سر خط خبرها:
سخنگوی قوه قضائیه:

آمار کشته‌های آبان ماه تعیین تکلیف شده؛ متولی این موضوع شورای امنیت کشور است؛ آمار نیاز به جداسازی دارد/ برگزاری دادگاه‌های حوادث آبان ماه در دستور کار است / در ماجرای آبان ماه، به عدد حاضران در خیابان‌ها پرونده تشکیل ندادیم

فکرشهر: اگر بهاره هدایت ادعایی مبنی بر ضرب و شتم دارد باید اعلام کند که بررسی شود؛ به محض تودیع وثیقه، زمینه آزادی او فراهم می‌شود / در پرونده، روح الله زم فعلا فقط کیفرخواست متهم ردیف اول صادر شده /کیفرخواست دو شهروند فرانسوی صادر شد / از اسفندماه جلسات محاکمه طبری آغاز می‌شود / احکام محیط زیستی‌ها قطعی شد...

فکرشهر: سخنگوی قوه قضائیه گفت: در فاصله دو نشست سخنگویی ۵٠ مفسد اقتصادی محکومیت قضایی پیدا کردند که امروز فهرست کامل در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

به گزارش فکرشهر از ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ضمن تبریک مجدد ایام دهه فجر و ولادت حضرت فاطمه (س) گفت: برای کشوری قوی باید مردمی قوی، دولتی قوی، مجلسی قوی و قوه قضائیه‌ای قوی داشته باشیم. برای قوه قضاییه قوی ما در راستای حفظ کرامت انسان و حمایت مردم قدم برمی‌داریم. به عبارت ساده قوه قضائیه قوی یعنی قوه قضائیه مردمی. اقدام اخیر دستگاه قضا در تدوین و ابلاغ دستورالعمل مشارکت نهادهای مردمی با این قوه که روز گذشته در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی ابلاغ شد در همین راستا بود که البته نیازمند تدوین و اطلاع‌رسانی مناسب است.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: همچنین حضور رییس قوه قضاییه در مراسم اربعین سردار سرتیپ شهید قاسم سلیمانی به عنوان مردمی‌ترین قهرمان عصر حاضر و دیدار رییس قوه قضائیه با خانواده‌های متدین و مظلوم جانباختگان مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی در کرمان و بازدید ایشان از زندان زنان و سفرهای متعدد مسئولان عالی قوه قضاییه به استان‌ها و شنیدن خواست مردم؛ بیست ساعت کار مستمر در سفر به استان بوشهر که از ۵ صبح روز پنجشنبه تا یک بامداد روز جمعه ادامه پیدا کرد از مصادیق مردمی شدن قوه قضائیه است.

فرهنگ ما با انزوا و بی‌تفاوتی سازگاری ندارد

وی ادامه داد: در آستانه برگزاری انتخابات مجلس هستیم که از همه مردم با هر فکر، سلیقه و گرایش دعوت می‌کنم که آگاهانه در انتخابات شرکت کنند که در این مسیر هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست؛ مشکلات جای خود اما فرهنگ ما با انزوا و بی‌تفاوتی سازگاری ندارد چرا که اگر بی‌تفاوت شدیم از دشمن سیلی خواهیم خورد.

باید با صلابت چوب‌های فساد و ناکارآمدی را از لابلای چرخ‌های تولید داخلی خارج کرد

اسماعیلی افزود: امروز ٢٩ بهمن ماه به جهت ابلاغ سیاست‌های مقاومتی در تقویم به نام روز اقتصاد مقاومتی ثبت شده است و ما در قوه قضائیه افتخار می‌کنیم که اقداماتمان در راستای حمایت از اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است. تمامی تلاش ما بر این است که باید با صلابت چوب‌های فساد و ناکارآمدی را از لابلای چرخ‌های تولید داخلی خارج کرد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در روزهای اخیر شاهد فعال‌سازی مجدد کارخانه آرتاکابل اردبیل بودیم که به دلیل بدهی تعطیل شده بود به چرخه تولید بازگشت که علاوه بر اشتغال کارگران سابق تعدادی زندانی با رای باز هم مشغول به کار شدند.

محکومیت قضایی ۵٠ مفسد اقتصادی

وی افزود: همچنین در استان خراسان رضوی در ٩ ماه اول امسال کمیسیون حمایت از تولید از ۵٩٩ واحد صنعتی بازدید کردند که ٢٢٨ واحد دچار اختلال بود که مشکلات بودند که با کمک این کمیسیون از تعطیلی نجات پیدا کردند. روی دیگر سکه فعالیت ما مبارزه با مفسدان و متجاوزان به حقوق مردم است و در فاصله دو نشست سخنگویی ۵٠ مفسد اقتصادی محکومیت قضایی پیدا کردند که امروز فهرست کامل در اختیار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار خواهد گرفت. برای مثال در این آرای صادر شده حمیدرضا مرادی به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل ٢٠ سال حبس، ٧۴ ضربه شلاق، رد مال در حق بانک‌های ملت و سپه محکوم شده است. محمدناییتی تهرانی به جرم اخلال در نظام ارزی به تحمل ١۵ سال حبس و ٧۴ ضربه شلاق و رد مال در حق بانک های رفاه و سپه محکوم شده است.

برگزاری دادگاه‌های اغتشاشگران آبان ماه در دستور کار است

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده لیدرهای ناآرامی‌های اخیر گفت: ما سیاست خود را اعلام کردیم که صف معترضان را از اغتشاشگران جدا می‌دانیم. در خصوص بازداشتی‌ها اعلام کردیم هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف صورت بگیرد و برگزاری دادگاه‌های اغتشاشگران در دستور کار است که البته در این مدت این افراد هم به دو گروه تقسیم شدند. جمعی از عناصر اصلی شناسایی شدند که اموال دولتی را به آتش کشیدند و اماکن متعلق به مردم را تخریب کردند که متناسب با اعمالشان مجازات های قانونی پیش‌بینی شده است که بسیاری محاکمه شده اند که حکم بدوی آنها صادر شده است.

رای پرونده امیر آلمانی صادر شد

وی افزود: در یک پرونده که مشهور به پرونده امیر آلمانی است که سابقه اعمال مجرمانه داشتند و بعد اغتشاشات بازداشت شدند خودشان از اقداماتشان فیلم تهیه کردند و به ترکیه فرار کردند که بازگردانده شدند. سردسته گروه مدتی در کمپ پناهندگان آلمان بوده که آنجا با سردمداران جریان نفاق ارتباط برقرار کرده است که آرای بدوی این افراد صادر شده است.

یک تبعه آلمان را با شهروند خود مبادله کردیم

اسماعیلی در خصوص خبر همکاری قوه قضاییه و وزارت امور خارجه در بازگرداندن یک شهروند ایرانی بازداشت شده در آلمان گفت: متاسف بودیم که برای شهروند ما در آمریکا پرونده تشکیل شد و تحت تعقیب قرار گرفت و به لحاظ حضورش در آلمان به درخواست آمریکا بازداشت شده بود و اصرار به استرداد به آلمان داشتند که تلاش قوه قضائیه و وزارت خارجه بر این بود که این شهروند به کشور برگردد و ما یک تبعه آلمان را که چندی پیش در ایران به دلیل عکاسی از اماکن ممنوعه بازداشت شده بود را در فرآیند قضایی با شهروند خود مبادله کردیم. خوشبختانه روز یکشنبه ابتدا تبعه ایرانی وارد کشور شد و ما روز دوشنبه تبعه آلمانی را آزاد کردیم.

مداخله کشورهای خارجی در پرونده‌های قضایی را نمی‌پذیریم

وی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده اتباع فرانسوی بازداشتی در ایران گفت: از این دو نفر یکی شهروند فرانسه است و دیگری ایرانی است چرا که ما تابعیت دوم را به رسمیت نمی‌شناسیم. اینها اتهاماتی داشتند و براساس ضوابط با حضور وکیل محاکمه شدند و در حال سپری کردن محکومیت خود هستند و به هیچ عنوان مداخله کشورهای خارجی را نمی‌پذیریم و یادآوری می‌کنیم همین کشور فرانسه از روح الله زم که متهم امنیتی ما است، حمایت کرده است.

از اسفندماه جلسات محاکمه طبری آغاز می‌شود

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده اکبر طبری گفت: تحقیقات این پرونده تمام است و حتما قبل از پایان سال دادسرا تصمیم خواهد گرفت و پیش‌بینی‌های لازم انجام شده که در اسفندماه جلسات محاکمات آغاز شود.

احکام محیط زیستی‌ها قطعی شد

اسماعیلی در نشست خبری امروز خود همچنین از قطعی شدن احکام صادره برای ۸ متهم پرونده موسوم به محیط زیست خبر داد و گفت: طبق حکم صادرشده از سوی دادگاه تجدیدنظر، مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به جرم همکاری با دولت متخاصم آمریکا هرکدام به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت آمریکا محکوم شدند.

وی افزود: هومن جوکار و طاهر قدیریان هرکدام به ۸ سال حبس، سام رجبی و حمیده (سپیده) کاشانی‌دوست هرکدام به ۶ سال حبس، امیرحسین خالقی به جرم جاسوسی به ۶ سال و عبدالرضا کوهپایه هشتمین متهم این پرونده به جرم اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

کیفرخواست پرونده رییس پیشین هلال احمر تکمیل شده و مجددا به دادگاه می‌رود

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده رییس پیشین هلال احمر گفت: این پرونده به دادگاه رفت اما دادگاه تحقیقات پرونده را ناقص اعلام کرد و در بازگشت پرونده نام افراد دیگری مطرح شد که تحقیقات در حال انجام است که با کیفرخواست تکمیل شده مجددا به زودی به دادگاه بازخواهد گشت. البته لازم به توضیح است که این پرونده ناظر بر عملکرد شخص است و ناظر بر سازمان نیست.

رییس قوه قضائیه از هیچ فرد، لیست یا جریانی در انتخابات حمایت نمی‌کند

وی همچنین در رابطه با حمایت رییس قوه قضائیه در انتخابات از یک لیست گفت: این شایعه را ما هم ملاحظه کردیم و با صراحت اعلام می‌کنم ایشان از هیچ فرد، لیست یا جریانی در روند انتخابات حمایت نمی‌کند. البته همه جریانات سیاسی در این مدت ملاقات‌هایی با ایشان داشتند و ایشان در برابر همه تقاضاها اعلام کردند که در امر انتخابات به لحاظ جایگاه قوه قضاییه مداخله نخواهند کرد.

در ماجرای آبان ماه به عدد حاضران در خیابان‌ها پرونده تشکیل ندادیم

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده افراد متهم به همکاری با روح الله زم گفت: آن پرونده بخش‌های مختلفی دارد و تا امروز فقط کیفرخواست متهم ردیف اول صادر شده و روند دادگاه ادامه دارد.

وی در خصوص اتهامات وارد شده به شرکت پارس‌حیات ترکیه( مولفیکس) در رابطه با اخلال ارزی گفت: آن پرونده در مرحله تحقیقات است و هنوز به دادگاه ارسال نشده و نمی‌توانیم در این خصوص اطلاعاتی بدهیم.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در پاسخ به این سوال که مقام‌های کشور اعم از رهبری ‌و رییس ‌مهور حق اعتراض مردم را به رسمیت شناخته‌اند اما با مردم معترض برخورد می‌شود؛ در خصوص این تناقض توضیح دهید، گفت: اعتراض جدای از اقدام علیه امنیت کشور است و ما در وقایع آبان‌ماه معترضان را از اغتشاشگران جدا کردیم و به عدد حاضران در خیابان‌ها پرونده تشکیل ندادیم. اغتشاشگران نباید خود را جزو معترضان محسوب کنند.

نامه‌ای از سوی فرهاد مجیدی در سوابق قوه قضائیه به ثبت نرسیده است

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص شکایت خانواده‌های مدافع حرم از ایالات متحده گفت: ما در این ارتباط دوسری مقررات داریم که یکی دادخواست دریافت غرامت است که در تهران شعبه ۵۵ است و دادخواست‌هایی در این دادگاه ثبت شده است. در ارتباط با سایر صلاحیت‌ها در خصوص شهادت سردار سلیمانی از جانب خود دادسرا اعلام جرم شده و شعبه‌ای در دادگاه انقلاب مسئول رسیدگی شده است. خانواده سردار سلیمانی هنوز اقدام خاصی را انجام نداده‌اند. در این حوزه همکاری خوبی بین دستگاه قضا و وزارت امور خارجه شکل گرفته است. اخیرا هیأتی از سیستم قضایی عراق به کشورمان سفر کردند که تعامل مشترکی بین دو دستگاه قضا در حال انجام است.

وی در خصوص نامه فرهاد مجیدی سرمربی تیم استقلال به رییس قوه قضاییه گفت: هنوز چنین نامه‌ای در سوابق قوه قضائیه به ثبت نرسیده است.

افرادی در حوزه شهرداری و شورای شهر اخیرا تحت تعقیب قرار گرفتند و بازداشت شدند

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت پرونده اراضی کلاک لواسانات گفت: در دوره اخیر با بررسی‌های تکمیلی و عمیقی که انجام شد، گرچه حسب ظاهر آرای قبلی درست صادر شده اما مبتنی بر مستندات غیرقضائی است که این مستندات بنابر فرایند قانونی تهیه نشده است از جمله در ارتباط با ورود این اراضی به محدوده شهر لواسان. رسیدگی در کمیسیون ماده ۵ یک فرایند غیرقانونی طی شده و نباید این اراضی وارد محدوده شهر می‌شد و در تغییر کاربری این اراضی مشخص شد که با برخی ارتباطات ناسالم، مجوزهای تغییر کاربری این اراضی اخذ شده است.

وی افزود: با استفاده از سازوکارهای قانونی پرونده مجددا به دیوان عالی کشور ارجاع شد و دیوان عالی کشور همه مستندات و پرونده‌های سابق و روند تحصیل دلایل و مدارک را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که آرای صادره قبلی، به لحاظ معتبر نبودن اسناد و مدارک مخدوش و موجب تضییع حقوق بیت‌المال و شهروندان است. نهایتاً این اراضی به حالت سابق خود اعاده شد و در این ارتباط افرادی شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفتند و برخی افراد در پرونده‌های دیگر تحت تعقیب هستند و از آنجا به این مسائل رسیدیم. افرادی در حوزه شهرداری و شورای شهر نیز اخیرا تحت تعقیب قرار گرفتند و بازداشت شدند.

در مقطع تبلیغات انتخاباتی نمی‌توانیم له یا علیه هیچ‌یک از نامزدها صحبت کنیم

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده بدهکاران بانکی گفت: فردی که من در نشست شهریورماه اشاره کرده بودم مجموع بدهی‌اش ۴ هزار میلیارد تومان است که ٣ هزار میلیارد تومان در مراحل اولیه به بانک برگردانده شد. پرونده مراحل تحقیقاتی را می‌گذارند که امیدواریم قبل از صدور کیفرخواست باقی بدهی به بانک برگردانده شود.

وی همچنین در خصوص حرف و حدیث پیرامون یکی از نامزدهای مطرح حوزه انتخابیه تهران که شورای شهر اعلام کرده پرونده وی را به نهادهای مربوطه اعلام کرده است، گفت: اینجا تریبون رسمی است و ما در مقطع تبلیغات انتخاباتی نمی‌توانیم له یا علیه هیچ‌یک از نامزدها صحبت کنیم.

به محض تودیع وثیقه زمینه آزادی بهاره هدایت متهم فراهم می‌شود

اسماعیلی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر بازداشت برخی فعالان سیاسی در آستانه انتخابات و نگرانی جامعه از این موضوع و به ویژه موضوع بازداشت بهاره هدایت که گفته شده توسط حراست دانشگاه بازداشت و در فرآیند انتقال به زندان اوین دچار ضرب و شتم قرار گرفته که همین مسأله منجر به اعتصاب غذای وی شده است، گفت: هیچ ارتباطی بین این بازداشت‌ها و انتخابات وجود ندارد و این بازداشت هم در داخل حراست دانشگاه انجام نشده و خارج دانشگاه بوده و البته اتهام ایشان ارتباطی به مسأله انتخابات ندارد و اتهامات دیگری داشتند و تحت تعقیب بودند. اگر این فرد ادعایی مبنی بر ضرب و شتم دارد حتما باید اعلام کند که در قوه قضاییه بررسی شود. این خبر را هم در رابطه با ایشان اعلام می‌کنم که قرار وثیقه این متهم تعیین و به خانواده ایشان اعلام شده که به محض تودیع زمینه آزادی متهم فراهم می‌شود؛ آخرین خبر داده شده به بنده حضور خانواده در دادسرا است که احتمالا باعث آزادی در ساعات دیگر خواهد شد.

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت پرونده ندا ناجی نیز گفت: رای قطعی پرونده این فرد نیز صادر شده که البته در دادگاه تجدیدنظر به یک دوم کاهش پیدا کرده است.

آمار کشته‌های آبان ماه تعیین تکلیف شده است

اسماعیلی همچنین در خصوص اینکه رئیس جمهور در نشست خبری پزشکی قانونی را مسئول اعلام آمار کشته‌های آبان ماه معرفی کرد بعد از آن هم شاهد پاسکاری مسئولان به یکدیگر برای اعلام آمار هستیم این آمار بالاخره از چه طریقی قرار است در اختیار مردم گذاشته شود، گفت: اینکه در بیان هر مقامی چه می‌گوید بحثی جداست اما رویکرد ما اظهارنظر در چهارچوب مقررات است. طبق مستندات ما این مسأله تعیین تکلیف شده و در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی طی دو مرحله و در شورای امنیت کشور در یک مرحله تعیین تکلیف شده است، طبق مصوبات ١٠ /١٠ و ٢٢ /١٠ شورای امنیت کشور متولی این موضوع تعیین شده است و به جهت اینکه اعلام آمار نیاز به جداسازی دارد متولی این بخش هم شورای تامین استان است.

دستگاه قضا سر صندوق‌های اخذ رأی نماینده‌ای ندارد

سخنگوی قوه‌قضائیه همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا قوه‌قضائیه محل هزینه‌کرد تبلیغات نمایندگان مجلس شورای اسلامی را بررسی می‌کند یا خیر گفت: پول کثیف و پولشویی را برابر ضوابط قانونی جرم می‌دانیم و فارغ از اینکه پول کثیف در چه مسیری هزینه می‌شود رسیدگی می‌کنیم و ممکن است یکی از راه‌های هزینه‌کرد آن تبلیغات انتخابات باشد. البته مجلس اخیرا در ارتباط با تبلیغات نامزدهای انتخابات، مصوبه‌ای داشت که نمی‌دانم به تأیید شورای نگهبان رسید یا خیر اما این مصوبه حتما در فرایند رسیدگی به تخلفات انتخاباتی مورد توجه همکاران ما قرار می‌گیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا قوه‌قضائیه بر نحوه برگزاری انتخابات نیز نظارت می‌کند یا خیر اظهار کرد: در ارتباط با انتخابات دو اقدام داریم؛ نخست اینکه ستادهایی را با رویکرد پیشگیرانه در همه حوزه‌های انتخابیه فعال کردیم و اقدام بعدی این است که اگر گزارشی از ناحیه مجریان یا ناظران یا این ستاد یا از ناحیه مردم در ارتباط با انتخابات که وصف مجرمانه دارد واصل شود، حتما رسیدگی می‌کنیم اما دستگاه قضا سر صندوق‌های اخذ رأی نماینده‌ای ندارد و مسئولیتی جز پیشگیری و رسیدگی به جرایم نخواهد داشت.

اطلاعات سامانه ثبت اموال و دارایی مسئولان محرمانه است

اسماعیلی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا سامانه ثبت اموال و دارایی مسئولان در شفافیت برگزاری انتخابات تاثیر داشته یا خیر گفت: این سامانه یک سامانه مبتنی بر خوداظهاری است و اطلاعات آن دارای محرمانگی است و صرفا جهت استحضار رئیس قوه قضائیه است. البته اگر معلوم شود که اتفاق مجرمانه‌ای رخ داده به نهادهای ذی‌ربط ارجاع می‌شود.

وی در خصوص پرونده ورمی کمپوست گفت: رییس قوه قضاییه دستور داده که پرونده‌هایی که شکات زیادی دارند ویژه رسیدگی شود. تا پایان سال برای تمام بخش‌های این پرونده رای صادر می‌شود. پرونده ورمی کمپوست ۱۳ هزار شاکی دارد و ۱۳۰۰ جلد است، برای بخشی از پرونده حکم صادر شده و برای بخشی دیگر به زودی حکم صادر می‌شود.

اسماعیلی در باره تعداد متهمان پرونده گفت: دقیق نمی دانم ولی حدود ۳ الی ۴ متهم دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا رای پرونده محمدعلی نجفی در بررسی مجدد از سوی دیوان عالی صادر شده است؟ گفت: خیر هنوز صادر نشده است.

بازداشت ۵ مدعی نفوذ در شورای نگهبان

وی در مورد نفوذ و کلاهبرداری برخی افراد در انتخابات نیز گفت: اینکه ادعا می‌کنند ذی نفوذند با اینکه باشند متفاوت است. تاکنون به ادعا رسیده‌ایم ولی به صاحب نفوذ نرسیده‌ایم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: این موضوع کلاهبرداری است نه ارتشا. ولی وصف مجرمانه دارد و رسیدگی میکنیم. تا‌کنون ۲۰ نفر شناسایی و برخی با قرار آزاد شده و حدود ۴ تا ۵ نفر در بازداشت هستند اما به ارتباط این مدعیان با نهاد نظارتی انتخابات نرسیده‌ایم البته در این زمینه فردی از استانداری نیز بازداشت شده است.

دیدگاه خود را بنویسید