سر خط خبرها:

استاندار گیلان: ۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان بهبود یافته اند

فکرشهر: استاندار گیلان با تأکید بر اینکه همه توان خود را برای مقابله با کرونا ویروس به کار گرفته‌ایم، گفت: دو مورد جدید ابتلای قطعی به کروناویروس در استان گزارش‌ شده و دو نفر دیگری که پیش‌تر بستری بودند، پس از مداوا در بیمارستان و بهبودی، به خانه بازگشته‌اند.

به گزارش فکرشهر از فارس، ارسلان زارع در نشست مقابله با گسترش کرونا ویروس استانبا حضور آیت‌الله فلاحتی نماینده ولی‌فقیه در گیلان در استانداری اظهار کرد: مبنای عمل ما در مقابله با ویروس کرونا، دستاوردها و رویکردهای علمی بوده و همه دستورالعمل‌ها کارشناسی شده است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات در رابطه با کرونا ویروس تصریح کرد: به سبب اهمیت موضوع شیوع ویروس کرونا در گیلان از هفته‌های گذشته جلسه شورای پدافند غیرعامل، قرارگاه زیستی و مدیریت بحران با یکدیگر ادغام شدند و اکنون هریک از زیرمجموعه‌ها، وظایف مشخصی را بر عهده‌دارند.

استاندار گیلان با بیان اینکه همه دستگاه‌های اجرایی موظفند برحسب وظیفه قانونی خود و بر مبنای دستورالعمل ملی عمل کنند، افزود: شیوع این ویروس تنها مرتبط با گیلان نیست، بلکه در سراسر کشور نمونه‌هایی از آن مشاهده‌شده و کارشناسان خبره بر روی بیماری و شیوه درمان آن پژوهش و تحقیق می‌کنند.

زارع با تأکید بر اینکه هر ۲۴ ساعت گزارش عملکردی از اقدامات صورت گرفته جهت کنترل و پیشگیری از شیوع این ویروس باید ارائه شود، گفت: نقص‌ها، کمبودها و مشکلات به بنده گزارش شود تا بتوانیم از اختلالات، پیشگیری کرده و در صورت کوتاهی، برخورد کنیم.

وی با تأکید بر ارائه آموزش لازم در خصوص این ویروس بیان کرد: همواره به موضوع آموزش، افزایش سطح آگاهی مردم و تلاش برای پیشگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا تأکید دارم که در تحقق این مهم، رسانه ملی نقش مؤثری ایفا می‌کند.

استاندار گیلان بر لزوم آگاهی بخشی از سوی رسانه ملی در همه بخش‌ها نسبت به شیوع ویروس کرونا تأکید کرد و افزود: با توجه به اینکه رعایت مسائل بهداشتی اهمیت بالایی در کاهش خطر ابتلا به این بیماری دارد، باید اطلاع‌رسانی را تقویت کنیم.

زارع تنویر افکار عمومی و آشنایی مردم با این ویروس را در کاهش نگرانی آن‌ها به میزان قابل‌توجهی مؤثر دانست و گفت: از صداوسیما می‌خواهیم در برنامه‌های پربیننده، نسبت به روشنگری در خصوص این ویروس و ارائه راهکارهای لازم جهت حفظ سلامتی اقدام کند.

وی از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خواست با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، در جهت افزایش سطح پیشگیری از ویروس در صنوف، مراقبت‌های بهداشتی را انجام دهند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در شرایط خاصی در مقابله با ویروس قرار داریم، گفت: نهادهای نظارتی، قضایی، دیوان محاسبات و بازرسی نهایت همکاری را با دستگاه‌های دولتی برای ترک تشریفات یا خرید اقلام موردنیاز داشته باشند.

زارع خطاب به مدیران استانی بیان کرد: از مدیران استانی می‌خواهیم با بررسی شرایط موجود نسبت به ساماندهی کارکنان و یا اعمال تدابیری همچون شیفت بندی کارکنان، اجرای دورکاری و یا موافقت با تأخیر حضور آنان، اقدام کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان از سازمان صمت استان خواست تا موضوع تولید مواد ضدعفونی‌کننده، ملزومات بهداشتی و صابون را مورد پیگیری قرار دهد و با همکاری اتاق اصناف برای تولید و صادرات به‌گونه‌ای عمل کنند که در بازار کمبودی وجود نداشته باشد.

وی با تأکید بر رعایت نکات بهداشتی در ادارات افزود: به‌منظور اعمال اقدامات پیشگیرانه، از فردا حضوروغیاب کارکنان بدون ثبت اثرانگشت و با استفاده از شیوه‌های جایگزین صورت گیرد.

زارع با تأکید بر لزوم افزایش بهره‌وری گفت: باید با تقویت همدلی و هم‌افزایی بیشتر، شیوع ویروس کرونا را تحت کنترل قرار دهیم و اقدامات خود را اثربخش نماییم.

استاندار گیلان با تأکید بر حفظ آرامش در شرایط کنونی تصریح کرد: باید آرامش اجتماعی را حفظ کنیم و جامعه از هرگونه تنش و استرس دور باشد و امروز مهم‌ترین مسئله استان پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا است و آمادگی مراکز برای پذیرش افزایش یابد.

به گفته زارع، به‌منظور تسریع در عملیات مقابله با کروناویروس، بر اساس مصوبه این جلسه، دستورالعمل‌های دانشگاه علوم پزشکی به دستگاه‌های اجرایی به‌منزله مصوبه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران و حکم قانون است.

وی از بهبودی دو نفر از مبتلایان به کرونا ویروس خبر داد و گفت: پس از نمونه‌برداری از بیماران مشکوک و بر اساس گزارش وزارت بهداشت، دو مورد جدید ابتلای قطعی به کروناویروس در استان گزارش‌شده و دو نفر دیگری که پیش‌تر بستری بودند، پس از مداوا در بیمارستان و بهبودی، به خانه بازگشته‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید