سر خط خبرها:
در حاشیه اجلاس اکسکام انجام شد؛

دیدار دکتر ذوالفقاری با وزیر مهاجرت افغانستان

فکرشهر: معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور در حاشیه اجلاس اکسکام با سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، حسین ذواالفقاری ابتدا آخرین اطلاعات مربوط به تعداد دانش آموزان افغانستانی پناهنده در مدارس ایران را اعلام کرد و گفت: در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰۲هزار دانش آموز افغانستانی درایران حضور داشت که این آمار در سال ۲۰۱۸ به حدود ۱۲۰ هزار نفر رسیده است.

وی در ادامه با توجه به اهمیت موضوع مهاجرت و پناهندگی اظهار کرد: درصدد ارتقای ساختار اداره کل امور اتباع به سازمان ملی مهاجرت هستیم. این موضوع نیز در دولت مطرح شده است و تا دوماه آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور به اقدامات ایران درخصوص تسهیل در صدور روادید اشاره و تصریح کرد: به منظور بازگشت افغانستانی‌ها به کشور خود، دولت از هیچ تلاشی فروگذار نیست که اهم اقدامات ایران در این زمینه در سخنرانی مجمع عمومی اکسکام ارائه شد.

ذوالفقاری در ادامه به برنامه ریزی ایران در پروسه قانونمند کردن حضور پناهنده در کشور در زمینه اخذ روادید همچون حذف وثیقه به عنوان تضمین بازگشت در زمان صدور ویزا، حذف شرط مسافرت هوایی در اخذ ویزا، تمدید مدت اقامت از سه ماه به ۹ ماه و ایجاد ظرفیت صدور ویزا به تعداد ۵۵۰هزار عدد در خصوص افراد جویای کار طی بازه زمانی یک ساله نیز اشاره کرد.

گفتنی است در این دیدار مقرر شد در بخش صدور ویزا که به دنبال توافق دو طرف صورت گرفت و ایران تضمین صدور ۵۵۰هزار ویزا در یکسال را داد، طرف افغانی همانند مدل پاکستان تیمی را جهت تسهیل این فرایند صدور به ایران بفرستند. در مدل پاکستان ۱۰۰ نفر نیروی افغانی به پاکستان فرستاده می شود.

در ادامه این دیدار، سید حسین عالمی بلخی - وزیر مهاجرت و عودت کنندگان افغانستان - نیز به تغییر ایجاد شده در ساختار اجرایی پاکستان و محول شدن مسئولیت مهاجرت به وزارت کشور پاکستان پس از انتخابات اشاره و اظهار کرد: ما آماده‌ایم نیرو جهت کمک بفرستیم و هزینه اسکان آنان را نیز تامین کنیم.

وی همچنین از خدمات جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه میزبانی طولانی مدت از پناهندگان افغانستانی تشکر و قدردانی کرد و گفت: طی هفته‌های گذشته کمیته انجام این همکاری در افغانستان فعال شده است.همچنین از محل اعتبارات بانک جهانی و وزارت امور خارجه جهت تامین هزینه این افراد استفاده خواهد شد.

ذوالفقاری نیز خاطرنشان کرد: تضمین عملی لازمه پیشبرد اهداف است، در نتیجه به منظور تغییر از حالت گفتگوی صرف به حالت اجرا باید به ما قول همکاری عملی دهید. از این رو چندین بار با هدف اخذ قول عملی از آمادگی طرف ایرانی جهت صورتجلسه کردن قول طرف افغانی در قالب امضای دو طرفه سند صورتجلسه را خواستار شدند که طرف افغانستانی در نهایت به نحوی از تهیه و امضای صورتجلسه شانه خالی کرد.

وزیر مهاجرت افغانستان در ادامه اظهار کرد: طرح ثبت روادید به منظور خروج مراجعت در برخی استانها و یا دفاتر کفالت به کندی پیش می‌رود که معاون امنیتی و انتظامی با تکذیب این موضوع به طرف افغانی گفت که اطلاعات نادرست از منابع غیر قابل اعتماد راهکار مناسبی برای تجزیه و تحلیل نیست.

ذوالفقاری در ادامه به طرف افغانی یادآوری کرد: اگر تلاش‌های ایران نبود دولت عراق در بحث اربعین زیر بار تعامل با زائرین افغانی نمی‌رفت و در طول جلسه بارها از کمک و همکاری ایران جهت صدور روادید در راستای طرح بازگشت افغانها و مساله خروج مهاجرت سخن به میان آورد و صرفا خواستار همکاری و عملگرایی طرف افغان شد.

ذوالفقاری از عدم پیگیری مستمر سفیر افغانستان در ایران نیز گلایه کرد و این موضوع را نشانه نبود عزم راسخ در طرف افغانی دانست.

وی از آمادگی کامل ایران برای بررسی تمامی جزییات طرح صدور روادید طی جلسات مورد نیاز با طرف افغانی خبر داد و در ادامه و پس از پافشاری در گرفتن تاریخ مشخص مبنی بر اقدام عملی طرف افغانی راجع به موضوع روادید، در نهایت طرف مقابل بصورت تلویحی اعلام کرد تا قبل از آغاز فصل زمستان رسما به همکاری عملی با ایران خواهند پرداخت.

ذوالفقاری ضمن تاکید بر مسئله افزایش کنترل مرز پاکستان از سوی دولت افغانستان به نقاط اختلاف مرزی در محدوده دوغارون نیز اشاره کرد و گفت: این اختلاف جز با تشکیل جلسات دوجانبه با حضور کارشناسان دو طرف برطرف نخواهد شد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، در پایان معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به منظور قانونمند کردن ورود و خروج اتباع افغانستانی به کشور به تمامی تعهدات خویش در خصوص صدور روادید به طور عملی پایبند بوده حال آنکه طرف افغانستانی همچنان در حد حرف به این موضوع بسنده کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید