مرحله راه‌اندازی تحویل دولت جدید شده است.

-نتیجه چهارم سرمایه‌گذاری انجام شده در پارس جنوبی شروع و اتمام بزرگترین فاز این میدان فوق عظیم یعنی فاز 12 بود که به صورت سه فازی و در مرحله راه‌اندازی تحویل دولت جدید شده و درآمدی حداقل 5 میلیارد دلار برای کشور به دنبال خواهد داشت.

-نتیجه پنجم این سرمایه‌گذاری آغاز توسعه فازهای 18 و 17 بود که با پیشرفت 83 درصدی تحویل دولت جدید شده است که با اتمام 17 یا 18 درصد باقیمانده درآمدی مانند بقیه فازها نصیب کشور خواهد کرد.

-شروع توسعه ده فاز جدید در دوران تحریم‌های سخت و با تامین صحیح منابع مالی بود که تبدیل به خاری در چشم دشمنان خارجی انقلاب شد و خوب است سرعت پیشرفت آنها مورد توجه مسئولان محترم کشور قرار بگیرد.

-در شرایطی که شرکت‌های خارجی حضور نداشتند، کالا و تجهیزات پیچیده را که وابستگی زیادی به آنها داشتیم به ما نمی‌دادند و تامین منابع مالی با مشکلات فراوانی روبرو بود این پیشرفت‌ها حاصل شد و چنین دستاوردهایی آن هم در شرایطی این چنین دشوار و سخت باید به رخ دنیا کشیده شود نه اینکه به خاطر مسائل سیاسی و جناحی دستاوردهایی که متعلق به مهندسین متخصص و زحمت‌کشان صنعت نفت و جامعه سازندگی کشور است مورد بی‌مهری قرار گیرد.

-با توجه به اینکه هر دو فاز استاندارد پارس جنوبی درآمد سالیانه‌ای بالغ بر 5 میلیارد دلار به دنبال خواهد داشت می‌تواند سهم شگف‌انگیزی در درآمد و تامین گاز کشور داشته باشد.

-در اثر سرمایه‌گذاری‌های انجام شده تولید روزانه 140 میلیون متر مکعب گاز در سال 84 به حدود 290 میلیون متر مکعب در سال 92 رسید و با احتساب فازهای در دست راه‌اندازی به 440 میلیون متر مکعب گاز و تولید روزانه 200 هزار بشکه میعانات گازی به 600 هزار بشکه در روز بالغ خواهد شد.

-فازهای پارس جنوبی را هم سریعتر و هم ارزانتر از شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی توسعه دادیم، چنانکه فاز 19 که معادل دو فاز است با پیشرفت ماهیانه 9.1 درصد با پیشرفت کلی 65 درصد تحویل شده است، فازهای 24 تا 22 و 13 با پیشرفت ماهانه متوسط 8.1 درصد با 64 درصد پیشرفت تحویل شده است و فازهای 21، 20 و 14 با پیشرفت ماهیانه 5.1 درصد با 52 درصد پیشرفت کلی تحویل دولت جدید داده شده است.

-اگر به برنامه زمانبندی فازهای انجام شده توسط شرکت‌های نفتی خارجی توجه شود آن هم در شرایطی که همه چیز برای آنها فراهم بود و حتی پیچ و مهره پالایشگاه‌های گاز را از خارج وارد می‌کردند می‌توان قضاوت کرد که ظرفیت توانمندی داخلی ایران در چه حد و مرزی قرار دارد.

-فازهای 3 و 2 با زمانبندی 72 ماه یعنی متوسط ماهیانه پیشرفت 4.1 درصد، فاز 1 در 86 ماه با پیشرفت متوسط 1.2 درصد در ماه و فازهای 5 و 4 با پیشرفت 65 درصد و متوسط پیشرفت ماهانه 6.1 درصد توسط شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی توسعه یافتند.

-با توجه به شرایط برداشت رقیب از میدان پارس جنوبی و تاکید همه مسئولین کشور برای به پایان رساندن این طرح عظیم، پروژه‌های باقیمانده به صورت همزمان شروع شد و روش‌های تامین منابع مالی آن از طرق مختلف و همکاری‌های مجلس محترم و ایجاد صندوق انرژی تامین گردید که اگر این روند متوسط پیشرفت ماهیانه ادامه پیدا می‌کرد باید شش فاز در حداکثر 20 تا 24 ماه زمان از نیمه دوم 92 به بعد تمام می‌شد و 4 فاز نیز حداکثر 30 تا 35 ماه به پایان رسیده و به این طریق پرونده پارس جنوبی بسته شود که با اتمام این طرح‌ها بیش از صد میلیارد دلار درآمد کشور اضافه خواهد شد.

-آیا وقتی منابع مالی پیش‌بینی شده و قابل تامین بوده است و در دو سال گذشته علیرغم بدترین شرایط اقتصادی در کشور این منابع تامین شده است این فرصت غنیمت نبود که توسعه همه فازهای باقیمانده پارس جنوبی را آغاز کنیم تا عقب‌ماندگی ما از رقیب بیش از این ادامه نیابد و پرونده پارس جنوبی برای همیشه بسته شود؟

-وزیر محترم نفت چندین بار اظهار داشته‌اند که وزارت نفت مشکل مالی ندارد و با توجه به اینکه خوشبختانه توانمندی داخلی و مدیریت مهندسی هم در کشور وجود دارد امیدوارم که در زمانبندی مقرر توسعه پارس جنوبی به پایان برسد.

-در زمان شروع مسئولیت بنده 7 ریگ حفاری دریایی آن هم به صورت اجاره‌ای و تحت مالکیت خارجی‌ها در خلیج‌فارس فعال بود و با 20 فروند در شرایط سخت تحریم که آن هم اکثرا مالکیتی پیمانکاران ایرانی بود تحویل دادم.

-ما هم سریع‌تر و هم ارازن‌تر از خارجی‌ها ساختیم و از همه مهم‌تر ایرانی‌ها فازهای جدید را ساختند، تامین منابع مالی را به روش‌های مختلفی انجام دادیم به گونه‌ای که در سال 91 حدود 20 میلیارد دلار در کل مجموعه صنعت نفت کشور سرمایه‌گذاری انجام شد.

منبع: فارس