سر خط خبرها:
اختصاصی فکرشهر؛

پیاده روی بزرگ ولایت در برازجان و ذکر چند نکته

فکرشهر: چند سال پیش بود که در چنین ایامی تعداد معدودی از جوانان با اخلاص و محب اهل بیت، پیشنهاد و برنامه ریزی پیاده روی بزرگ ولایت را به مناسبت شهادت امام رضا علیه السلام، آغاز کردند که بعدها و سال های بعد، سایر جوانان و مردم شریف در کنار هم اقدام به برگزاری و بهبود کیفیت این مراسم نمودند و البته...

فکرشهر ـ همایون فقیه: چند سال پیش بود که در چنین ایامی تعداد معدودی از جوانان با اخلاص و محب اهل بیت، پیشنهاد و برنامه ریزی پیاده روی بزرگ ولایت را به مناسبت شهادت امام رضا علیه السلام، آغاز کردند که بعدها و سال های بعد، سایر جوانان و مردم شریف در کنار هم اقدام به برگزاری و بهبود کیفیت این مراسم نمودند و البته نمی دانستند که بعد از گذشت چند سال، به برکت امام رضا علیه السلام و برادر بزرگوارشان، امامزاده ابراهیم و نیت خدایی خودشان جمعیت از هزار نفر به صد و سی هزار نفر می رسد. در سال اول و سال های بعدی ابتدایی، آن جوانان با دستان خالی در شبانه روزهای سرد زمستان مشغول به فراهم آوردن امکانات لازم برای برگزاری این مراسم بودند و همین بس در مورد سختی کار آن جوانان اولیه شروع کننده پیاده روی در سال اول باید گفت حتی برخی حاضر نشدند جارویی بدهند که این جوانان صحن امامزاده ابراهیم را هم جارو بزنند!!

از همین رو به مناسبت نزدیک شدن به آخر ماه صفر و برگزاری این پیاده روی بزرگ چند مورد را نگارنده  متذکر می شود:

۱. یکی از معضلات مهم این پیاده روی بزرگ استانی، موضوع زباله های ایستگاه های صلواتی طی مسیر است که واقعا جلوه ی بسیار بدی به آن منطقه ی زیارتی، سیاحتی می دهد و کثیف شدن آن محور، دور از ادب دینی و فرهنگی است که لازم است امسال تدبیرهای بهتری از سال های قبل اتخاذ شود و باید کیسه های زباله به هر ایستگاه داد و آنان را امر کرد که باید اطراف ایستگاه های خود را تمیز کنند و البته کیسه های زباله ای هم باید به مردم داد.

۲. مشکل اساسی دیگر که واقعا طاقت فرسا و بسیار ناهنجار است، بحث وسایل نقلیه برای برگشت عزاداران به شهر می باشد، اگر مسوولین خوب دقت کرده باشند، مطمئنا برگشت دادن صد و اندی هزار زائر با ده تا بیست واحد اتوبوس شهرداری امری غیر ممکن و خطرناک است. سالیان قبل بسیار مشاهده می شد که مردم در گرما و آفتاب مسیر برگشت را پیاده می آیند، لذا انتظار می رود ستاد پیاده روی مردمی را فعال کرده و با کمک سایر شهرداری های شهرستان و سپاه برازجان و سایر نهادهایی که اتوبوس، مینی بوس و غیره دارند، جهت برگشت مردم به شهر بسیج ایجاد کرد، در غیر این صورت امسال نیز دردسرها و مشکلات سالیان قبل را خواهیم داشت و ممکن است اتفاق بسیار خطرناکی در حین برگشت مردم به شهر رخ دهد که آن موقع دیگر جای هیچ گونه توجیه از طرف مسوولین باقی نخواهد ماند.

3. در طی مسیر سرویس های بهداشتی موجود است، اما واقعا جوابگوی این خیل عظیم عزاداران نیست، درخواست می شود که مسوولین تدبیری برای حل این معضل کنند و سرویس های بهداشتی حرم امام زاده ابراهیم را هم افزایش و بهبود دهند. 

۴. زائران و عزاداران که فاصله ی ۱۷ کیلومتری را در آب و هوای نسبتا خنک ولی متمایل به گرم در ساعت های 9 به بعد طی می کنند و در راه به عزاداری مشغول هستند، حوصله و صبر این را ندارند که گوش به سخنرانی ها و گفته های پایان پیاده روی در حرم امام زاده ابراهیم بدهند، چرا که مکانی برای استراحت و نشستن نیست و هوای گرم اذیت می کند ـ اگر چنین محیطی فراهم بود، مشکلی نبود اما متاسفانه نیست ـ پیشنهاد می شود در طول مسیر دو سه محل عزاداری با ماشین برنامه ریزی شود تا همه ی مردم از عزاداری طرل مسیر استفاده کنند و پیشنهاد دیگر این که در پایان مراسم در حرم، به دلیل نامساعد بودن محل تجمع، مسوولین در دقایقی بسیار کوتاه فقط از حضور مردم شریف استان در این مراسم و از دست اندرکاران برگزاری تشکر و قدردانی کنند و نیازی به مراسم طولانی نیست.

۵. بعد از گذشت چند سال از آغاز این پیاده روی، هنوز صدا و سیمای استانی و سراسری نسبت به این حرکت کم کاری و کم لطفی فراوان می کنند و فقط دقایقی را پخش می کنند که علت این کم لطفی علاوه بر مسوولین استانی، مسولین شهرستان دشتستان نیز هستند که پیگیری چندانی نمی کنند و فقط به پیشنهاد دادن تریبونی اکتفا می کنند و این وظیفه ی شورای فرهنگ عمومی و فرمانداری و ستاد مردمی است که پیگیر کاربردی برای پخش زنده و پخش مستند جامع از این حرکت عظیم باشد. از امام جمعه ی گرامی و فرماندار محترم درخواست می کنم که از این حق اجتماعی و فرهنگی مردم و جوانان کوتاه نیایند و حتی شده است حضوری به بوشهر رفته و حق مردم را بگیرند و اینکه فقط در نماز جمعه و جلسات اداری چنین درخواست هایی از بوشهر کنند، راهی به جایی نمی برد...
صدا و سیمای استان وظیفه دارد که این حرکت را منعکس کند و نه فقط دقایقی را پخش کند که نصف همان پخش هم مصاحبه با مسوولین است و اگر امسال نیز این حق اجتماعی و فرهنگی مردم ولایت مدار و شریف دشتستان در صدا و سیما رعایت نشود، نگارنده بعد از پیاده روی قلم به نقد مسوولین استانی و شهرستانی خواهد زد و بزرگواران نباید از دغدغه های مردمی و زبان رسانه ناراحت شودند.

۶. همیشه بوده اند افرادی که علاقه مند هستند عملکرد های فرهنگی، اجتماعی مردمی یا هر مورد دیگری را به نام خود تمام کنند و زحمت جوانان و مردم را نادیده بگیرند و مطمئنا این حرکت عظیم دینی فرهنگی هم از این گفته دور نیست، ولی امام رضا علیه السلام نخواهد گذاشت که زحمات شبانه روزی جوانانی که بدون چشم داشت و  بدون امکانات در سرما در طی این سال های برگزاری پیاده روی تلاش کرده اند، از بین برود و عده ای دوست در کار اهل بیت هم مکر کنند؛ ولی نمی دانند که آخرش این می شود که قرآن می فرماید: «وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَهُ وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ....»

نگارنده به همه ی خوانندگان گرامی این یادداشت با یقین کامل، بدون پرده و بدون رودربایستی با هیچ کسی با اعتقاد کامل اعلام می دارد که در طول زمان و تاریخ این شهرستان و شهر، در هیچ موقعیت اجتماعی چنین حرکتی نبوده و آغارگر این حرکت الهی و بزرگ، جوانان برومند و با خدایی بودند که بدون هیچ انتظاری از شخصی یا مسوولی با گمنامی پیاده روی بزرگ مردمی ولایت را آغاز کردند، نه هیچ طایفه خاص و نه عده ای که شاید علاقه مند باشند این این مراسم را به نام خود ثبت کنند.
به مردم شریف شهرستان و استان عرض می کنیم که هیچ نهاد خاص و هیچ شخصیت حقوقی و حقیقی و هیچ طایفه ای حق ندارد و نخواهد داشت پیاده روی شهادت امام رضا (ع) را به نام خود ثبت و مصادره کند!!
نباید از جوانان و مردمی که برای رضای خداوند کار فرهنگی و اعتقادی انجام می دهند، استفاده نامی و اجتماعی کرد. همیشه در طول تاریخ بوده اند عده ای که پول و موقعیت اجتماعی داشتند و از این امکانات استفاده کردند ولی راه را بر پرسش از عملکردشان بسته اند و انگار فکر می کنند از هر گونه نقد و سوال مبرا هستند.

در آخر از زحمات شبانه روزی مسوولین محترم شهرستان در ستاد پیاده روی مردمی ولایت متشکرم؛ خصوصا از نیروی محترم انتظامی، پلیس راهور، شبکه بهداشت و هلال احمر که سالیان گذشته خصوصا سال قبل، حضور بسیار خوب، کاملا مشهود و فعالی در این حرکت داشتند!!
 
تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِينَ لَا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ 
ﺁﻥ ﺳﺮﺍﻯ  ﭘﺮﺍﺭﺯﺵ ﺁﺧﺮﺕ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻯ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻰ  ﺩﻫﻴﻢ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻦ ﻫﻴﭻ ﺑﺮﺗﺮﻯ ﻭ ﺗﺴﻠﻂ ﻭ ﻫﻴﭻ ﻓﺴﺎﺩﻯ ﺭﺍ ﻧﻤﻰ  ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ؛ ﻭ ﺳﺮﺍﻧﺠﺎم نیک ﺑﺮﺍﻯ ﭘﺮﻫﻴﺰﻛﺎﺭﺍﻥ ﺍﺳﺖ .( قصص83)
 

دیدگاه‌ها

پیشنهاد میشود

پیشنهاد میشود جهت سهولت کار و کاهش تجمع خودروهای سواری و زودتر و بموقع رسیدن مردم به نقطه آغازین و مبدا حرکت پیاده روی،اتوبوس های صلواتی و مینی بوس هائی در جای جای شهر و نقاط مختلف در ایستگاه های معینی آماده باشند تا مردم، سریع تر و آسان تر پتوانند خود را به محل شروع راه پیمائی برسانند

ی دوست

احسنت بر جوانان ولایی و محب اهل بیت ای کاش به همان جوانان اجازه کار در پیاده روی می دادند نه اینکه با بی مهری مسئولین مواجه بشوند و کار را به دیگران بسپارند جوانانی که در راس آنان طلابی بودند که شاگرد مکتب اهل بیت (ع) می باشند و از فعالین فرهنگی  و مذهبی شهر هستند و در حال حاضر خانه نشینی را ترجیح داده اند و گاها فکر رفتن از این شهر را در سر می پرورانند درد دلی بود و لاغیر

دیدگاه خود را بنویسید